REKLAM

Hepatit B, virüs (HBV) kaynaklı ve karaciğer iltihaplanmasına neden olan bir hastalıktır. Genellikle güney avrupa ve doğuda sık görülmekle beraber batı ülkelerinde de rastlanılmaktadır. Kan ve cinsel yolla bulaşan Hepatit B ilerleyen dönemlerde ölümle sonuçlanmakta. Hepatit B, akut ve kronik olarak iki şekilde görülür. Bazı hastalarda uzun sğre belirti vermeyebilir veya ani başlayan şikayetlerde görülebilir. Akut HBV enfeksiyonu birkaç ay içinde iyileşmektedir. Ancak 6 aydan uzun sürdüğü durumlarda kronik HBV olarak tanımlanır.

Hepatit B Nasıl Bulaşır ?

Hepatit B virüsü kan ve kan ürünleri ile bulaşır. Bulaşmanın gerçekleşmesi için HBV enfeksiyonu taşıyan kişinin sağlıklı kişi ile kanla teması gerekir. Hastanın tükürük, idrar gibi vücut sıvılarında virüs bulunabilir. Dolayısıyla hasta olan kişinin kan ve vücut sıvılarının açık yara ile teması sonucunda bulaşır. Kişinin kullandığı tabak, bardak, çatal vs. kullanımı sonucu bulaşma gerçekleşmez.

HBV enfeksiyonu sık olarak cinsel ilişki sonrasında görülmektedir. Güvenli cinsel ilişki için korunmak oldukça önemlidir. Ayrıca güzellik salonlarında kullanılan manikür, pedikür gibi kişinin kanı ile temas edebilecek ürünlerin sterilizasyonunun sağlanması gerekir.

Bir diğer sık bulaşma yolu uyuşturucu kullanımında söz konusudur. Kişilerin aynı iğneyi kullanması sonucunda enfeksiyon bulaşmaktadır. Bir diğer bulaş yolu ise kan nakilleridir. Kan nakli yapılacak ise gerekli kontrollerden geçirilmesi şarttır. Doğum sırasında da Hepatit B enfeksiyonuna sahip anneden bebeğe bulaşma olabilir.

Hepatit B’li kişi ile aynı ortam bulunmak, aynı yemek araçları paylaşmak, öpüşmek, sarılmak, tokalaşmak, aynı tuvaleti kullanmak ve annenin bebeğini emzirmesi ile bulaşmaz.

Hepatit B Belirtileri Nelerdir ?

♦Genel durumda yorgunluk ve güçsüz hissetme

♦İştah kabı/kilo verme

♦Bulantı ve kusma

♦Belirginleşen kan damarları ve avuç içinde kırmızı lekeler

♦İdrar ve dışkı renginde koyulaşma

♦Karaciğer bölgesinde rahatsızlık hissi/karın bölgesinde şişkinlik

♦Ten ve göz renginde sarılık

♦Yüksek ateş ve bilinçte bozulma

Hepatit B Tanısı Nasıl Konur ?

Hepatit B tanısının kesin olarak konulabilmesi için mutlaka sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekmektedir. Eğer bu belirtiler siz var ise veya Hepatit B hastası olan bir kişi ile temasınız olduysa muhakkak doktor tarafından muayene edilmeniz gerekir. Tanıyı koymak için kan tahlilleri istenir ve virüs olup olmadığı böylece saptanmış olur. Kan testlerinde antijen ve antikorlar kontrol edilir. Negatif çıktığı durumlarda virüsün olmadığı görülür. Antikor pozitifliği sonucunda virüsün vücuda girmiş fakat iyileşmiş olduğu bilinir, antijen pozitif çıkmış ise kişide virüsün halen var olduğu bilinir, uygun tedaviye yine doktorunuz kara verecektir.

Kimler Risk Altında ?

Hepatit B oldukça yaygın görülen bir hastalıktır. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) dünya nüfusunda 2 milyar insanın hayatlarının bir döneminde HBV ile karşılaştıklarını belirtmiştir. Risk grupları arasında en fazla sağlık personelleri bulunmakta. Hastaların kanları ile temas halinde olan çalışanlar risk altında olan kişilerdir. Diyaliz hastaları, kan nakilleri, virüsün sık yayıldığı bölgelere seyahat sonucunda da risk artmaktadır.

Akut ve Kronik Hepatit B Arasındaki Fark Nedir ?

Hepatit B belirtileri uzun süre hissedilmeyebilir. Hastanın şikayeti yoktur ancak bu sırada virüs başka kişilere bulaşabilir. İlk belirtiler grip şikayetleri gibi başlayıp ilerleyen dönemlerde artış gösterebilir. Akut Hepatit B, birkaç ay içerisinde iyileşmektedir. Ancak kronik Hepatit B’nin tedavisi daha uzun sürmektedir. Bazı hastalarda ömür boyu da devam edebilir.

Hepatit B ile Yaşayanlara Öneriler

Öncelikli olan doktorunuz ile iletişim içinde olmanız gerekir. Kontrollerin düzenli yapılması oldukça önemli

Alkol ve sigarayı hayatınızdan çıkarmanız yaşam konforunuzu artıracaktır.

İlaç veya bitkisel kür kullanımından önce mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Beslenme düzeninizde bol meyve, sebze, tahıl ve balık olmasına özen göstermelisiniz.

Sebze veya et ürünlerini çiğ tüketmekten kaçının.

Düzenli egzersiz yapmanız sizi rahatlatacaktır, kısa yürüyüşler yapabilirsiniz.

REKLAM