REKLAM

Apple Dünya Geliştiriciler Konferansı (WWDC) ilk kez çevrimiçi olarak yapıldı. Kullanıcıların en çok merak ettiği şey iOS 14 yeniklikleriydi. Aynı zamanda iPadOS işletim sisteminde yaptığı yenilikler de tanıtıldı. Apple, yeniliklerini Eylül ayından itibaren iOS 14 ve iPadOS 14’ü müşterilerine sunacak.

Widget Desteği

iPhone’da iOS 12’den beri widget’lar kullanılıyor, ancak şimdi akıllı telefonun ana ekranlarına giriyorlar. Yeni güncellemeden sonra, kullanıcılar Widget Gallery’deki uygulamaları istedikleri şekil ve boyutta özelleştirebilecekler.

Uygulama Kütüphanesi

iOS 14 daha iyi bir uygulama organizasyonu ile geliyor. Hiç kullanılmayan bir grup klasör veya sayfa yerine, uygulamalar otomatik olarak bir Uygulama Kitaplığı’nda gruplanacak. Bu gruplama sayesinde, temel uygulamalarınızı iPhone’un ana ekranında kullanabilir ve daha pratik olabilirsiniz. Böylece daha sade ve anlaşılır bir sayfa düzeni elde edebilirsiniz.

Siri

iOS 14 güncellemesiyle birlikte Siri için yeni özellikler geliyor. Tasarımı tamamen değişen Siri eskiye göre daha kullanışlı hale gelecek. Siz istediğiniz uygulamada işleminizi sürdürürken Siri ekranın alt kısmında küçük bir simge halinde görünecek. Böylece siz işlemlerinize devam ederken Siri ile iletişime geçebileceksiniz.

 

Mesajlar, Satır içi yanıtlar, Memoji

Apple, Mesajlar’daki en sevdiğiniz veya en önemli konuşmaları takip etmenizi kolaylaştırıyor. Bir görüşmeyi hızlıca kaydırabilir ve uygulamanın üst kısmına sabitleyebilirsiniz. Metin önizlemesi yerine artık kişinin fotoğrafına dokunarak hızlı bir şekilde sohbeti yanıtlayabilirsiniz. Ayrıca grup sohbetlerinde, sohbeti tanımlamaya yardımcı olacak özel fotoğraflar ve emoji ayarlayabilecek. Son olarak, Apple Memoji kullanmayı seviyorsanız birkaç yeni özellik sizlerle olacak. 20 yeni saç ve şapka stiline ek olarak, yaş seçeneği, yüz maskesi ve üç Memoji çıkartması ekleniyor.

Picture in Picture

Resim İçinde Resim (pip), video izlerken diğer uygulamalar arasında geçiş yapmasına olanak tanıyor. Picture in Picture ile izlediğiniz videoyu ekranın istediğiniz yerine taşıyabilirsiniz. Video ekranda oynamaya devam ederken siz Mesajlar, Notlar veya diğer uygulamalarda gezinebilirsiniz.

Apple Maps Bisiklet Gezinme

Apple Maps, kuruluşundan bu yana araba, toplu taşıma veya yaya olarak seyahat eden kullanıcılarına adım adım navigasyon hizmeti sundu. Artık iOS 14 ile birlikte bisiklet için yol tarifleri alabilirsiniz.
Google Haritalar’a benzer şekilde, birden fazla rota arasından seçim yapabilirsiniz. Haritada yükseklik değişikliğini, mesafeyi ve özel bisiklet şeritleri olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Haritalar ayrıca rotanın dik bir eğim içerip içermediğini veya bisikletinizi merdivene taşımanız gerekip gerekmediğini size bildirir.

Yeni Bir Çeviri Uygulaması

iOS 14 ile birlikte çok önemli bir özellik daha geliyor. Yeni bir Çeviri uygulaması tasarlayan Apple, İngilizce, Çince, Fransızca, Almanca, İspanyolca, İtalyanca, Japonca, Korece, Arapça, Portekizce ve Rusça olmak üzere 11 farklı dili destekleyeceğini duyurdu. Üstelik uygulama çevrimdışı olarak kullanılabilecek.

 

  • iPad için yenilikler

iPadOS 14

iOS’tan ayrılmasından bu yana tam bir yıl oldu ve artık iPadOS 14 kendi işletim sistemiyle geliyor. Platform, dokunmatik yüzey ve fare desteğinin eklenmesiyle son birkaç ay içinde bir takım değişiklikler yaptı ve şimdi iPadOS 14, tableti daha çok yönlü bir makine haline getiren değişiklikler getiriyor. iOS 14 için açıklanan özelliklerin neredeyse tamamı iPadOS 14’e geliyor.

Yeni Çağrı Ekranı

Siri’de olduğu gibi, gelen çağrılar artık tüm ekranınızı kaplamayacak. Bunun yerine, ekranın üst tarafından küçük bir bildirim kutusu görünecek. Burada, üzerinde çalıştığınız uygulamadan çıkış yapmak zorunda kalmadan gelen aramayı kolayca kabul edebilir veya reddedebilirsiniz. Ayrıca Apple, bu özelliğin FaceTime aramaları, sesli aramalar ve Microsoft Skype gibi üçüncü uygulamalar için kullanılabileceğini belirtiyor.

