REKLAM

Dünyanın her yerine koronavirüsün yayılmasıyla birlikte, herkes evinde zaman geçirmeye başladı.Vaka sayılarının azalmasıyla beraber insanlar yavaş yavaş aile, arkadaş ve akraba toplantılarına katılmaya başladılar. Ancak virüs tehlikesinin hala bitmemiş olması endişelere neden oluyor.

Dışarıda Sosyalleşmek Güvenli Mi?

Koronavirüs dünya çapında can almaya devam ederken, halk sağlığı yetkilileri hafta sonunu evde geçirmemiz gerektiğini söylüyor. Normalleşme süreci devam ederken birçok plaj halka açılmış durumda ancak Texas, Florida ve California gibi bazı şehirlerde plajlar hala kapalı. Dışarıda vakit geçirmekten çekinenler ise evlerinin bahçelerinde aile toplantıları vermeye başladı. Ancak artan vaka sayıları ev ziyaretlerinin artmasıyla ilişkilendiriliyor.

Salgının devam etmesi ve bazı kısıtlamalar, açık havada sosyalleşmenin güvenirliği konusunda karışıklığa yol açıyor. Ancak uzmanlar, bilimin değişmediğini söylüyor; Virüse yakalama riskiniz, açık havada iç mekanlara göre çok daha düşük. Arkadaşlarınızla zaman geçirmek istiyorsanız, açık havada toplanmaya tercih etmelisiniz. Dartmouth Massachusetts Üniversitesi’nde immünolog ve biyoloji profesörü olan Erin Bromage, “Dışarıda buluşmak kesinlikle daha güvenlidir.” diyor.

Japonya’da 100 vaka üzerinde yapılan bir çalışmada, iç mekanlarda koronavirüse yakalama olasılığının dış mekanlardan yaklaşık 20 kat daha fazla olduğu tespit edildi. Dış mekan toplantıları riski azaltır, çünkü rüzgar viral damlacıkları dağıtır ve güneş ışığı virüsün bir kısmını öldürebilir. Leicester Üniversitesi’nden Dr. Julian W. Tang, açık alanlar virüsün fazla miktarda birikmesini ve solunmasını önler, ancak iç mekanda virüs konsantrasyonu daha fazladır ve soluma riski daha yüksektir. Açık havada sosyalleşmeye karar verdiyseniz, mümkün olduğunca küçük gruplar halinde planlamalısınız. Sadece bir hane ile sosyalleşmek birden fazla haneyi karıştırmaktan daha güvenlidir. Toplandığınız grupta Covid-19 hastasının olmadığından emin olun.

Açık Havada Risk Azalıyor Mu?

Son vaka bulguları, bu kuralları ihlal ettiği anlaşılan ev toplantılarıyla ilişkilendirilmiştir. Washington D.C.’de, yaklaşık 24 kişinin bulunduğu aile toplantısında, ev sahibi ve birkaç konuğa Covid-19 teşhisi kondu. Teksas’ta, sürpriz bir pari düzenleyen ailede 18 kişi enfekte oldu. Dr. Marcus, “Açık havada bizi kurtaracak olan tek şey. Arkadaşlarınızla bir araya gelmek istediğinizi anlıyoruz. Bunu güvenli bir şekilde yapmanın yolları var. Onlara sadece açık toplanmamalarını söylüyoruz. Bu virüs insanların temel davranışını ve ihtiyaçlarını umursamıyor.” Çin’deki 7.000 vakanın gözden geçirilmesi, tek bir açık hava iletim örneğini belgeledi. İki arkadaş arasındaki uzun bir konuşma sırasında bulaşma meydana geldi. Bunlardan biri salgının merkezi olan Wuhan’dan henüz yeni dönmüştü.

Sosyal bir etkinliğe katılıyorsanız veya evinizin dışından biriyle konuluyorsanız mutlaka maskenizi takın. Düzenlediğiniz etkinlikte insanların bağırmak zorunda kalmaması için müzik seviyesini düşük tutun. Yüksek sesle konuşma, sessiz bir konuşma şeklinden daha fazla damlacık çıkarır. Yiyecekleri veya servis aletlerini kimseyle paylaşmayın. Virginia Tech mühendislik profesörü Linsey Marr, “İnsanların dışarıda olduğunu duyduklarını ve her şeyin yolunda olduğunu düşündüklerini görüyorum. Ama sosyal mesafeye uyarak dışarıda olmalısınız. Çok sayıda insanın konuştuğu bir açık hava toplantınız varsa, yakın durursunuz ve daha yüksek sesle konuşmak durumda kalırsınız. Kendinizi ve etrafınızı korumak adına maske kullanmalısınız.

Açık havada sosyalleşmek nispeten güvenli olsa da, insanların farkında ve temkinli olmaları gerekiyor. Dr. Tang, yabancılarla olan uzaklığınızı korumak kolay olsa da, tanıdığınız insanlardan 6 metre uzakta kalmak daha zor. Tanıdığınız insanlarla etkileşime girdiğinizde durum farklı oluyor. İnsanlar dışarıda -özellikle yabancılar arasında- arkadaşlarınızla ve ailenizle birlikteyken sosyal olarak uzaklaşabiliyor ancak bir bahçe partisinde biriyle konuşmaya başladığınızda, herkes kendini ve virüsü unutarak yakın mesafeden sohbete devam ediyorlar.” Virüsün yayılmasını önlemek için herkesin maske kullanması ve sosyal mesafeyi korumaya devam etmesi gerekiyor.

Kaynak: The New York Times

REKLAM