1. 2018 / 90. En İyi Film Oscar’ı;

  • THE SHAPE OF WATER – SUYUN SESİ

IMDb: 7,6

Vizyon Tarihi: 16 Şubat 2018 (2 saat 3 dakika)

Yönetmen: Guillermo Del Toro

Oyuncular: Sally Hawkins, Michael Shannon, Richard Jekins

Tür: Dram, Fantastik, Romantik

Film Konusu: 1962 yıllında soğuk savaş dönemi Amerika’da geçen hikayede, Elisa (Sally Hawkins) yüksek güvenlikli devlet laboratuvarında çalışmaktadır. Elisa’nın sessiz ve izole edilmiş bir hayatı vardır. Konuşamayan Elisa, arkadaşı Zelda (Octavia Spencer) ile birlikte devletin yaptığı gizli bir deneyi keşfeder ve suya hapsedilmiş insansı yaratığı kurtarmak için harekete geçerler. Guillermo del Toro’nun yönetmenliğini üstlendiği filmin oyuncu kadrosunda Sally Hawkins, Michael Shannon, Richard Jenkins, Doug Jones, Michael Stuhlbarg ve Octavia Spencer yer alıyor.

      2. 2017 / 89. En İyi Film Oscar’ı;

  • MOONLİGHT –  AY IŞIĞI

IMDb: 7,6

Vizyon Tarihi: 17 Şubat 2017 (1 saat 51 dakika)

Yönetmen: Barry Jenkins

Oyuncular: Mahershala Ali, Naomie Harris, Trevante Rhodes

Tür: Dram

Film Konusu: Kişiler arası iletişim ve insanın kendini keşfetmesini konu alan filmde Ay Işığı, Miami’nin zor bir mahallesinde hayatta ki yerini bulma çabasıyla büyüyen genç siyahi bir adamın hikayesini anlatıyor. Chiron’un ailesi, okul hayatı, insan ilişkileri ve iş hayatına değinen hikaye Barry Jenkins tarafından yönetiliyor. Oyuncu kadrosunda ise Mahershala Ali, Shariff Earp, Duan Sanderson Janelle Monáe ve Naomie Harris gibi isimler bulunuyor.

      3. 2016 / 88. En İyi Film Oscar’ı;

  • SPOTLİGHT

IMDb: 8,1

Vizyon Tarihi: 29 Ocak 2015 (2 saat 8 dakika)

Yönetmen: Tom McCarthy

Oyuncular: Michael Keaton, Mark Ruffalo, Rachel McAdams

Tür: Dram, Polisiye, Biyografik

Film Konusu: Gerçek bir hikayeyi konu alan Spotlight, kilisede meydana gelen bir taciz olayı sonrasında gelişen olayları inceleyen gazete yazarlarını konu alıyor. Yazarlar kilisede meydana gelen bu olayı araştırmak için çok eski yıllara dayanan belgelere ulaşmak isterler. Uzun süreli araştırmalar sonucunda Spotlight ekibi yıllarca saklanan gerçekleri öğrenirler. Gazeteye yayın yönetmeni olarak atanan Marty Baron, Spotlight ekibini 30 yıl boyunca çocuklara cinsel istismarda bulunmakla suçlanan rahip hakkında araştırma yapmakla görevlendirir. Boston’da büyük yankı uyandıran bu çalışmaya  Spotlight editörü Walter Robinson, muhabirler Sacha Pfeiffer (Rachel McAdams) ve Michael Rezendes ve araştırmacı Matt Carroll katılır.

      4. 2015 / 87. En İyi Film Oscar’ı;
  • BİRDMAN 

IMDb: 7,8

Vizyon Tarihi: 27 Şubat 2015 (1 saat 59 dakika)

Yönetmen: Alejandro Gonzalez Inarritu

Oyuncular: Michael Keaton, Zach Galifianakis, Edward Norton

Tür: Dram, Komedi

Film Konusu: Riggan, Birdman rolüyle geçmiş yılların en parlak yıldızlarından birisidir. Eski ününü de tekrar kazanmak için Broadway’de bir tiyatro oyununun hazırlıklarını yapmaktadır. Ancak provalar sırasında oyunculardan birinin sakatlanması üzerine yerinin derhal doldurulması gerekir. Riggan sahneye çıkma hazırlıkları yaparken sevgilisi, eski eşi ve kızı bu durumla baş etmek için ellerinden geleni yaparlar. Başrolde Micheal Keaton olan filmde Edward Norton, Naomi Watts, Zach Galifianakis, Andrea Riseborough ve Emma Stone gibi oyuncular rol alıyor.

