REKLAM

Kokusu ve yemeklere verdiği eşsiz tadın yanı sıra sağlık açısından da oldukça faydalı olan fesleğen şifa veren bitkiler arasında bulunmaktadır. ılıman bölgelerde kolaylıkla yetiştirilen fesleğen özellikle akdeniz ve ege kıyılarında görülmektedir. İçeriğinde bol miktarda demir, kalsiyum ve C vitamini bulundurması şifa verici özelliğinin kanıtı olarak karşımıza çıkmakta. Yaz mevsiminde yeşilliği bol olan salatalara veya makarnalara sos olarak lezzet katan fesleğen ağız yaralarını da iyileştiriyor. Kış aylarında artış gösteren grip, soğuk algınlığı ve bağışıklık sisteminin çöküşüne bağlı olarak ağız içinde oluşan aft yaralarını tedavi edebiliyor. Fesleğen bitkisini ister makarnanıza sos olarak veya çayınıza ekleyerek tüketmeniz mümkün.

Fesleğenin Faydaları Nelerdir ?

1. Fesleğenin ilk sırada yer alan faydası tartışmasız mide rahatsızlıklarına iyi gelmesidir. Mide bulantısı, hazımsızlık ve gaz şikayetlerini hafifletmektedir.

2. Anti-bakteriyel özelliğe sahip olan fesleğen vücuttan enfeksiyonu uzaklaştırır ve bağışıklık sisteminin düşmesini engeller.

3. Bağışıklık sistemini güçlendirmesiyle birlikte kanser hücrelerinin oluşumuna engel olur.

4. Kalp sağlığını korur ve damar tıkanıklarının önüne geçer.

5. Uyku problemi yaşayan veya depresyon tedavisi gören bireyler için yatıştırıcı özelliği ile akşamları 1 fincan içilmesi önerilmektedir.

6. Yine anti-enflamatuar özelliği sayesinde akne problemlerinin tedavisinde rol oynamaktadır. Cilt sağlığını ve canlılığını korumakta oldukça iyi bir bitkidir.

7. Ağız içinde oluşan yaraları gidermek için sabah akşam fesleğen suyu ile gargara yapılması kısa süre içerisnde yaraların iyileşmesini sağlamaktadır.

8. Sürekli yorgun ve bitkin kişilerin enerjilerini yüksek tutmak için günde 2 fincan fesleğen çayı içilmesi önerilmektedir.

9. Bağırsak problemi yaşayan ve özellikle hazımsızlık şikayeti olanların şikayetlerini en aza indirmektedir.

10. Şiddetli baş ağrısı veya migren rahatsızlığı olan bireyleri rahatlattığı da bilinmektedir.

 

REKLAM