REKLAM

Modern teknoloji söz konusu olduğunda, her şey daha kolay ve güvenli olmalıdır. Herkes internete hızlı erişim istiyor, bu yüzden Wi-Fi her yerde bulunabiliyor. Peki ev Wi-Fi sağlayıcınız ne kadar güvenli?

Temple Üniversitesi Fox İşletme Okulu’nda Siber Güvenlik Merkezi profesörü Anthony Vance, “Temel olarak Wi-Fi oldukça güvenlidir, insanlar bu konuda endişelenmemeli” diyor. Şeytan ayrıntıda gizlidir ama tabii ki güvenliği sağlamak için yapılacak önlemler de var.

Yönlendirici Nasıl Çalışır

Yönlendiriciniz hakkında fazla düşünmeyebilirsiniz, ancak evinizdeki en önemli anahtar parçadır. Çoğu Wi-Fi yönlendirici çeşitli işlevlere sahiptir. İlk olarak, dahili ağa bir kablo modem bağlayan bir ağ sağlayıcısıdır. Ayrıca evinizdeki Wi-Fi cihazlarına bağlantı sağlayan kablosuz erişim noktalarıdır. Çoğu yönlendirici Ethernet bağlantı noktası içerir.

Birçok kişi Wi-Fi yönlendiricilerine biraz şüpheyle bakar ve kişisel dosyalarının çalınma riskini göz önünde bulundurur.

Vance: “İlk zamanlarda WEP ile Wi-Fi erişim noktası güvenliği gerçekten kötüydü. Bu durum Wi-Fi güvenliğine kötü bir bakış açısı oluşmasına neden oldu.”

WEP, en eski Wi-Fi güvenlik protokolüydü ve ciddi güvenlik açıklarına sahipti. 2004 yılında piyasadan kalktı ve ardından WPA, daha sonra ise WPA2 ile değiştirildi. Bu geliştirmeler ev ağları için başarılı ve güvenli sistemlerdir. Ancak WPA2’nin yerini yakın zamanda karşımıza çıkan WPA3 alacak. Şifrelerinizi ve kişisel dosyalarınızı daha güçlü koruyabilecektir.

Misafir Ağı Kullanma

Yönlendiricinizde zaten güçlü ve benzersiz şifreler kullanıyorsanız, Vance WPA3 sürümüne geçmenin şart olmadığını söylüyor. Ancak mevcut yönlendiriciniz bir misafir ağını etkinleştirmenize izin vermiyorsa, bu  yeni sürüme geçmeniz için sebep olabilir.

Akıllı telefonlar, tabletler ve bilgisayarlar gibi tüm birincil bilgi işlem aygıtlarınızı birincil ağa bağlarsınız. Ancak, çocuklar ve misafirleriniz için konuk ağını kullanabilirsiniz.

IEEE üyesi Kayne McGladrey, Wi-Fi ağları yalnızca şahsa ait olan cihazlar kadar güvenilir olduğunu söylüyor. Web kameraları, kapı zilleri, anahtarlar, prizler ve internet araçları gibi akıllı cihazlar oldukça güvensizdir.

2016 yılında Mirai botnet saldırısı, güvenli olmayan ev ağlarında yönlendiriciler, bebek monitörleri ve web kameraları gibi milyonlarca savunmasız IoT (nesnelerin interneti, fiziksel nesnelerin birbirleriyle veya daha büyük sistemlerle bağlantılı olduğu iletişim ağıdır) cihazına ulaşabildi. Cihazlar daha sonra büyük bir DDoS saldırısı başlatmak için kullanıldı. ABD’de milyonlarca insan uzun bir süre internete erişemedi.

Kablosuz Ağ Güvenliği

Kablosuz ağınızın güvenliğini sağlamanın tek yolu, tüm bu cihazları konuk ağına bağlamaktır. Bu şekilde, bir cihaz saldırıya uğrasa bile bilgisayar korsanı misafir ağınızla sınırlıdır böylece en önemli cihazlarınıza ve verilerinize erişemez. Bunu destekleyen bir konuk ağınız varsa, erişimine ne zaman izin vereceğini siz zamanlayabilirsiniz.

Parolalarla Güvenlik

Her şeyden önce, güçlü özel şifreler kullanmanız gerekir. Siber güvenlik danışmanı Dave Hatter: “WPA2 kullanıyorsanız ve kolay tahmin edilemeyen yaklaşık 15 karakter içeren bir şifreniz varsa oldukça güvende olacaksınız.”

Yönlendiricinizin en az iki parolası vardır ve bunların hepsine dikkat etmeniz gerekir. Birincil Wi-Fi şifresine ek olarak, yönlendiricinin kendisini kontrol etmek için yönetici şifresini kontrol etmek çok önemlidir.

Yakın tarihli bir yasa olan Kaliforniya Tüketici Gizlilik Yasası, tüm cihazların benzersiz şifrelerle satılması gerektiğini zorunlu kılmaktadır. Yine de, varsayılan şifreyi değiştirmelisiniz ve ne kadar uzun olursa o kadar güvende olacaksınız.

Diğer En İyi Uygulamalar

Şifrenizin karakter sayısı ve benzersizliği Wi-Fi ağınızın güvenliği için çok önemlidir. Bununla birlikte, ağınızın güvenliğini sağlamak için yapabileceğiniz ek adımlar da vardır. Bunun bir yolu yönlendiricinizi güncel tutmaktır. Bazı yönlendiriciler ürün yazılımlarını otomatik olarak günceller. Bunu yapmak için, yönlendiricinin yönetici ayarlarını bir tarayıcıda veya mobil uygulamada açmanız ve güncellemeleri kontrol etmeniz gerekir. Genel olarak, yönlendirici üreticileri sık sık güncelleme yayınlamaz, bu nedenle bir sürüm olduğunda muhtemelen önemli gelişmeler vardır. Ağınızı daha savunmasız hale getiren yönlendirici özelliklerini de devre dışı bırakmalısınız. Bunların başında uzaktan erişim seçeneği var.

McGladrey, yönlendiricinizi iki veya üç yılda bir değiştirmenizi ve IoT cihazlarını satın almadan önce güvenlik açıkları açısından değerlendirmenizi öneriyor.

REKLAM