Evrensel (Değişken) Arama

Spotlight araması da elden geçiriliyor. Siri ve gelen aramalarda olduğu gibi, arama kutusu artık tüm ekranı kaplamayacak. Yeni kompakt tasarım sayesinde, ana ekrandan ve uygulamaların içinden arayabilirsiniz. Ayrıca, özelliğe evrensel arama ekleniyor. Çevrimiçi uygulamalar ve bilgiler için hızlı bir şekilde, Apple ve üçüncü taraf uygulamaların içinden istediğiniz bilgiyi bulabilirsiniz. Örneğin, Apple Notes’ta yazılmış belirli bir belgeyi ana ekrandan arayarak bulabilirsiniz.

Metin Kutularında Apple Pencil Desteği

Apple Pencil kullanıcıları bu özelliği çok beğenecek. “Scribble” adlı yeni bir özellik metin kutularına yazmanıza olanak tanır. Bir kutuya dokunmak ve klavyenizle bir şeyler yazmak zorunda kalmak yerine, artık bir veya iki kelimeyi karalayabilir ve iPad’in otomatik olarak metne dönüştürmesini sağlayabilirsiniz.

Ayrıca, Apple el yazısı notları biçimlendirmeyi kolaylaştırıyor. Seçilen el yazısı metni taşıma ve belgeye boşluk ekleme yeteneğinin ötesinde, el yazınızı kopyalayabilir ve yazdığınız bir metni yapıştırabilirsiniz.

Notlarında şekil çizenler için iPadOS 14, çizildiği boyutu ve rengi korurken şekli otomatik olarak algılayabilir ve görüntü olarak dönüştürebilir.

Uygulama Klipleri, Tam İndirme Olmadan Temel İşlevsellik Sunar

Büyük bir uygulamayı indirmenizi gerektiren durumlarda veri sınırınızı maksimize etmeden temel işlevler sunan daha küçük Uygulama Klipler izlenebilecek.

  • watchOS 7

watchOS 7, iOS 14 veya iPadOS 14 ile gelen önemli değişiklikleri içermiyor. Ancak yeni Bisiklet navigasyon seçeneği de dahil olmak üzere iPhone’un özelliklerinden bazıları kullanılabilir hale geliyor.

Uyku Takibi

Her şeyden önce, Apple nihayet Apple Watch’a uyku takibi getiriyor. Şirket, bu yeniliğin nasıl çalışacağı hakkında ayrıntılı bilgi vermedi, ancak ne kadar REM uykusuna sahip olduğunuzu ve döndüğünüzü görebileceksiniz.

Etkinlik Uygulaması Artık “Fitness” Adında

iPhone ve Apple Watch’taki Etkinlik uygulaması yıllar içinde daha fazla işlevsellik kazandıkça, Apple bunu Fitness olarak yeniden adlandırıyor. Yeniden markalama, uygulamanın amacını tanımayan kullanıcılara yardımcı olacaktır.

El Yıkama Algılama

Pandemi sırasında herkesin öğrenmesi gereken en önemli şey ellerin doğru yıkanması oldu. iOS 14 ile birlikte Apple Watch, ellerinizi yıkadığınızı tespit etmek için çeşitli sensörler kullanacak. Bir geri sayım sayacına ek olarak, ellerinizi çok kısa süreli yıkadığınızda Apple Watch sizi uyaracak.

AirPod’lar için Özel Ses ve Otomatik Geçiş

Canlı müzik dinlemenin veya yüksek kaliteli kulaklıklar giymenin avantajlarından biri, uygun bir ses sahnesini deneyimlemektir. Apple cihazıyla eşleştirildiğinde, AirPods başınızı yapay olarak döndürdüğünüzde müzik kaynağını takip edebilecek. 5.1, 7.1 ve Atmos surround sistemleri için tasarlanmış seslerle çalışacaktır.

Ayrıca Apple, iPhone, iPad ve Mac arasında otomatik cihaz geçişi ekliyor. Örneğin, AirPod’larınız iPhone’unuzla eşleştirilmişse ve ardından iPad’inizi çıkarır ve bir video açarsanız, kulaklıklarınız cihazlar arasında atlayacaktır.

CarPlay Özelleştirme ve Araba Kontrolleri

CarPlay’de birkaç küçük değişiklik yer alıyor. İlk olarak, bilgi-eğlence yazılımının duvar kağıdını değiştirebilirsiniz. İkincisi; Apple, park yeri bulmak, yemek siparişi vermek ve elektrikli araç şarj istasyonlarını bulmak için seçenekler ekliyor. Hangi adrese sahip olduğunuzu belirledikten sonra Apple Maps, kaç kilometre kaldığını takip edecek ve sizi aracınızla uyumlu şarj istasyonlarına yönlendirecektir.

REKLAM