REKLAM

Eğer astımınız varsa, koronavirüs salgınında en büyük risk altında olanlar arasındasınız ve önlem almak zorundasınız. Astımı kontrol altında tutmanız bu süreçte oldukça önemlidir, bu nedenle ilaçlarınıza devam etmelisiniz. Amerikan Alerji, Astım ve İmmünoloji Koleji’ne (ACAAI) göre; hiçbir astım ilacının, kişinin koronavirüs‘e yakalanma riskini artırdığı gözlenmemiştir. Size koronavirüs teşhisi konursa, astım ilaçlarının enfeksiyonu daha da kötüleştireceğine dair bir kanıt da yoktur.

Herhangi bir sorunuz varsa, nefes almakta zorluk çekiyorsanız veya astım belirtileriniz daha şiddetli hale gelirse doktorunuza başvurmanız öneriliyor. Koronavirüse yakalanma riski yüksek olan diğer kişiler arasında yaşlılar ve bağışıklık sistemini zayıflatan diğer kronik rahatsızlıkları olanlar bulunuyor. ACAAI şimdilik, astımı olan veya immün yetmezliği olan kişilerin tedavilerine devam etmelerini tavsiye etmektedir. Nebülizerler uygun şekilde kullanılmalı ve temizlenmelidir. Astımın kontrol altında tutulması önemlidir. Bu süreçte ilaçların kullanımıyla ilgili doktorunuza danışmanız doğru olacaktır.

En sık görülen şikayetler; ateş, öksürük ve nefes darlığıdır. Koronavirüsten korunmak için uyarıların dikkate alınması gerekmektedir.

  • Hasta olan insanlardan en az 6 metre uzakta durun.
  • Ellerinizle gözlerinize, burnunuza veya ağzınıza dokunmayın.
  • Ellerinizi en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkayın.
  • Öksürük ve hapşırık için tek kullanımlık peçete kullanın, kullandıktan sonra peçeteyi atın.
  • Sık dokunulan nesneleri ve yüzeyleri temizleyin/dezenfekte edin.
  • Zor durumda olmadığın sürece evden dışarı çıkmayın.

Kaynak:

https://www.medicinenet.com/script/main/art.asp?articlekey=229000

REKLAM