REKLAM

Size aylarca evde çalışabileceğiniz söylenseydi – bu süreçte aşırı kalabalık metro ve ofis kurallarından kaçmak için oldukça hoş gelebilirdi. Elbette gerçek o kadar da zevkli değil. Dünya koronavirüs pandemisine uyum sağlamaya başladığından beri en büyük değişiklik evde çalışmak oldu. Motive olabilmek, iş-yaşam dengesini korumak ve video konferans görgü kuralları son zamanlarda yaşadığımız zorluklardan sadece birkaçı. Ama endişelenmeyin, bilim size yardım etmek için burada.

Hala Sahip Olduğunuz İşiniz İçin Özenli Giyinin

Dünya eve kilitliyken moda gerçekten kimsenin umrunda değildir, ancak psikologlar ofislerinizle yaptığınız video görüşmelerine katılırken pijamalarla değil iş kıyafetlerinizi giyinmenizi öneriyorlar. Görünüşe ayak uydurmanın ötesinde, beyninizi çalışma moduna sokmanıza yardımcı olur.

Araştırmacılar, Deneysel Sosyal Psikoloji Dergisi’nde yayınlanan 2012 tarihli bir makalede, giysilerin kullanıcının davranışını nasıl etkileyebileceğini tanımlamak için “örtülü biliş” terimini kullanmaktadır. Yapılan çalışamda, beyaz önlük giyen katılımcılar, dikkatlerini test etmek için daha iyi performans göstermişlerdir. Normalde çalışmak için bir gömlek giyiyorsanız, ev ofisinde de bir gömlek giyin. Manchester Business School’da Mesleki Psikolog olan Profesör Cary Cooper, “Sabahları giyinmek, işe gidiyormuş gibi hissettir” diyor, “Bu dönemde duş almayı sakın ihmal etmeyin. Soğuk bir duşun, ruh halinizi ve dikkatinizi artırabileceğini gösteren canlandırıcı kanıtlar var.”

Gününüzü Normal Geçirin

Rutin ve yapı, karantina periyodunu tolere edilebilir hale getirmek için çok önemlidir ve bu, kaliteli uykuyla başlar. Erteleme düğmesine basma isteğine karşı koyun. Kanada’nın Western Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, şimdiye kadar yapılmış en büyük uyku çalışması olarak nitelendirildiğinde, aşırı uykunun, aynı uyku yoksunluğunun yaptığı gibi bilişsel işlevinizi azaltabileceğini keşfettiler.

Bath Üniversitesi’ndeki klinik psikolog Jo Daniels, “Araştırmalar rutinleri tutmanın, ancak farklı zamanlarda farklı egzersizler ve görevler almanın bazı varyasyonları ile gerçekten önemli olduğunu gösteriyor” İşe gidip gelirken kaydettiğiniz zamanla, sağlıklı bir öğle yemeği pişirmek veya bir koşu yapmak gibi olumlu bir şey yapın. Bu şekilde kendinizi çok daha iyi hissedebilirsiniz.

Sonra kendi biyolojik saatinize göre çalışın. Cooper, “İş yükünüzü bir baykuş veya tarla kuşu olmanıza bağlı olarak yapılandırın” diyor. “Daha önce yapılması gerekmediği sürece, en enerjik hissettiğiniz zaman en önemli işi yapın. Yavaş bir başlangıç ​​yapıyorsanız, önce ana görevleri ve daha sonra önemli görevleri yapmak belki sizi rahatlatabilir.” Ayrıca, günlük bir listeden ziyade haftalık yapılacaklar listesi yaparak daha etkili bir öncelik listesi oluşturabilirsiniz.

Sınırlar Oluşturun

Özellikle evde çocuklarınız varsa, çalışma alanınızı yaşam alanınızdan fiziksel olarak ayırmak için elinizden geleni yapın. En kısa oyalama bile üretkenliğinizi öldürebilir. Michigan Eyalet Üniversitesi’ndeki araştırmalar, üç saniyelik bir kesintinin, dikkatinizi başka bir şeye sürüklendiğinden işinizde yaptığınız hata sayısını iki katına çıkarabileceğini ortaya koyuyor.

