REKLAM
Son zamanlarda ülkemizde de yavaş yavaş yaygınlaşmaya başlayan ananas lif deposu ve besin değeri yüksek bir meyve. Ayrıca C vitamini yönünden de zengin olan ananas vücut direncini artırarak hastalık oluşumuna engel oluyor. Tropikal bir meyvedir ve nemli ortamları sevmektedir. Ananas yetiştiriciliğinde maksimum sıcaklık 15-32 °C arasında olmalıdır. Yetiştiriciliğinin en çok yapıldığı yer Hindistandır. Ardından Brezilya ve Filipinler’de yetiştirilmektedir.
Ülkemizde ise Akdeniz ve Marmara bölgelerin yetiştiriciliği yapılmaktadır. İçeriğinde bulunan C vitamini ve bromelain sayesinde enfeksiyona karşı oldukça koruyucudur. Bromelain, kalp/damar hastalıkları, solunum yolları enfeksiyonları ve yara tedavisinde rol oynayan önemli bir enzimdir. Bunun dışında potasyum, bakır, kalsiyum, magnezyum, beta karoten ve Omega 6 dahil olmak üzere lif yönünden de çok zengindir. 

Ananasın faydaları neler ?
1. Bağışıklık sisteminin güçlenmesi için bire bir
Ananas, içerdiği potasyum, bakır, manganez, kalsiyum, magnezyum, beta karoten, tiamin, Omega 6 ve C vitamini sayesinde vücudun ihtiyacı olan enerjiyi sağlayabiliyor. Günlük C vitamini ihtiyacının neredeyse %130’unu karşılamaya yetiyor. Büyük bir antioksidan olan C vitamini sayesinde serbest radikallerden vücudu arındırıyor. Böylelikle enfeksiyon oluşumunun önüne geçiyor.
2. Sindirim sisteminin düzenli çalışmasına yardımcı oluyor
Bromelain enzimi mide asidinin dengelenmesini sağlayarak mide problemlerinin önüne geçiyor.  Lif yönünden çok zengin olması sayesinde irritabl bağırsak sendromu, kabızlık ve ishal şikayetleri gibi sindirim sistemi rahatsızlıkların şikayetlerini en aza indiriyor. Gaz ve hazımsızlık şikayetlerini de bağırsakların çalışmasını uyararak giderilmesini sağlıyor.
3. Öksürük şikayetlerini ortadan kaldırıyor
Bromelain sayesinde mukus ve balgamın atılmasına yardımcı oluyor. Öksürük şikayetleri olan bireylerin balgam hareketlerini hızlandırıyor ve solunum yollarının açılmasını sağlıyor.
4. Göz ve cilt sağlığına katkıda bulunuyor 
İçeriğinde bulunan beta-karotenler aracılığıyla görme problemlerinin oluşmasını engelliyor. Beta-karotenler göz ve cilt sağlığının korunmasında büyük bir role sahipler. Hücrelerin yenilenmesini uyararak cilt problemlerinin de önüne geçiyor.
5. Kan dolaşımı hızlandırıyor ve tansiyonu dengeliyor
Potasyum vücudumuzun işlevlerini yerine getirebilmesi için önemli bir mineraldir. Ananasta yüksek miktarda bulunan potasyum sayesinde vücudumuzun işleyişi bozulmadan devam edebiliyor. Potasyumun sağladığı en büyük yararlardan birisi damar gerginliği kontrol etmesidir. Damarların kasılıp gevşemesini kontrol altına alabildiği için tansiyon dengede tutulabilmektedir. Aynı zamanda kalp krizi ve felç gibi istenmeyen durumlarında önüne geçmiş olur. Kan dolaşımının hızlanmasıyla birlikte zihnin açılması ve kuvvetlenmesi artırılır.Elbette faydası olduğu gibi fazla tüketiminde zararının da olduğu söylenmektedir. Ananasın aşırı tüketimi diş etlerinde hassasiyet, mide bulantısı ve kusma problemlerini açığa çıkarabilir. Özellikle hamile kadınların tüketmeden önce doktorlarına başvurmaları önerilmektedir.

REKLAM