REKLAM

Koronavirüs salgını dünyayı meşgul etmeye devam ederken, Hindistan’da ve diğer ülkelerde domuz gribi ve kuş gribi vakaları bildiriliyor. Çin ise bugün koronavirüsden farklı bir virüs haberi verdi.  Çin’in Global Times gazetesi,  Pazartesi günü Yunnan Eyaletinde bir adamın otobüsle işe giderken öldüğünü bildirdi. Otobüsteki diğer 32 kişi test edilmek üzere karantinaya alındı.

Hantavirüs Nasıl Bulaşır?

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine (CDC) göre, hantavirüsler kemirgenler tarafından yayılan ve insanlarda çeşitli hastalıklara neden olabilecek bir virüs ailesidir. Ancak koronavirüs gibi damlacık yoluyla bulaşmayan hantavirüs, kemirgenlerin dışkı veya idrarları ile bulaşıyor. Bu virüsü taşıyan kemirgenler tarafından ısırılmak veya dışkı, idrar, tükürüğüne temas etmek ile insana bulaşıyor.

Hantavirüs Belirtileri

Hantavirüs pulmoner sendromuna (HPS) ve böbrek sendromlu (HFRS) hemorajik ateşe neden olabiliyor. Hantavirüs pulmoner sendromunun erken belirtileri arasında baş ağrısı, baş dönmesi, titreme, karın ağrısı ile birlikte yorgunluk, ateş ve kas ağrıları mevcut. Tedavi edilmezse, öksürüğe ve nefes darlığına yol açıyor ve CDC’ye göre ölüm oranı % 38 civarlarında olabilir.

HFRS’nin başlangıç semptomları da aynı kalırken, düşük tansiyon, akut şok, vasküler sızıntı ve akut böbrek yetmezliğine neden olabilir.
HPS kişiden kişiye aktarılamazken, insanlar arasındaki HFRS iletimi son derece nadirdir.
CDC’ye göre, kemirgen popülasyonu kontrolü hantavirüs enfeksiyonlarını önlemek için birincil stratejidir.

Böbrek sendromlu hemorajik ateşin belirtileri de pulmoner sendromu ile neredeyse aynı ancak bu hastalık; düşük tansiyon, vasküler sızıntı, akut şok ve akut böbek yetmezliği gibi sorunlara yol açabiliyor. Pulmoner sendrom insanlardan insanlara bulaşmıyor ama böbrek sendromlu hemorajik ateş, nadiren de olsa insanlardan insanlara aktarılıyor.

Kaynak:

https://www.firstpost.com/health/man-dies-from-hantavirus-in-china-all-you-need-to-know-about-the-virus-and-how-it-spreads-8184521.html

REKLAM