REKLAM

Apple CEO’su Tim Cook geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, koronavirüsün yayılmasını engellemeye  yardımcı olmak için “ABD ve Avrupa’daki sağlık profesyonelleri için milyonlarca maske” bağışladığını duyurdu. Apple CEO’su Tim Cook geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, koronavirüsün yayılmasını engellemeye  yardımcı olmak için “ABD ve Avrupa’daki sağlık profesyonelleri için milyonlarca maske” bağışladığını duyurdu. Apple CEO’su Tim Cook geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, koronavirüsün yayılmasını engellemeye  yardımcı olmak için “ABD ve Avrupa’daki sağlık profesyonelleri için milyonlarca maske” bağışladığını duyurdu. Başkan Yardımcısı Mike Pence,  Beyaz Saray basın toplantısında konuşan, “Başkan ve ben Apple’ın, ülke çapında 2 milyon endüstriyel maske bağışladıklarını duyduk.” dedi. 

Küresel olarak maskeler yüksek talep görüyor, ancak sarf malzemeleri azalıyor. Amazon CEO’su Jeff Bezos çalışanlarına ilettiği duyuruda, “maskelerin küresel olarak yetersiz kaldığını” söyledi. Bezos, şirket “evden çalışamayan işçilerimize vermek istediğimiz milyonlarca yüz maskesi için sipariş verdi, ancak bu siparişlerin çok azı gönderilebildi” 

N95 maskeleri, virüs damlacıkları kullanıcının ağzından ve burnundan uzak tutabilen tek kullanımlık, sıkı oturan maskelerdir. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, maskelerin etkinliğinin büyük ölçüde kullanıma uygun olduğunu belirtmektedir. Pence Cumartesi günü yaptığı açıklamada, “yüz milyonlarca N95 maskesi için bir emir verdiğini” söyledi. Maskelerin nereden sipariş edildiği ve ne zaman hazır olacakları söylenmedi.

New York Times, yüz maskeleri gibi kişisel koruyucu ekipman sıkıntısının sağlık çalışanları için ciddi bir sorun haline geldiğini ve bazılarının daha az etkili maskeler kullanmaya başladıklarını bildirdi. Geçen hafta Pence, inşaat şirketlerini, koruyucu maskelerini hastanelere bağışlamaya davet etti. Başkan yardımcısı geçtiğimiz Salı gün yapılan toplantıda, “Şantiyelerde kullandıkları endüstriyel maskeler sağlık çalışanlarının solunum hastalıklarından korunmaları için mükemmel bir seçenek olabilir.”

Ulusal Alerji ve Enfeksiyon Hastalıkları Enstitüsü müdürü Dr. Anthony Fauci, Beyaz Saray toplantı salonundaki gazetecilere, sağlık çalışanları için maske tedarik edilmesinin birkaç gün içinde gerçekleşeceğini duyurdu. 

Kaynak:

https://www.theverge.com/2020/3/22/21189881/apple-donating-masks-amazon-bezos-cook-coronavirus

REKLAM