REKLAM

Özellikle kış dönemlerinde binlerce insanı etkileyen grip, doğru tedavi edilmediğinde çok ciddi hastalıklara kadar ilerleyebiliyor. Çoğu zaman üzerine düşülmeyen ve kendiliğinden geçeceğine inanılan grip aslında dikkate alınması gereken bir hastalık. Vücudun tüm fonksiyonlarını etkileyerek savunma mekanizmasını çökertiyor. Böylece özellikle yaşlılar, çocuklar ve kronik hastalığı olan kişilerde ölüme dahi yol açabiliyor.

Gribe neden olan influenza virüsü kişiler arasında kolaylıkla yayılabiliyor. İnfluenza virüsüne sahip bir kişinin sadece öksürmesiyle yayılabilen virüs kısa zamanda birçok kişiyi etkileyebiliyor. Genellikle ateş, halsizlik, mide bulantısı, boğazda yanma hissi, eklem ve kas ağrıları gibi şikayetlerle kendini gösteriyor.

Gripten korunmanın birinci yolu bağışıklık sisteminin güçlü olması. Soğuk havalarda ortaya çıkan grip virüsü bağışık sistemi zayıf olan bireyleri daha çabuk etkiliyor. Diyabet, kalp veya kanser hastalarını daha ağır bir şekilde etkileyebiliyor. Korunmak için ise bağışıklık sisteminin kuvvetli olması şart.

Gripten Korunmak İçin 10 Önlem
  1. Kalabalık ortamlarda bulunmaktan kaçının. Alışverişe çıkmak için daha sakin saatleri tercih edebilirsiniz.
  2. Sık sık ellerinizi yıkayın ve bulunduğunuz ortamı havalandırın.
  3. Beslenme bu dönemde çok önemlidir. Öğünlerinizin düzenli saat aralıklarında olmasına dikkat edin. Meyve ve sebzeyi sofranızdan eksik etmeyin. Meyve/sebze tüketiminden önce bol suda iyice yıkayıp sirkeli suda bekletmeyi unutmayın.
  4. Özellikle C vitamini size çok yardımcı olacaktır. Bol bol C vitamini içerikli besinler tüketmelisiniz.
  5. Vücut direncinizin artmasına bir diğer destek ise uykudur. Uykuya önem vermelisiniz. Gece uykunuz 7-8 saat olmalıdır.
  6. Selamlaşırken öpüşmek/sarılmak yerine tokalaşmayı tercih edebilirsiniz. Sonrasında ellerinizi yıkamanız önlem açısından doğru olacaktır.
  7. Kreş/okul ortamlarında hastalıklar daha çabuk yayılmaktadırlar. Bu nedenle çocuklarınıza ellerini sık sık yıkama alışkanlığının önemini anlamanız gerekmektedir.
  8. Tuvalet/lavabo ortamları oldukça tehlikelidir. Mümkün olduğunca sık aralıklarla temizlenmeli ve dezenfekte edilmelidir.
  9. Öksürük/hapşırık durumlarında virüsün ortama yayılmaması için mutlaka peçete kullanılmalıdır.
  10. Bol sıvı tüketimi vücutta bulunan enfeksiyonun atılmasına yardımcı olmaktadır. Yanınızdan su şişenizi ayırmamaya özen göstermelisiniz.
REKLAM