REKLAM

Koronavirüs salgını hızla devam ederken kişiler çeşitli önlemler alıp kendilerini ve yakınlarını bu hastalıktan korumak için çaba harcıyor. Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandamı olarak ilan edilen COVID-19 can almaya devam ediyor. Birçok ülke, sınırlarını kapattı ve sokağa çıkma yasağı ilan etti. Kültür ve spor etkinlikleri iptal edildi, eğlence mekanları kapatıldı ve insanlar evden çıkmamak için yiyecek/temizlik malzemelerini evlerine stokladı. Durum kontrolden çıkmış gibi gözükse de hala kendinizi ve sevdiklerinizi korumak için alabileceğiniz birçok önlem var.

Her şeyden önce, koronavirüsü önlemek için toplumda alınan kararları takip edin; sık sık ellerinizi yıkayarak, yüzünüze dokunmayarak ve başkalarıyla yakın mesafede bulunmaktan kaçınarak virüsün yayılmasını önleyebilirsiniz. Gerekli tedbirleri almak özellikle astım, yüksek tansiyon ve diyabet gibi kronik hastalığı olan kişiler, yaşlılar ve hamileler gibi yüksek risk gruplarını korumak için önemlidir. Kendinizi dışarıdaki virüsten korumanın yanı sıra, bağışıklık sisteminizi güçlendirerek savunmanızı oluşturabilirsiniz. Birçok insan hastalığı hafif atlatabilir, ancak bu durum güçlü bir bağışıklık sistemiyle mümkündür. Bağışıklık sistemi, çevre ve beslenme koşullarına göre değişkenlik göstermektedir.

Bağırsaklarınızda yaşayan ve mikrobiyom olarak adlandırılan trilyonlarca mikrobun sağlığı, bağışıklık sisteminizle doğru orantılıdır. Son araştırmalar bağırsak mikrobiyomunun vücutta gelişen enfeksiyona karşı tepki verdiği ve genel sağlığın korunmasında önemli bir rol oynadığı göstermiştir. Sağlıklı bir bağırsak mikrobiyomu, koronavirüs gibi bulaşıcı patojenlere karşı yanıt oluşturmanın yanı sıra, akciğerlere ve diğer hayati organlara zarar veren reaksiyonları önlemeye yardımcı olur. Ancak aşırı bağışıklık tepkileri, solunum yetmezliğine ve ölüme neden olabilir. Bu nedenle aşırı aktif bir bağışıklık tepkisi, hiç tepki vermeyen bağışıklık sistemi kadar tehlikeli olabilir. Bağışıklık sistemini “güçlendirmek” yerine “destekleme” hakkında önlemler alınmalıdır.

Sağlıklı mikrobiyom, sağlıklı bağırsak, sağlıklı vücut

Bağışıklık sisteminizi güçlendirdiği iddia eden takviyeleri almak yerine, tüketilen yiyeceklerin bağırsaktaki mikropların sayısı ve türü üzerinde büyük bir etkisi olduğu unutulmamalıdır. Mikrobiyom çeşitliliği yaşlandıkça azalır, bu da bağışıklık yanıtlarında gördüğümüz yaşa bağlı rahatsızlıkların bazılarını açıklamaya yardımcı olabilir. Sağlıklı olmayı devam ettirmek için sağlıklı bir mikrobiyomu korumak gerekmektedir.

Bağırsak mikrobiyomu ile bağışıklık sistemi arasındaki etkileşimlerin ince ayrıntıları tam olarak anlaşılamamıştır. Ancak, mikrobiyomun gücü ve iltihaplanma arasında bir bağ olduğu düşünülüyor. Bağırsak bakterileri birçok yararlı kimyasal üretir ve bağışıklık sistemini düzenlemeye yardımcı olan gıdalarda A vitamini aktive eder.

Mikrobiyomları korumak için sağlıklı beslenin 

Mikrobiyom çeşitliliğini artırmanın en iyi yolu, lif bakımından zengin olan çok çeşitli meyve ve sebze tüketimini artırmak önemlidir. İşlenmiş gıdalar ve yağ oranı yüksek gıdaların sınırlandırılması gerekir. Bir Akdeniz diyetinin ardından bağırsak mikrobiyom çeşitliliğini geliştirdiği ve iltihabı azalttığı gösterilmiştir: bol miktarda meyve, sebze, fındık, tohum ve kepekli tahıl, yüksek kaliteli sızma zeytinyağı gibi sağlıklı yağlar, et/balık tüketilmesi; alkol, tuz, şeker ve şekerli içeceklerden ve yapay tatlandırıcılardan kaçınılması sağlığın korunmasında önemli rol oynayan faktörler olarak yer alıyor.

Kendi kendini izole ederken veya karantinaya alırken taze ürün elde etmekten endişe ediyorsanız, dondurulmuş meyve ve sebze tüketebilirsiniz. Şu anda önerilen iki haftalık izolasyon süresinden çok daha uzun süre tazeliğini koruyacaktır. Konserve meyve, fasulye ve bakliyat da uzun ömürlü bir seçenektir. Mikrobiyomunuzu ayrıca canlı mikroplar ( probiyotikler ) içeren doğal yoğurt ve peynirleri düzenli olarak yiyerek de destekleyebilirsiniz. Doğal probiyotiklerin bir başka kaynağı da kefir (fermente süt) veya kombucha (fermente çay) gibi bakteri ve maya açısından zengin içkilerdir.

İster kendiniz, ister aileniz, ister yaşlı akrabalarınız ya da arkadaşlarınız için alışveriş yapın, sağlıklı bir bağırsak mikrobiyomunu destekleyen yiyecekleri seçmek, tuvalet kağıdı biriktirmekten çok daha önemlidir. Zihinsel sağlığınızı korumak, fiziksel olarak aktif kalmak ve yeterli uyku almak bağışıklık sisteminizi güçlü tutmanıza yardımcı olacaktır.

Kaynak:

https://theconversation.com/coronavirus-how-to-keep-your-gut-microbiome-healthy-to-fight-covid-19-134158

REKLAM