REKLAM

COVID-19 salgınına neden olan koronavirüs hakkında semptomların ne olduğu ve ne kadar çeşitli olabileceği hakkında bilmediğimiz çok şey var. COVID-19’un en yaygın ayırt edici özelliği kuru öksürük, ateş ve nefes almada zorluktur. Pek çok insanda hiçbir belirti olmamasına rağmen çalışmalar, insanların önemli bir kısmının ilk olarak ishal veya koku ve tat kaybı gibi diğer belirtileri gösterdiğini belirtmektedir.

İshal ve bulantı gibi sindirim sorunları, yaygın bir semptom olabilir

Sindirim sorunları koronavirüs enfeksiyonları ile ilişkilendirilmiştir, ancak bir semptomun ne kadar yaygın olduğu konusunda araştırmalar devam etmektedir. Business Insider daha önce bildirdiği gibi, 10 koronavirüs hastasından birinde diyare (ishal) ve bulantı da dahil olmak üzere bir çeşit gastrointestinal semptomlar görülüyor.

Lancet’te yapılan bir araştırma , Çinli hastaların sadece % 3’ünün ishal yaşadığını bildirdi. Dünya Sağlık Örgütü’nün bir raporuna göre, tüm hastaların yaklaşık % 5’i bulantı şikayeti bildiriyor. Yeni araştırmalar, sayının daha önce düşünülenden daha yüksek olabileceğini ve hastaların yarısında solunum semptomları ile birlikte sindirim sorunları olabileceğini düşündürmektedir. Genellikle bu hastalar nefes darlığı, ateş veya öksürük gibi daha yaygın semptomlar gösteriyor. Bunun yanı sıra araştırılan vakaların sadece % 3’ünde sadece sindirim semptomları mevcuttu.

Daha farklı atipik semptomlar

Washington bakım evine ilişkin vaka raporunda, sakinlerin yaklaşık 1/3’ü koronavirüs pozitifti, ancak yarısında hiçbir belirti yoktu ve yalnızca birkaç hastada halsizlik, genel bir rahatsızlık, hastalık veya huzursuzluk gibi olağandışı semptomlar vardı. Bazı durumlarda, COVID-19 halsizlik, dikkat dağınıklığı veya bitkinlik belirtileriyle ortaya çıkmaktadır. Öksürük veya ateş gibi daha sık bildirilen belirtilerle birlikte halsizlik ve yogunluk belirtileri, en sık bildirilen atipik semptomlar arasındadır. Sıklıkla diğer semptomlara eşlik eden yorgunluk, daha yaygın semptomların görülmediğinde nadiren bildirilir.

Pandemi, karantinalar ve sosyal izolasyon da ek stres ve kaygıya neden olabilir. Psikoterapist Ilene Cohen yazdığı makalede, bu ve diğer psikolojik faktörler benzer şikayetlere neden olabilir, bu yüzden yorgun veya huzursuz hissediyorsanız panik yapmamanız önemlidir. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre sık uyanma veya sürekli uyuma, uyarı işaretleri olabilir ve bu semptomlara mavimsi dudaklar, nefes darlığı veya göğüs ağrısı gibi diğer kritik belirtiler eşlik ediyorsa derhal doktorunuza başvurmalısınız.

Titreme veya kas ağrıları COVID-19 habercisi olabilir

Ağrı ve titreme şikayetleri, grip dahil birçok hastalığın belirtisi olabilir, ancak koronavirüs hastaları bunları bildirmiştir. WHO (Dünya Sağlık Örgütü) raporuna göre, bu semptomların ne kadar yaygın olduğu henüz net değildir, ancak insanların yaklaşık % 11’i titreme ve % 14’ü kas ağrıları bildirmiştir. Bunlar daha şiddetli semptomların erken belirtileri veya hafif bir enfeksiyonun tek göstergesi olabilir. Kas ağrısı veya titreme şikayetleriniz varsa, diğer insanlardan kendinizi izole etmelisiniz, sıklıkla dinlenmeli ve bol sıvı alarak doktorunuzla iletişim içinde olmalısınız.

Baş ağrısı ve baş dönmesi de enfeksiyon belirtisi olabilir

The Lancet’teki araştırmaya göre, COVID-19 hastalarının yaklaşık % 8’i baş ağrısı bildirmiştir. Bazı hastalar baş dönmesi şikayetinde de  bulunmuştur.  Cleveland Clinic’e göre, sık sık baş dönmesi veya ani baş dönmesi nöbetleri daha ciddi bir sağlık sorununun belirtisi olabilir. Bu kadar geniş semptomlar için birçok açıklama vardır, bir veya daha fazlasına sahipseniz mutlaka COVID-19 pozitif olduğunuz anlamına gelmez. 

Alerjiler veya soğuk algınlığı belirtileri

Dünya Sağlık Örgütü raporuna göre, COVID-19 hastalarının az bir kısmında burun tıkanıklığı veya burun akıntısı olabilir. Hastaların yaklaşık % 5’inden azı bu semptomları yaşıyor. Hapşırma, koronavirüsle ilişkili bir belirti değildir. Bu belirtiler çoğu zaman alerji ve soğuk algınlığı kaynaklı olmaktadır. Boğaz ağrısı bazen koronavirüs enfeksiyonuna eşlik eder, ancak daha çok grip veya soğuk algınlığı belirtisidir.

Kaynak:

https://www.sciencealert.com/10-coronavirus-symptoms-you-may-not-be-aware-of

REKLAM