REKLAM

Vücut, sağlıklı işleyişini sürdürebilmek için bir takım besinlere ihtiyaç duymaktadır. İhtiyaç duyulan bu besinler karbonhidrat, yağ, protein, vitamin ve minerallerdir. Tüm bunlar vücudun enerji kaynakları olarak bilinmektedir. Ancak hepsinin çalışma alanı farklı olup bilinçli şekilde tüketimi gerekir. Bilinçsiz tüketimi sonucunda başta aşırı kilo olmak üzere çeşitli hastalıkların oluşumuna da zemin hazırlar.

Kilo artışı konusunda yapılan en büyük hatalardan biri de yağın yanlış tüketimi gösterilmekte. Aslında yağlar vücudun ihtiyaç duyduğu temel yapı taşlarından birisi. Yağların yanlış tüketimi kilo alımına neden olmaktadır. Kilo vermek için ise yağ içeren bütün besinlerden uzak duruluyor. Ancak bu doğru kilo verebilmek için yanlış uygulanan bir yöntem. Yağı tamamen hayatımızdan çıkarmak kilo vermemize yardımcı olmayacaktır. Aksine çeşitli hastalıkları beraberinde getirecektir.

Yağın temel görevi vücuda enerji vermesi olarak bilinmektedir. Dolayısıyla vücut sağlıklı işleyişini sürdürebilmek için yağa ihtiyaç duyuyor. Burada ayırt edilmesi gereken nokta hangi yağın ne şekilde ve ne kadar tüketilmesi gerektiğidir. Tüketilen gıdaların sindiriminden sonra fazlalıklar yağa dönüştürülerek depolanır. Vücut enerjiye ihtiyaç duyduğunda depoladığı yağları kullanır. Kilo vermek için egzersiz önerilmesinin en büyük nedeni de budur. Vücut enerji harcadıkça yağı yakar. Aynı zamanda beslenme şeklinde de değişiklik yapılması gerekmektedir. Yağı tamamen beslenmeden çıkartarak değil doğru şekilde tüketerek kilo vermek sağlıklıdır. Yağlar kendi içlerinde doymuş ve doymamış olarak ayrılmaktadır. Bu durum yağların kimyasında bulunan karbon atomlarıyla alakalıdır.

1. Doymuş Yağlar

Yağların zincir yapısı incelendiğinde karbon atomları tek bağ ile birbirine bağlanmıştır. Genellikle hayvansal yağlarda oluşan bu zincir doymuş yağlar oluşturmaktadır. Doymuş yağların fazla tüketiminin kolesterol, kalp hastalıkları, obezite ve kanser hastalıklarına yol açtığı bilinmektedir.

Oda sıcaklığında katı halde bulunan bu yağların günlük tüketiminin %7’den fazla olmaması gerektiği uzmanlar tarafından söylenmekte. Hangi besinlerde doymuş yağ olduğu bilmek doğru beslenme için bize yardımcı olacaktır. Çünkü fazla tüketilmesi kadar hiç tüketilmemesi de sağlıksız olabiliyor.

Genellikle hayvansal gıdalarda bulunan doymuş yağlar; kırmızı et, sakatat, yumurta, margarin, tam yağlı süt ürünleri, işlenmiş ve kızartılmış besinlerde bulunuyor. Uzmanlar bu tür besinlerin gereğinden fazla tüketiminde kan kolesterolünün artacağını ve beraberinde damar tıkanıklıklarına yol açarak kalp hastalığına davetiye çıkardığını belirtiyor.

2. Doymamış Yağlar

Doymuş yağların aksine karbon atomları birden fazla bağ bulundururlar. Ayrıca tekli ve çoklu doymamış yağlar olarak iki sınıfa ayrılırlar.

Tekli doymamış yağlar; zincir yapılarında karbon atomları bir bağ ile bağlanmışlardır. Oda sıcaklığında sıvı halde bulunan bu yağlar sağlıklı beslenme için listenin en başında yer almalılar. Genellikle bitkisel yağları oluşturan doymamış yağlar; zeytin yağı, susam yağı, üzüm çekirdeği yağı ve fındık, fıstık, ceviz gibi yemişlerde bulunurlar. Beslenme şeklinde doymamış yağ asitlerini tüketen bireylerin kolesterol seviyelerinin normal düzeyde olduğu ve kalp hastalıklarına yakalanma riskinin daha düşük olduğu bilinmektedir.

Çoklu doymamış yağlar; zincir yapılarından en az iki karbon bağı bulunduran yağlardır. Yine oda sıcaklığında sıvı formda bulunurlar. Uzmanlar sürekli dile getirdikleri Omega 3 ve Omega 6 yağ asitleri çoklu doymamış yağlardır. Sağlıklı yaşam için mutlaka tüketilmesi gereken yağ türüdür. Omega 3 yağ asitlerinden faydalanmak için haftada en az 2 gün balık tüketimi şart. Omega 6 yağ asitleri ise üzüm çekirdeği yağı, zeytin yağı ve soya yağı gibi bitkisel yağlarda bulunmaktadır.

Sağlıklı beslenme için doymuş ve doymamış yağların beslenmenizde mutlaka olması gerekiyor. Ancak önerilen dozun üzerine çıkmamak şartıyla. Doymuş yağlar kolesterol seviyesini yükseltirken doymamış yağların bu seviyeyi olması gereken düzeyde tutmakta yardımcı oldukları unutulmamalıdır. Balık tüketimi, ara öğünlerde fındık, ceviz, badem gibi yemişler, yemek ve salatalarda zeytinyağı kullanımının arttırılması sağlıklı bir yaşam için olması gereken beslenme şeklidir.

REKLAM