      5. 2014 / 86. En İyi Film Oscar’ı;

  • 12 YEARS A SLAVE – 12 YILLIK ESARET
IMDb: 8,1

Vizyon Tarihi: 24 Ocak 2014 (2 saat 14 dakika)

Yönetmen: Steve McQueen

Oyuncular: Chiwetel Ejiofor, Michael Fassbender, Benedict Cumberbatch

Tür: Dram, Tarihi

Film Konusu: Solomon Northup’ın 1853 yılında yazmış olduğu ve kendi hikayesini anlatan romanından uyarlanan filmde Northup, New York’ta yaşamaktadır. Özgürce yaşayan ve müzikle ilgilenen bu siyahi adam kaçırılır ve bir çiftlikte köle olarak çalıştırılır. Hayatı adeta bir felakete dönen Northup’un köllelik yılları anlatılmaktadır.

      6. 2013 / 85. En İyi Film Oscar’ı;

  • ARGO – OPERASYON

IMDb: 7,7

Vizyon Tarihi: 30 Kasım 2012 (2 saat)

Yönetmen: Ben Affleck

Oyuncular: Alan Arkin, John Goodman, Kerry Bishé, Kyle Chandler

Tür: Dram, Tarihi, Gerilim

Film Konusu: İran devriminin olduğu 1979 yılının Kasım ayında, militanlar Amerika Büyük Elçiliği binasında Amerikalıları rehin alır. Kaçmayı başaran 6 Amerikan vatandaşı Kanada Büyükelçiliği’ne sığınırlar. CIA uzmanı Tony Mendez Amerikan vatandaşları kurtarmak için çalışma başlatır. Filmin hem yönetmenliğini hem başrolünü üstlenen Ben Affleck’e Alan Arkin, John Goodman, Kerry Bishé, Kyle Chandler ve Rory Cochrane eşlik etmektedir.

      7. 2012 / 84. En İyi Film Oscar’ı;

  • ARTİST

IMDb: 7,9

Vizyon Tarihi: 27 Ocak 2012 (1 saat 40 dakika)

Yönetmen: Michael Hazanavicius

Oyuncular: Jean Dujardin, Berenice Bejo, John Goodman

Tür: Dram, Romantik

Film Konusu: The Artist, teknolojik gelişmelerin henüz yeni yeni oluşmaya başladığı bir dönemde, sessiz sinemanın yıldızı olan George Valentin’in hikayesini konu alıyor. Ses ve görüntü teknolojilerinin kullanılmaya başlanmasına ayak uydurmaya çalışan Valentin’e şöhret meraklısı Peppy Miller eşlik ediyor. Yeni teknolojilere alışmaya çalışan Valentine’in kariyeri sarsılmaya başlıyor.

      8. 2011 / 83. En İyi Film Oscar’ı;

  • THE KİNG’S SPEECH – ZORAKİ KRAL

IMDb: 8,0

Vizyon Tarihi: 18 Şubat 2011 (1 saat 58 dakika)

Yönetmen: Tom Hooper

Oyuncular: Helena Bonham Carter, Colin Firth, Geoffrey Rush

Tür: Dram, Tarih, Biyografi

Film Konusu: V. George’nin ölümünün ardından tahta geçmesi beklenen Edward, Wallis Simpson ile evlenmek için tahtı kardeşi Albert Frederick George’a devretmesiyle başlayan olayların ardı arkası kesilmiyor. Kekemelik sorunu çeken George konuşma terapisti Lionel Logue’den yardım alacaktır.

     9. 2010 / 83. En İyi Film Oscar’ı;

  • THE HURT LOCKER – ÖLÜMCÜL TUZAK

IMDb: 7,6

Vizyon Tarihi: 2 Ekim 2009 ( 1 saat 11 dakika)

Yönetmen: Kathryn Bigelow

Oyuncular: Evangeline Lilly, Ralph Fiennes, Jeremy Renner

Tür: Dram, Tarih, Biyografi

Film Konusu: Savaşın tam ortasında olan Irak’ta görev alan ve bu duruma pekte alışkın olmayan askerler bombaları imha etmekle görevlendirilirler. Liderleri olan William James, askerlerini psikolojik yönden güçlü tutmaya çalışmaktadır. Savaşı büyük bir gerçekçilikle anlatan filmde Evangeline Lilly, Ralph Fiennes, Jeremy Renner gibi oyuncular rol almakta.

      10. 2009 / 83. En İyi Film Oscar’ı;

  • SLUMDOG MİLLİONAİRE – MİLYONER

IMDb: 8,0

Vizyon Tarihi: 27 Şubat 2009 ( 2 saat)

Yönetmen: Danny Boyle, Loveleen Tandan

Oyuncular: Dev Patel, Freida Pinto, Ayush Mahesh Khedekar

Tür: Dram, Gerilim, Romantik

Film Konusu: Gecekondu mahallesinin birinde yaşayan Jamal, katıldığı bilgi yarışmasında 20 milyon kazanmasına bir adım kalmıştır. Eğitimsiz olan birinin böyle büyük bir rekora imza atacak olması hile olduğunu düşündürmeye başlamıştır. Tutuklanan Jamal’ın başına gelenler anlatılıyor.