Kişisel bakım her cins için önemlidir. Kendini iyi hissetmek, her zaman güzel ve bakımlı olmak kişisel bir ihtiyaçtır. Kadınlar için saç, en önemli güzellik unsurudur. Saçların bakımlı, sağlıklı ve parlak bir görüme sahip olması günün güzel geçmesini sağlayan bir etkendir. Boyadan yıpranmış, maşa ve fön etkisiyle kırılmış saçlar kadınları depresyona bile sürükleyebilir. Bakımın yanında bir de saç modeli var tabi ki.. Genellikle uzun saç kullanmayı seven kadınlar yanlış kesim veya yıpranma nedeniyle upuzun saçlara veda etmek zorunda kalabiliyorlar. İşte bu durumda evde hazırlayabileceğiniz doğal içerikli maskelerle saçlarınızın bakımı ve aynı zamanda uzamasını hızlandırabilirsiniz. Sabırlı olmanız gerektiğini de unutmamalısınız..

1. Zeytinyağı: Doğanın bize verdiği en sağlıklı ve besleyici yağdır kendisi. Çekinmeden, büyük bir rahatlıkla kullanabilirsiniz. Zeytinyağı kıl köklerini temizleyerek saç derisine ihtiyacı olan nemi kazandırır. İçeriğinde bulunan E vitamini hücre yenilenmesini uyararak saç derisinin temizlenmesini ve onarılmasını sağlar. Zeytinyağını ile düzenli olarak saçınıza maske yaptığınızda daha ilk günden saçlarınızda ki yumuşaklığı hissedebilirsiniz. Zaman içerisinde kıl kökleri saç uzamasını hızlandıracak. Haftada 1 veya 2 kez zeytinyağı ile saçınıza masaj yapın ve havlu ile sarıp 30-40 dakika bekledikten sonra ılık suyla şampuanlayarak durulayın.

2. Argan Yağı: Aktarlardan kolaylıkla edinebileceğiniz argan yağı saç uzamasını hızlandırmaktadır. Ayrıca sadece saç uzamasını hızlandırmaz kıl köklerini uyararak yeni saçların çıkmasını da sağlar. İçeriğinde A, E vitaminleri ve Linoleik asit bulunmaktadır. Linoleik asit cildin nemlendirilmesinde ve saç kırıklarının onarılmasında ciddi bir etkisi vardır. Hafta 1 kez argan yağı ile saçlarınıza masaj yapabilirsiniz.

3. Lavanta Yağı: Anti-bakteriyel özellikli olan lavanta yağı saçınızın dostu olacak bir yağ çeşididir. Saçta oluşan kepeklenmenin de önüne geçerek saçlarınızın sağlık ve hızlı uzamasına büyük katkı sağlar. Saç köklerini uyararak yeni saçların oluşmasına ve hızla uzamasına yardımcı olur. Hafta 1 defa lavanta yağı ile saçlarınıza masaj yapıp ılık su ile durulayabilirsiniz.

4. Badem Yağı: İçerdiği E vitamini sayesinde saçta oluşan enfeksiyonun giderilmesine yardımcı olur. Böylelikle temizlenen saç derisinin kıl köklerini uyarması kolaylaşır. Kaş ve kirpiklerin sağlıklı uzaması içinde kullanılan badem yağını saçlarınız için de rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Tabi ki saç bakımı, maskeleri sağlıklı olmaları için şart. Ancak saç uzaması yalnızca maske ile olacak bir şey değil. Saçlarınızın günlük bakımına da özen göstermeniz gerekmekte. Saçınıza uygun şampuanı bulduktan sonra çok sık şampuan değiştirmemelisiniz. Saçlarınızı çok sıcak suyla değil ılık suyla yıkamanız önemlidir. Burada dikkat edilmesi gereken husus ise bitkisel yağlar bazı bünyelerde alerjik reaksiyon gösterebilmektedir. Bu nedenle kullanacağınız yağı vücudunuzun küçük bir noktasında alerjik reaksiyon gelişip gelişmediğini izlemek için deneyebilirsiniz. Eğer bir rahatsızlığınız varsa doktora başvurmadan kullanmanız önerilmemektedir.