REKLAM

Eiffel Kulesi’nin tepesinde gizli bir daire olduğunu biliyor muydunuz? Fransız bir inşaat mühendisi ve aynı zamanda mimar olan Gustave Eiffel, sadece kendisi için yapılmış bu destansı mekanı inşa ermiştir. Hiç kimsenin ziyaret edemediği bu daire oldukça gizemli.

Şehirdeki En Mükemmel Manzara

Avrupa’nın en iyi manzarasının nerede olduğunu söyleseydik, Eiffel Kulesi’nin tepesi listenin en başında gelirdi. Renkli duvar kağıdı, ahşap dolaplar ve büyüleyici bir piyano olan bu dairede uyandığınızı hayal edin. Palais de Chaillot’a havadan yaklaşık 30 metre uzaklıktan bakarken kahvenizi yudumlarken şehri izleyebileceğiniz bir noktada.

1889 yılında kuleyi ve gizli dairesini inşa etmesi için ekibine talimat verdiğinde Gustave Eiffel’in aklındaki şeyin bu olduğuna inanabilirsiniz, ancak gerçek şu ki, kuleyi Paris silüetinin kalıcı bir figürü yapmak için bu alanı kullanması gerektiğini düşünüyordu.

Aslında Eiffel Kulesi, Fransa’nın sanayi gücünü Avrupa’nın geri kalanına yaymayı amaçlayan geçici bir sergi olarak tasarlanmıştı. Eiffel, inşaat projesinin şartlarının, 1909 yılında kulenin yıkılmak üzere tutulduğunu ifade ettiğini biliyordu, bu yüzden kuleyi imha etmekten kurtaracak bir bilimsel amaç çabasıyla dünyanın en önde gelen bilim insanlarıyla temasa geçti.

Kulenin tamamlanmasından sonra, daire atmosferik ölçümler, astronomik gözlemler ve fizik deneyleri için bir laboratuvar olarak hizmet vermiştir.Sonunda 1903’te Fransız Ordusunun kablosuz telgraf deneyleri için kuleyi kullanan inşaat mühendisi olan Gustave Ferrié’de mükemmel bir suç ortağı buldu. Kule, Kuzey Amerika’ya kadar kablosuz sinyalleri yayınlayabiliyordu, onu yalnızca altı yıl sonra yıkacak olan kente karşı vazgeçilmez yapmak.

Yazar Henri Girard, Eiffel’in dairesinin, kulenin “ferforje modernliği ve teknolojik tasarımının”ın aksine “bilim insanlarına karşı sade bir tarzda döşenmiş” olduğunu açıkladı. Tahmin edilebileceği gibi, yerleşim bölgesi Parisli seçkinlerin konuşmasıydı ve birçoğu kendi alanını kiralamayı istedi. Ancak Eiffel’in dairesi özel kalmaya devam etti ve ara sıra sadece Thomas Edison gibi konukları ağırladı.

Büyük Bir Ödülün Sahibi

2016 yazında, tatil şirketi HomeAway, kulenin içindeki bir konferans alanını bir daireye dönüştürdü. Aynı değil ama iki yatak odası, kentsel bir sera ve yerden tavana kadar Arc de Triomphe, Sacré Coeur ve Seine Nehri’nin panoramik manzarasını sunan, yerden 18 metre yüksekte pencereler. Dört yarışmanın galibi Temmuz 2016’da zaten alanda kaldı, bu yüzden kulaklarımızı daha fazla fırsat için açık tutuyoruz. Peki ya dairenin kendisi? Hala orada kalamazken, onu gezebilirsin. Hatta sohbet eden bir dizi Eyfel ve Edison mankeni yakalayacaksınız. Ve belki, hala bir espressoyu yudumlayabilir ve Eiffel’in burjuva konuklarından biriymiş gibi davranabilirsiniz.

REKLAM