REKLAM

Bipolar bozukluk bir diğer adıyla manik-depresif hastalık, kişinin günlük yaşamını ve arkadaşlık ilişkilerini olumsuz yönde etkileyen bir rahatsızlıktır. Zaman zaman yaşanılan iniş-çıkışlar ve duygu durum değişiklikleri ev, iş, okul hayatlarını etkilemektedir. Genellikle 15-35 yaş aralığında görülen bipolar bozukluk toplumda % 2 oranında rastlanmaktadır.

Farklı kategorilerde incelenen bipolar bozuluğun tipik özellikleri, atak zamanlarında oluşan duyguları aşırı düzeyde yaşamaktır. Aşırı sevinç, aşırı üzüntü veya aşırı özgüven gibi duygular ortaya çıkmaktadır. Kişiler atak dönemlerinde fazla duygu değişiklikleri yaşamakla birlikte, para harcama, dikkat dağınıklığı, konuşma isteği ve uykusuzluk gibi promblemler yaşarlar.

Mani ve depresyon dönemleri olarak farklı şekilde kendini gösteren rahatsızlığın mani döneminde kişi oldukça neşeli görünmektedir. Hastalar bu dönemde çok keyiflidir bu keyiften dolayı kendileri güvende, güçlü ve enerji dolu hissederler. Mani dönemi kolaylıkla kontrolden çıkabilmektedir. Kontrolden çıktığında ise para harcama, kumar oyunları, araba kullanırken hızlı olma ve agresif tavırlar sergileyebilirler. İlerleyen dönemlerde halüsinasyonla karşılaşmaları olasıdır.

Bipolar bozukluğun depresyon döneminde hastaları ilaçla tedavi etmek güç durumdadır. Hastalar bipolar depresyon dönemlerinde sürekli uyku hali, konuşma isteğinin olmaması, huzursuzluk ve kilo artışı gibi belirtiler ortaya çıkmaktadır. Kişiler günlük yaşantılarına devam etmekte zorluk yaşayabilirler.

Bipolar Bozukluğun Nedenleri

♦  Yapılan araştırmalar bipolar bozukluğun nedeni olarak genetik faktörleri işaret etmektedir.

♦  Aile bireylerinden gelen yatkınlık  ve yoğun stresli bir yaşam şekli bipolar bozukluğa neden olmaktadır.

♦  Ailesi bireylerinde bipolar bozukluk tanısı olan kişilerin risk altında olduğu bilinmektedir.

Kimler Risk Altında ?

♦ Stresli bir yaşam şekli olan kişiler. Okul, iş veya aile yaşantısında sıkıntılı dönemler yaşayan bireyler.

♦  Sigara kullanımı

♦  Yetersiz beslenme ve fiziksel aktivite eksikliği

♦  Bazı ilaçların yan etkileri

♦  Genetik faktörler ise en büyük risk olarak görülmektedir.

Bipolar Mani Döneminde Belirtiler;

♦Çok neşeli ve coşkulu olmak

♦Sürekli para harcama isteği

♦Hızlı araba veya motor kullanma

♦Aşırı özgüven ve heyecan, risk alma duygusunun artması

♦Sürekli konuşmak ve hareketli olmak

♦Dikkat dağınıklığı

Bipolar Depresyon Döneminde Belirtiler;

♦Mutsuzluk, üzüntü hali ve umutsuz hissetmek

♦Sürekli yorgun ve uykulu hissetmek

♦Unutkanlık ve enerji seviyesinde gözle görülür azalma

♦Yemek yeme problemleri

Bipolar Bozukluk Tedavisi

Uzman hekimin karar vereceği doğrultuda ilerlenmektedir. Tedavi planı kişinin yaşı, yaşam şekli, hastalığın tipi ve şiddetine göre değişiklik göstermektedir. Atakların yoğunlaştığı dönemlerde hekimin tavsiyeleri doğrultusunda ilerlendiğinde tedavi edilebilir ve şikayetlerin azaltılabildiği bir hastalıktır. Bipolar hastalık tedavisi uzun yıllar sürebilmektedir. Tedavi süresince hekim ile iletişim halinde olmak hastalığın seyrini kontrol etmek için gereklidir. İlaç tedavisinin yanında kişinin yakın çevresinin de özveride bulunması oldukça önemlidir. Destekleyici tedavi şekliyle hastalar kolaylıkla günlük yaşamlarına devam edebilirler.

Bipolar Bozukluğu Olan Bireylere Yaklaşım

Bipolar hastası olan kişilerin yakınları ile arasında ki iletişim önemlidir. Kişilerin atak döneminde ki belirtilerin kendiliğinde yok olmasın veya iyileşmesini beklemek doğru olmayacaktır. Tedaviyi sürdürmek ve olumlu sonuç alabilmek için hasta yakınlarının da desteği gereklidir. Bu dönemde aile bireyleri atak dönemlerinde zorluk yaşayabilmektedirler. Dolayısıyla doktor tavsiyesi ile ilerlemek tedavi sürecini kolaylaştıracaktır. Yeterli ve doğru destek ile hasta ve hasta yakınları bu süreci daha kolay atlatabilirler. Uzman hekime veya destekleyici grup terapilerine başvurmaktan çekinmeyiniz. Uzman kişilerden yardım istemeniz sizi ve hastanızı rahatlatacaktır.

REKLAM