REKLAM

Bebekler koronavirüs nedeniyle hasta olabilirler ancak kronik hastalığı olanlar ve yaşlılar kadar ağırlaşmazlar. Virüs, bebeklerde daha az problemle atlatılabilir. Amerikan Tıp Derneği Dergisi’nde yayınlanan bir araştırmada, Çin’deki doktorlar, koronavirüs tanılı dokuz ailenin bebeklerini incelediler ve hastalığın bebeklerde ölümcül seviyeye ulaşmadığını belirttiler.  Araştırmacılar, hasta bebeklerin hiçbirinin yoğun bakıma ihtiyaç duymadığını ve ciddi komplikasyonları olmadığını söyledi.

Çocukların, hastalığı yaşlılardan daha hafif atlattığı biliniyor. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, Çin’de bildirilen vakaların % 2.4’ü çocuklarda görüldü. Enfekte çocukların sadece % 0.2’sinin durumu ağır seyrediyor. Aynı zamanda koronavirüs ile ilgili herhangi bir çocuk ölümü rapor edilmemiştir.

Pediatri Akademisi Enfeksiyon Hastalıkları Komitesi’nin üyesi Dr. David Kimberlin, “Yaşlılar, yıllar boyu birçok hastalığı vücutlarında taşıdılar. Akciğerleri, bir çocuğun akciğerlerinden daha çok zarar görmüştür. Dolayısıyla çeşitli akciğer hastalıklarından daha çok etkileniyorlar. Çocukların bu virüsle enfekte olabildiği fakat bağışıklık sistemleri dayanıklı olduğu için daha kolay iyileştikleri tahmin ediliyor”

Rapordaki dokuz bebekten sadece dördü ateşten muzdaripti. Diğer iki hastada öksürük ve burun akıntısı vardı. Dr. Rahul Gupta ise koronavirüsün, hamile bir kadının yeni doğan bebeğine zarar verebilmesi konusunda daha endişeli olduğunu söyledi. Gupta, SARS ( ciddi akut solunum sendromu ) ve MERS ( Orta Doğu solunum sendromu ) salgınlarının erken doğuma ve düşük doğum ağırlıklı yenidoğanlara neden olmasıyla ilgili yetersiz vaka raporlarının olduğunu ve bunun koronavirüs için de benzer bir endişe oluşturabileceğini belirtti.

İyi haber şu ki, Çin dışında yapılan birkaç çalışma, koronavirüsün hamile annelerden yenidoğanlara bulaşmadığı bildirdi. Frontiers in Pediatrics dergisinde 16 Mart’ta yayınlanan bir rapora göre, bu çalışmalar toplam 13 yenidoğanda yapıldı ve koronavirüs ile enfekte doğan bebek görülmedi. Ancak, erken veya düşük doğum ağırlığı ile doğan bebekler, doğumdan hemen sonra yoğun bakımda kalmasını gerektirecek ciddi sağlık sorunları ile karşı karşıya kalıyorlar.

Dimes Martına göre, düşük doğum ağırlıklı bebekler(2,5 kilo altı) diyabet, kalp hastalığı, yüksek tansiyon ve obezite gibi kronik sağlık problemleri açısından daha yüksek risk altındadır. Yetişkin dönemde ise bilişsel veya davranışsal problemler geliştirme riski yüksektir.

Yüksek tansiyon, diyabet ve obezite gibi sağlı sorunları olan gebeler risk altında olabilirler. Hamile anneler aşılarının düzenli yapıldığından emin olmalı, ellerini sık sık yıkamalı, öksüren insanlardan uzak durmalı ve sağlığını korumalılardır.

Bekleyen bir anne hastalanırsa, “derhal telefonla sağlayıcınızla iletişim kurmak ve belirtilerinizden haberdar olmak ve durumunuzu yönetmelerine yardımcı olmak çok önemlidir” diye ekledi.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’ne göre, bebeklerini veya çocuklarını koronavirüsten korumak isteyen ebeveynler; evlerinde sık olarak temas edilen yüzeyleri dezenfekte ederek, düzenli olarak çamaşırları, yatakları ve peluş oyuncaklar gibi eşyaları yıkayarak virüsün yayılmasını önleyebilir. Çamaşır yıkama sırasında en sıcak su ayarını kullanmalı ve ardından tamamen kurutmalısınız.

Kaynak:

https://www.medicinenet.com/script/main/art.asp?articlekey=228879

REKLAM