REKLAM

İnsan vücudunda koronavirüs enfeksiyonunun oluşmasına neden olan moleküller plasentada bulunmamaktadır. Bu durum Covid-19′a yakalanmış hamilelerin bebeklerinde neden sonucun negatif çıktığını açıklamaktadır.

COVID-19’a neden olan virüs, enfeksiyon oluşturmak için ACE2 reseptörüne ihtiyaç duyar. Araştırmacılar plasental membranlarında ACE2 reseptörü için gerekli olan RNA (mRNA) molekülünün olmadığını keşfettiler. Covid-19, hücreyi yıkıma uğratmak için bir enzim üretiyor, bu enzimi üretmek içinse mRNA’ya ihtiyaç duyuyor. Ancak, plasentanın mRNA’dan da yoksun olduğu görüldü.

Daha önce yapılan araştırmalarda ise plasentada, Covid-19 enfeksiyonu için potansiyel yol olabilecek CD147 reseptörü, katepsin L ve Furin enzimleri bulunduğu belirtilmiştir. Ancak ABD Ulusal Sağlık Enstitüleri (NIH) haber bülteninde, koronavirüsün normal bir hamilelik sırasında fetüse geçebileceğine dair çok az kanıt var .

Araştırmacılar sırasında plasentanın Zika virüsü ve sitomegalovirüsünün neden olduğu enfeksiyonda ihtiyaç duyulan birçok reseptör içerdiğini keşfettiler. Her iki virüs hamile bir kadından fetüse geçtiğinde ciddi sağlık problemlerine neden olabiliyor. Çalışma, ABD Ulusal Çocuk Sağlığı Enstitüsü’nden Dr. Roberto Romero tarafından yönetilen bir ekip tarafından gerçekleştirildi.

Kaynak: MedicineNet

REKLAM