REKLAM

Vücudumuzda salgılanan hormonların her birinin kendine özgü görevleri vardır. Pankreastan salgılanan insülin ve glukagon şeker, yağ ve protein işleyişlerinin düzenlenmesinde görevlidir. Diyabet yani şeker hastalığının ortaya çıkması da bu hormonlara bağlıdır.

Yapılan araştırmalarda günümüzde çok sık karşımıza çıkan diyabet hastalığının ülkemizde 20 yaş üzeri kişilerde görülme oranı %14’dür. Uluslararası Diyabet Federasyonu’nun yaptığı araştırma neticesinde dünya genelinde yaklaşık 380 milyon bireyin diyabet hastası olduğu bildirilmiştir. Türkiye’de ise bu oranın 7 milyonu aştığı söylenmektedir.

Diyabet Nasıl Oluşur ?

Vücudumuz kendisine enerji üretebilmek için şeker içerikli besinleri kullanmaktadır. Dışarıdan besinler yoluyla vücuda alınan şeker, karaciğerde parçalanır ve glukoza dönüşür. Glukoz, insülin hormonunun yardımıyla hücre içine girer ve enerjiye dönüşerek kullanılır. Pankreastan salgılanan insülin hormonu kanda ki şeker miktarına bağlı olarak hareket eder. İnsülin hormonunun salgılanamaması veya aktif kullanılamaması sonucu glukoz hücrelere taşınamaz ve kanda ki seviyesi giderek artar.

Diyabet, Tip 1 ve Tip 2 olarak iki grupta incelenmektedir;

Bu başlıkları kısaca açıklarsak; insülin hormonunun üretilememesine bağlı olarak oluşan Tip 1 diyabet, genellikle çocuklarda ve gençlerde görülür. İnsülin üretilememesine bağlı olarak oluşmasının yanında genetik faktörler, fiziksel/kimyasal etkilerde nedenler arasındadır.

İnsülin yeterli seviyede salgılanır fakat kullanılamazsa Tip 2 diyabet olarak tanımlanmaktadır. Tip 2 diyabet 35 yaşlarından sonra özellikle fazla kilolu kişilerde görülmektedir. Nedenleri arasında en başta obezite gelmektedir. Diğer nedenler ise genetik yatkınlık, hareketsiz yaşam, sağlıksız beslenme olarak sıralanmaktadır.

Kan şekerinin değeri kaç olmalıdır ?

Sağlıklı bireylerde yapılan kan şekeri ölçümlerinde açlık kan şekeri değerinin 90mg’ın altında, tokluk kan şekerinin (yemekten 2 saat sonra) 140mg’ın altında olması gerekmektedir.

Diyabet Hastalığının Belirtileri Nelerdir ?
  • Glukozun kanda fazla birikmesiyle birlikte şeker, idrara geçmeye başlar. Bu durumda kaybedilen şeker yani enerji azalır ve idrar miktarı artar. Hastalarda çok sık idrara çıkma şikayeti vardır.
  • İdrara fazla çıkılması vücuttan su kaybına neden olmaktadır. Bu nedenle aşırı su içme isteği ve ağızda kuruluk oluşur.
  • Enerji kaybıyla birlikte çok sık acıkma, sürekli yeme isteği doğar.
  • Halsizlik, yorgunluk ve bulanık görme.
  • Tip 2 diyabet hastalarında ciltte ve özellikle ağız içinde yaralar oluşur. Ciltte oluşan yaralar uzun  süre iyileşmezler.
  • Şekeri enerji olarak kullanamayan vücut, yağları kullanmaya başlar. Karaciğerde yakılan yağların atık maddeleri olan ‘keton cisimleri’ ortaya çıkar. Ketonlar vücut için oldukça tehlikelidir ve bir miktarı idrarla dışarı atılır. Ketonların dışarı atılmasında aseton kokusu duyulur. Tip 2 diyabet hastası bireylerde aseton kokusu duyulmaktadır.

Diyabet hastaları muhakkak doktor kontrolünde tedavi görmelidirler. Bunun yanında doktor önerisiyle birlikte yaşam şekillerinde değişiklik yapmaları gerekmektedir.

Diyabet Hastaları Nelere Dikkat Etmeliler
1. Sağlıklı beslenme

Diyabet tanısı konmuş bireylerin öncelikli olarak dikkat etmeleri gereken nokta beslenme şekilleridir. Uygulayacak olduğunuz beslenme diyetinin içeriğinde meyve, sebze, tahıllar ve özellikle lif değerinin yüksek olduğu yiyeceklerle beslenmeniz doğru olacaktır. Kilo probleminin de önününe geçecek olmanız şikayetlerinizi azaltacaktır. Bu durumda yağlı ve işlenmiş şekerlerden uzak durmanız çok önemlidir. Bir diyetisyen tarafından hazırlanmış olan diyet listenize uymanız yaşam kalitenizi attırmaya yardımcı olacaktır.

2. Fiziksel aktivite

 Aşırı kilo, vücutta fazla yağ birikmesi gibi sebepler diyabet şikayetlerini arttırır ve kan şekerinin düzenlenmesine engel olur. Bu nedenle fazla kilo ve yağdan kurtulmak için düzenli egzersiz yapılması şarttır. Gün içinde yapacağınız 30-40 dakikalık yürüyüşler sağlıklı kilo vermenize ve ağ yakımına yardımcı olabilir. Doktorunuzun önerdiği aktiviteleri yapmaya özen göstermelisiniz. Sizi çok yoran aktiviteler kan şekerinizin düşmesine sebep olabilir.

3. Kan şekeri takibi

 Kanda ani şeker düşmesi veya yükselmesi gibi problemler ciddi sorunlara yol açabilmektedir. Bunun önüne geçmek için kendinize bir şeker ölçüm defteri tutabilirsiniz. Açlık ve tokluk şekerinizi gün içinde birkaç defa ölçüp defterinize kaydetmeniz yararınıza olacaktır.

REKLAM