Çocuğunuz yok mu? O zaman bağımlı olduğunuz telefondan kendinizi izole edin. Southern Maine Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, karmaşık görevleri test ederken, deneycinin telefonunun (katılımcıların değil) varlığının insanları dikkat dağıttığını ve testte daha düşük puanlar almak için yeterli olduğunu tespit etti. Bununla birlikte, zaman zaman görevlerden uzaklaşmak iyi bir fikirdir. “Bilgisayardan uzak dur ama yanında bir kalem ve kalem bulundur” diyor Carter. Indiana Üniversitesi’nde yapılan araştırmalar, uzun süreli yazmanın yaratıcılığı ve problem çözmeyi geliştirdiğini, günlük tutmanın dikkat sürenizi uzatmanın etkili bir yolu olduğu söyleniyor.

Pencerenin Yanında Oturun

Yakın çevremizle olan ilişkimizi araştıran çevre psikolojisi alanında, sanılanın aksine iç mekanda vakit geçirmeyi ve evde ofis yaratmayı öğretecek çok şey var. Space Works Consulting’in direktörü Lily Bernheimer, “Düşünülmesi gereken ilk şey nerede oturacağınız” diyor .

İnsanlar, sırtlarını duvara/kapıya dönerek veya pencere manzarasına karşı oturduklarında daha rahat olduklarını söylerler. Bu durum “sığınma umudu” olarak bilinmektedir. “Bu ortamları tercih etmek için evrim geçirdiğimize inanıyoruz çünkü bu faktörler olabileceğimiz en güvenli yerler olarak hayatta kalmamıza katkıda bulunmuş olabilir.” Duvarınızdaki ağaçların görüntüsü ve hatta manzara resmi size yardımcı olabilir. “Herhangi bir doğa manzaralı bir oda bulabilirseniz, bu kan basıncını ve stres hormonlarının dolaşımını azaltma yeteneğine sahiptir ve odaklanma kabiliyeti olan yönlendirilmiş dikkat kapasitesini artırır.”

Sıcaklığı Ayarlayın

Işık, sıcaklık ve diğer koşulları en ideal seviyeye ayarlayarak üretkenliğinizi arttırabileceğinizi düşünmek cazip gelebilir. Bernheimer, bir dereceye kadar doğrudur diyor. “Rahatlamak veya konsantre olmak için daha iyi olan bazı ölçütler ve ışık türleri var, ancak aynı zamanda gün boyunca sabit ayarları tutmanın konsantrasyon için en iyi ortamı yaratmayacağı aşikar.”

Dışarıda neler olduğunu taklit etmenizi ve kendinizi farklı ışık türlerine maruz bırakmanız öneriliyor. “Soğutucu ışığın genel olarak konsantrasyon için daha iyi olduğuna inanılıyor, ancak gün boyunca bu serin ışığa sahip olmak bizim için iyi değildir.” Aynı şey sıcaklık, gürültü ve hava akışı için de geçerlidir, en iyi sonuç için bunları değiştirin. Bernheimer, “Hem hafif soğuk hem de hafif sıcak ortamların insan metabolizmasını artırdığını ve bu da aşırı enerji alımını dengelediğini gösteren gerçekten ilginç bir araştırma var” diyor.

Yalnızlıkla Mücadele

“Sosyal hayvanlar olduğumuzu hatırlayın,” diyor İngiliz Psikoloji Derneği üyesi Dr. Angela Carter. “İşe gitmemizin bir nedeni de diğer insanlarla olmayı sevmemiz.” Kimse pandemi sırasında yalnızlık tehdidini hafife almamalıdır çünkü diğer bölgelerde zihinsel ve fiziksel sorunlara yol açabilir. Manchester Üniversitesi’nde yalnızlık araştırmaları uzmanı Profesör Pamela Qualter, “Buluşmak için sanal alanları kullanmak gerçekten çok iyi” diyor. “Ama bunları sadece iş toplantıları için kullanmanın da bir cazibesi var.”

Yeni Bir Şey Öğren

Salgın sırasında birçok insan için işlerin yavaşlaması muhtemeldir, ancak bu durum kendi başına bir fırsat yaratamayacağınız anlamına gelmez. Cooper, “Bu dönemde işinizi geliştirmek için yeni planlar yapmanızı öneriyor. Uzun vadeli istihdam edilebilirliğinizi desteklemenin yanı sıra, yaşam boyu öğrenmenin de hafıza gibi bilişsel özellikleri olduğu kadar mutluluğu da geliştirdiği kanıtlanmıştır.

Kaynak:

https://www.sciencefocus.com/the-human-body/wfh-sos-how-to-work-from-home-successfully-during-lockdown/

REKLAM