Son yıllarda plastik kullanımının sağlık açısından zararından sık sık söz edilmekte. Hal böyle olunca cam ürün kullanımı tercih edilmeye başladı. Camlar; şekillerin bozulmaması, koku yapmaması ve kimyasal içerikli olmaması sebebiyle her alan kullanılıyor. Evlerde saklama malzemesi, su şişeleri, marketlerde ürün paketleme gibi birçok alanda kullanımı yaygınlaştı. Ancak sağlığımızı koruyalım derken unutulan bir nokta var; cam ürünlerin elde edilmesi.

Cam üretimi doğada hali hazırda bulunabilen silika (kum), soda külü, kireç, feldispat ve iz elementlerden üretilmektedir. Üretim aşamasında tüm maddeler karıştırılarak ocaklarda 1500 ℃’ye kadar ısıtılır ve eritilir. Eriyen maddeler 1000 ℃’de soğutulur ve camın şekli verilir. Tüm bu işlemler için büyük bir enerji ve ısı gereklidir. enerji ve ısı tasarrufunun sağlanması için üretilmiş camlar kullanılabilmektedir. İşte tam bu noktada geri dönüşüm devreye girmekte. Kullanılmış ve parçalanmış cam ürünler geri dönüşümde kullanılarak eni camlar üretilmektedir. Daha önce eritilmiş ve kullanıma sunulmuş camların tekrar üretilmesi için gerek enerji ve ısı miktarı %30 kadar daha azdır. Bu da enerji tasarrufunun en önemli kaynağıdır.

Türkiye’de Geri Dönüşüm

Bilinçsiz tüketim sonucunda dünyanın ekosistemi bozulmaktadır. Bozulan ekosistem içerisinde tüm canlılar ve çevre zarar görmektedir. Biz tüketiciler daha bilinçli olursak dünyayı çevre kirliliğinden, canlıları da hastalıklardan korumuş oluruz. Son yıllarda kullanılmış kağıt, plastik ve cam ürünlerin geri dönüşümü konusunda güzel çalışmalar yapılmaktadır. Bize düşen ise bu çalışmalara katkıda bulunmak. Ülkemizde cam geri dönüşüm oranı yaklaşık  %40 oranında. Amaçlanan geri dönüşüm oranı %100 ancak biz yarısına dahi henüz ulaşamamışız. Geri dönüşüm sistemleri ülke ekonomisi için de büyük bir önem taşımakta. Yapılan araştırmalarda 1 ton kullanılmış camın geri dönüşümü ile yaklaşık 40 litre yakıt tasarrufu sağlanmaktadır. Yeterli bilinçlendirme sağlandığında sağlık ve ekonomi yönünden büyük adımlar atacağımız ortada.

Geri Dönüşüm Nasıl Yapılıyor ?

Cam geri dönüşümde dikkat edilen noktalar; cam rengi, cam içeriği ve camın çeşididir. Her camın aynı anda geri dönüşümü mümkün olmamaktadır. Bu nedenle toplanan camlar geri dönüşüm tesislerine gönderildiklerinde bir takım işlemlerden geçer.

1. Toplanan cam ürünler; renk ve yapısal yönden birbirlerinden ayrılarak düzenlenir. Farklı şekil ve renklerde üretilen camlar (buzlu, şeffaf, yeşil, kahverengi gibi) gruplandırılır. Beyaz ve kahverengi camlar aynı şekilde dönüşümü yapılabilmektedir. Ancak diğer renkli camlardan sadece yeşil renkli camlar üretilmektedir.

2. Gruplandıran camlar ezilerek ufak parçalara ayrılır. Bu esnada camların içinde bulunan kağıt, toz ve yabancı maddelerin ayrıştırılması gerekmektedir. Aksi takdirde yüksek kaliteli cam elde etmek mümkün değildir. Ayrıştırma işlemi mekanik ve lazer ile olmak üzere 2 şekilde yapılmaktadır.  Mekanik ayrıştırma işleminde; birinci yöntem, orta yoğunlukta sıvı içerisine konulan camların içinde bulunan hafif maddelerin üstte kalması ve ağır olanların ise batmasıyla birlikte ayrıştırma işlemi gerçekleştirilir. İkinci yöntem ise, köpük flotasyonu işleminde cam üzerine yapışmış olan maddelerin ayrıştırılması için uygulanır ve saf cam elde etmek için uygun bir işlemdir. Renklerine göre ayrıştırma işlemi ise lazer yöntemidir; elle yabancı maddeler ayrıştırılır ve teneke/alüminyum parçaları uzaklaştırılır. İşlemlerin ayrıntıları için Ankara Cam ziyaret edebilirsiniz.

3. Tamamen yabancı maddelerden ayrılmış cam parçaları ilk aşamada ki gibi yüksek sıcaklıklarda eritilir ve tekrar soğutularak şekil verilir.

Geri Dönüşümün Faydaları

  • %95 oranında enerji tasarrufu sağlar.
  • Çevre temizliğinin sürdürebilirliğini arttırır.
  • Küresel ısınmayı yavaşlatmada rol oynar.
  • Doğal kaynaklar ve canlıların sağlığını korunur.
  • Ülke ekonomisine büyük katkıda bulunur.
  • Gelişen ekonomi aynı zamanda geleceğe yatırım yapmayı kolaylaştırır.
  • Çöplerin toplanması sırasında iş gücünü azaltır.
  • Sürekli geri dönüşümü sağlanabilen cam ürünler sayesinde insan sağlığı korunmuş olur.

Yapılması gereken ise çok basit. Mümkün olduğunca çevremizi cam geri dönüşü konusunda bilinçlendirmeliyiz. İl ve ilçelerde pek çok konumlarda rahatlıkla ulaşılabilen geri dönüşüm kutuları kullanılmalıdır. Geri dönüşümün faydalarından yararlanmamız için üzerinde geri dönüşüm sembolü bulunan konteynerların kullanılması yeterli..