REKLAM

Evlerimizin temizliğini sağlamak için kullanılan bir araç olan elektrikli süpürgelerin birçok modeli piyasada mevcut. Bir süpürgede olması gereken başlıca özellikler, emiş gücünün iyi olması, yıllık enerji tüketiminin az olması, sessiz olması ve dışarıya toz yaymaması. Gelişen teknoloji sayesinde istenilen özellikleri barındıran süpürgeyi bulmak çokta zor değil. Ancak burada önemli olan husus süpürgeden ne istediğimizi belirlemek.

Örneğin son yıllarda üretimi ve satışı artan torbasız süpürgeler size uygun mu ? Eğer torba değiştirmekle uğraşmak istemiyorsanız evet uygun ancak toza karşı alerjiniz varsa torbasız süpürgeler pek uygun olmayacaktır. Yapılan temizlikten sonra haznenin boşaltılma işleminde etrafa toz yayılması olası bir durum. Bu nedenle torbalı süpürge tercih etmeniz daha uygun olacaktır.

Diğer önemli olan nokta ise ses seviyesi. Evde bebek veya çocuk olduğu durumlarda genellikle sessiz süpürgeler tercih ediliyor. Ama desibel ile ilgili bir ayrım yoksa sesli süpürgeleri tercih edebilirsiniz. Normal seviyelerde bir süpürge arıyorsanız 70-72 desibel tercih edebilirsiniz. Ancak daha sessiz osun diyorsanız 65 desibel altında tercih etmelisiniz. Süpürgenin ağırlığı ve kablo uzunluğu da diğer önemli kriterler arasında. Kablo uzunluğunun en az 12 metre olması evde kullanımını kolaylaştırıyor. Süpürge alırken satıcılara sormanız gereken en önemli soru ise emiş gücüdür. Bahsedilen watt değeri süpürgenin motor gücünü göstermektedir. Motor gücünün yüksek olması emiş gücünde (airwatt) yüksek olacağı anlamına gelmemektedir. İyi bir süpürgenin emiş gücü yaklaşık 300 – 600 airwatt‘tır. Piyasada torbalı, torbasız, su filtreli ve siklonik olarak birçok çeşit mevcut. Hepsinin de olumlu ve olumsuz yönlerinin olduğunu söyleyebiliriz.

1. Torbalı süpürgeler: Süpürgede tozun toplandığı bir torba mevcuttur. Makinelerin çoğunun üzerinde torbanın doluluk oranını gösteren digital bir gösterge vardır. Torba dolduğunda kolayca torbayı çöpe atabilir yerine temiz torbayı takabilirsiniz. Toz torbalarının hacimleri önemli bir nokta. Genellikle 3,5 – 5  litre arasında değişen toz torbaları üretilmektedir.

• Toz torbasının dışına birde hepa filtreler bulunur. Hepa filtre, toz torbalarından kaçan küçük toz partiküllerini yakalayarak dışarıya sızmasını önler. Bu filtre süpürge için vazgeçilmez bir parçadır. Hepa 11, Hepa 12, Hepa 13 ve Hepa 14 seçenekleri mevcuttur. En düşük top yakalayan sınıf Hepa 11 iken en iyi toz yakalayan ise Hepa 14 filtrelerdir.

• Toz torbalı süpürgelerde önemli olan bir nokta ise ses düzeyidir. Toz torbasızlara göre daha sessiz çalışan süpürgeler sessiz tercih edenler için iyi bir seçenek haline geliyor. Ortalama ses seviyesi 72 desibeldir. Ancak günümüzde 57 desibele kadar inen süpürgeler bulunuyor.

2. Su filtreli süpürgeler: Son birkaç yıldır ülkemizde hızla yayılan su filtreli süpürgeleri tercih edenlerin sayısı oldukça fazlaydı. Ancak süpürme işlemi bittikten sonra su dolu haznenin boşaltılması ve temizlenmesi gerektiğinden dolayı tercih edilmemeye başladı.

• Toplanan tozun su dolu haznede birikmesi mantığıyla çalışan süpürgelerdir. Bu süpürgelerin aynı zamanda halı yıkama özellikleri de mevcut.

• Su filtreli süpürgeler gürültülü çalışırlar ve büyüklerdir. Büyük olduklarından dolayı ev içerisinde rahat kullanımı pek kolay değildir. Gürültülü olmaları nedeniyle pek tercih edilmemekteler.

3. Siklonik süpürgeler: Son teknoloji süpürgelerdir. Süpürgenin haznesine giren tozu yüksek hızda döndürerek içinde ki tozları merkezkaç kuvveti sistemiyle arıtılması mantığı ile çalışmakta.

• Emiş güçleri hiçbir zaman düşmemektedir. Tozlar siklon teknolojisiyle toplanır ve havaya yayılmazlar. Ancak hazneyi boşaltırken etrafı toz yayılma olasılığı vardır. Hazneyi kendiniz boşaltacaksınız ve  alerjiniz varsa size pek uygun olmayabilir.

• Sessiz oldukları söylenemez. Ses seviyeleri toz torbalı süpürgelere göre daha yüksektir. Bunun  yanında siklonik süpürgeler piyasa en pahalı süpürgelerdir. Toz haznesinin boşaltılması ve gürültülü olması sizi rahatsız etmiyorsa rahatlıkla tercih edebilirsiniz.

 

REKLAM