REKLAM

Denge, sadece yetişkinler için değil, herkes için çok önemlidir. Fitness uzmanları her gün sizi daha güçlü ve istikrarlı hale getirmek için gerekli denge hareketlerinin yapılmasını tavsiye ediyor. Dengeniz üzerinde şimdiye kadar pek fazla düşünmemiş olabilirsiniz ancak denge, sadece bir bacağın üzerinde durmaktan daha fazlasını içermektedir.

Başka bir deyişle, yaşınız veya kondisyon düzeyiniz ne olursa olsun, denge hareketleri yapmanız sağlığınız için ciddi önem taşır. Washington DC’deki kişisel antrenör olan Corey Phelps, “Denge genel zindeliği, yaşam kalitesini ve performansı iyileştirir ve yaralanma riskini azaltır ” diyor .

Yaş ilerledikçe artan düşme olayları genellikle denge kaybından kaynaklanan bir durumdur. Çoğu zaman yaralanmalarla sonuçlanabilir. Tam bu noktada denge eğitimi devreye giriyor. Denge hareketlerini düzenli olarak yaptığınızda yaralanma, kas yorgunluğu, ağrı ve uyku eksikliği gibi şikayetler zamanla sona erecek. Gün içinde kendinizi daha zinde hissetmek için bu egzersizleri yapmanız öneriliyor. Egzersizleri uygulama konusunda istikrarlı davranırsanız kısa süre içinde kendinizde değişiklik fark edebilirsiniz.

1. Karın Bölgesi

Öncelikle ısınma işlemlerinizi tamamladıktan sonra yere serdiğiniz matın üzerine yatın. Ellerinizi ensenizde birleştirin, karın ve kalçanızı sıktıktan sonra bu bölgelerin desteğiyle yavaşça yukarı doğru kalkın. Bu hareket ilk başta sizi biraz zorlayabiliriz ancak pes etmeden devam ederseniz sonuçlarını kısa zaman içinde görebilirsiniz. 15 defa olmak üzere 3’er kere tekrarlayın ve diğer harekete geçin.

2. Bel Çevresi (Simit)

Pet şişeye su doldurun ve elinize alın (varsa dumble olabilir). 15 kereden 3’er setler halinde tekrarlayacağınız bu harekette bacaklarınızı omuz genişliğinde açın. Bu şekilde dengenizi sağladıktan sonra elinizde olan ağırlığı yukarı kaldırarak diğer elinizi ters tarafa yatıracak şekilde yan tarafınızdaki gerginliği hissederek eğilin.

3. Kollar Kasları

Dirseklerinizi 90 derecelik bir açıyla yere koyun ve bacak bölgenizden güç alın. Başınızı omurganızla ayın hızada tutun ve dirsekleriniz yardımıyla şınav çeker gibi eğilin ve kalkın. Bu hareketide 15’er defa olmak üzere 3’er set halinde tekrarlayın.

4. Kalça Bölgesi

Bu hareket kollarınızı omuzlarınızı ve gövdenizi çalıştırmaya yardımcı olur. Bacaklarınız omuz genişliğinde açık ve parmak uçlarınız yere değecek şekilde eğilin. Kollarınızın dirsekten bileğe kadar olan kısmını yere koyun ve gövdenizi yukarı kaldırın. Gövdenizi yere paralel tutarak sağ kolunuzu dikleştirin. Sağ elinizin avucu yere basacak şekilde durun. Aynı hareketini diğer kolunuz ile tekrarlayın. Kollarınızı yavaşça tekrar yere koyarak gövdenizi yere yakınlaştırın. Tekrar dirseklerinizin üzerinde uzanır pozisyona geçeceksiniz.Bu hareketi her iki kolunuz için de 5’er defa tekrarlayın.

5. Superman Hareketi

Kollarınızı ileri uzatarak yere yüzüstü uzanın. Avuç içleriniz yere bakar şekilde dirseklerinizi kırmadan kollarınızı vücudunuzun üst kısmıyla birlikte yavaşça yukarı kaldırın. Aynı zamanda dizlerinizi kırmadan iki bacağınızı da yukarı kaldırın. Günde 6 kez yapabilirsiniz.

REKLAM