REKLAM

Apple bugün, en son CDC (Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri) kılavuzuna dayanarak COVID-19’un yayılması sırasında insanların bilgilendirilmesine ve sağlıklarını korumak için gerekli adımları atmasına yardımcı olacak yeni bir tarama aracı yayınladı. App Store’da ve web sitesinde bulunan yeni COVID-19 uygulaması, CDC1, Koronavirüs Görev Gücü ve FEMA ile ortaklaşa olarak oluşturuldu ve ABD genelindeki kişilerin güvenilir bilgi ve rehberlik almasını kolaylaştırdı.

COVID-19 uygulaması ve web sitesi, kullanıcıların risk faktörleri, enfekte kişi ile son iletişimi ve kendileri veya yakınlarının belirtileri hakkında soruları cevaplandırıyor. Buna karşılık, sosyal izolasyon ve kendi kendini tecrit etme, semptomların nasıl ilerleyeceği, şu anda bir testin önerilip önerilmediği ve ne zaman bir sağlık kuruluşuyla ile iletişime geçileceği konusunda rehberlik ediyor. Bu yeni tarama aracı, bireylere kaynak olma amacıyla tasarlanmış, sağlık kurumlarının talimatları veya eyaletin almış olduğu kararlar hakkında bilgi yayınlanmıyor.

Ayrıca insanların virüs hakkında bilgi sahibi olmalarına ve ihtiyaç duydukları desteği almalarına yardımcı olacak kaynaklara erişimlerini sağlıyor. Kullanıcılar COVID-19 hakkında en fazla risk altında olanları ve semptomları nasıl tanıyacakları da dahil olmak üzere sık sorulan soruların cevaplarını alabilecekler. CDC’den el yıkama, yüzeyleri dezenfekte etme ve semptomları izleme konusunda güncel bilgiler alabilecekler. Üstelik ABD genelindeki Apple kullanıcıları Siri’ye “Koronavirüs hastası olup olmadığımı nasıl anlarım?” diye sorabilir. Bu hafta, ABD’deki belirli uluslararası havaalanlarında bulunanlar, iPhone’larında sağlıklıklı olup olmadıklarını izlemeleri için bildirim almaya başladılar.

Apple’ın kullanıcı gizliliğine olan güçlü bağlılığıyla tutarlı olarak, COVID-19 uygulaması ve web sitesi tüm kullanıcı verilerini gizli ve güvenli tutacak şekilde tasarlandı. Araçlar, kullanıcının Apple Kimliği ile oturum açılmasını gerektirmiyor ve kullanıcıların yanıtları Apple’a veya herhangi bir devlet kuruluşuna gönderilmiyor.

Kaynak:

https://9to5mac.com/2020/03/27/apple-launches-covid-19-app-in-partnership-with-fema-and-cd

REKLAM