REKLAM

1. Bol su için; su içmenin faydaları saymakla bitmiyor. Parlayan sağlıklı bir cilt, hastalıklardan uzak ve metabolizmanın hızlı çalışması için en önemli kaynak. Günde 2,5 litre su içmek metabolizmanızı hızlandırarak ve vücutta biriken ödemi atmanıza yardımcı olarak kolay kilo vermenizi sağlayacak.

2. Yemek yemek için tamamen acıkmayı beklemeyin; çok aç bir şekilde sofraya oturulduğunda her şeyden yemek istiyor olabilirsiniz. Ancak bu durum hızlı kilo almanıza neden olur. Bu nedenle sofraya çok aç değil yarı tok oturursanız daha kolay kilo verebilirsiniz. Bunu sağlamak için ara öğünlerden vazgeçmemelisiniz.

3. Ara öğünlere yer verin; ana öğünleriniz dışında mutlaka ara öğün beslenmeye özen gösterin. Yoğurt, meyve veya fındık, ceviz, bademden oluşmuş lezzetli ve enerji dolu bir kase ara öğün. Çalışma temponuzu artıracak, ana öğünlerde yemekleriniz azaltacak ve size enerji verecek.

4. Kahvaltısız güne başlamayın; günün en önemli öğünüdür kahvaltı. Her sabah evden çıkmadan önce bir yumurta yemeye özen göstermelisiniz. Kahvaltı sizi hem tok tutacak hemde zinde kalmanızı sağlayacak. Öğle yemeğine kadar çok acıkırsanız bir kase yoğurt yiyerek yemeğe hazırlık yapabilirsiniz. Böylece öğle yemeğinde çok acıkmamış olur ve aşırı porsiyonlardan kaçınırsınız.

5. Türk kahvesi; günde bir fincan türk kahvesi zinde kalmanıza yardımcı oluyor. Ayrıca metabolizmayı hızlandıran etkisini bir kez daha hatırlatmış olalım. Kahve hakkınızı sütlü veya kremalı kahvelerden yana kullanmanız kilo vermenize değil aksine kilo almanıza yol açacaktır.

6. Düzenli uyku; uyku, hayatımızın vazgeçilmez bir parçası. Burada önemli olan nokta düzenli uyku saatlerinizin olması. Özellikle gece uykusu, vücudun dinlendiği, metabolizmanın kendini yenilediği saat aralıklarıdır. Gece uyuma alışkanlığınızı geliştirmek daha kolay kilo vermenize yardımcı olur. Mutlaka 7-8 saat uyuyup sabah saatlerinde güne başlamalısınız. Düzenli uyku aynı zamanda yemek saatlerinizi de kontrol etmenizi sağlar.

7. Az karbonhidrat, çok protein; protein içeriği yüksek besinlerle beslendiğinizde metabolizma %85 daha hızlı çalışır. Karbonhidrat ise sizin daha çabuk acıkmanıza neden olur. Acıktıkça yemek yeme isteğiniz doğar. Bu nedenle öğünlerinizden proteini eksik etmemelisiniz. Balık, kırmızı et, yoğurt ve yumurta mutlaka öğünlerinizde olmalıdır.

8. Kapalı gıdalardan uzak durmalısınız; kapalı gıdalar işlenmiştir. İşlenmiş gıdalar sağlığınıza zarar vermektedir. Kapalı paketler genellikle şekerli ve karbonhidrat değeri yüksek olan gıdalardır. Mümkün olduğunda kapalı gıda değil ev yemekleri tüketmeye özen gösterin.

9. Egzersiz yapın; hareket etmek metabolizmaya büyük katkı sağlamaktadır. Alışkanlık haline getirdiğinizde nasıl daha kolay kilo verdiğinize inanamayacaksınız. Kendinizi zinde hissetmenize de yardımcı olacak bir yandan da metabolizmanızı hızlandırarak kolay kilo vermenizi sağlayacak. Mümkün olduğunca her gün 40 dakika yürüyüş yapmaya özen gösterin. Yoğun çalışma temponuz olsa dahi gün aşırı yaptığınız yürüyüşler sizi daha iyi hissettirecek.

10. Şekerli gıdaları hayatınızdan çıkarın; kilo alma konusunda en büyük düşmanımız şekerli gıdalar. İçeriğinde şeker olan gıdaları tükettiğinizde kendinizi takip edin. Ne kadar çabuk acıktığınızı göreceksiniz. Şekerler ve işlenmiş gıdalar  çabuk acıktırarak sizi yemek yemeye teşvik eder. Şekeri hayatınızdan çıkardığınızda ne kadar kolay kilo verdiğinizi görünce motivasyonunuz da artacak.

REKLAM