REKLAM

İngilizce öğrenmek için çalışıyorsanız destekleyici alıştırmalarda yapmanız gerekmekte. Yeni bir dil öğrenmek için  sürekli tekrar yapılması öğrenmeyi kolaylaştırıyor. Öğrenmenin en iyi yolunun duyarak, görerek ve yazarak olduğu biliyoruz. Bu konuda size yabancı diziler büyük destek ! Dizileri takip ederken kelimeleri telaffuz etmeniz günden güne kolaylaşacaktır. Her izlediğinizde vücut dili ve alt yazılar sayesinde kelime haznenizde gelişecek. Böylelikle hem eğlenmiş hem de yabancı dilinizi geliştirmiş olacaksınız.

Bu konuda önemli olan iki husus var. Birincisi ingilizce seviyenize uygun olan diziyi seçmek, ikincisi ise sizi sıkmayan aksine eğlendiren bir dizi seçmek. Bu nedenle öncelikle ingilizce seviyenizi belirlemek doğru bir adım olacaktır. Sonrasında sizi hem eğlendirecek hem de öğretecek diziyi bulabilirsiniz. Artık elimizin altında binlerce yabancı dizi mevcut. Macera, tarih, komedi, drama veya savaş türlerinde diziler bulmak çok kolay. Size hangisinin uygun olduğunu bulup hemen izlemeye başlayabilirsiniz.

Diziyi sürekli türkçe alt yazılı izlemek size ingilizce öğrenme konusunda pek yardımcı olmayabilir. Yapmanız gereken ise dizinin bölümlerini önce türkçe izleyip konu anlamak sonrasında ingilizce alt yazılı izlemek. Böylece konuyu daha kolay kavrayabilir, kelimelere de kolayca aşina olabilirsiniz. İngilizce öğrenmek için en çok izlenen dizilere göz gezdirebilirsiniz.

1. FRIENDS

En sevilen komedi türü diziler arasında yer alan Friends, 1994 senesinde yayınlanmaya başlamış ve 10 sezon sürmüş bir dizi. Altı yakın dostun iş, aile ve sosyal hayatlarını ele alan, her bölümü yaklaşık 30-35 dakikadan oluşmakta. Bir bölümünü izledikten sonra diğer bölümü izlemeden televizyonun karşısından kalkmanız mümkün değil. Konuşma hızının yavaş olması ve genelde günlük ingilizce kullanılması sayesinde kolaylıkla anlaşılabilir bir dizi. Mutlaka şans vermelisiniz.

2. THE WALKING DEAD

Henüz izlememiş olanların şans vermekten çekindiği fakat izleyenlerde vazgeçemediği bir dram/gerilim dizi olan The Walkind Dead oldukça başarılı. Dokuz sezondur devam eden dizinin seyircisi bir hayli fazla. Bulaşıcı bir hastalık nedeniyle zombiye dönüşenlerin ve hayatta kalmaya çalışan insanların maceralarını konu alan dizide konuşmalar anlaşılabilir düzeyde yavaş. Dolayısıyla kolaylıkla ingilizce alt yazılı olarak takip edilebilecek bir dizi.

3. LIE TO ME

Beden dili ve yüz ifadeleri ile söylenen yalanları analiz eden bir ekibi konu alan dizi yaklaşık 40 dakikalık bölümlerden oluşuyor. İngilizce öğrenmek için çok güzel bir dizi olduğunu söyleyebiliriz. Gerilim, psikolojik ve dram türlerini barındıran dizi 2009-2011 yıllarında 3 sezon oynamış ve oldukça beğeni toplamıştır. Her bölümün daha da heyecanlı izlendiği Lie To Me dizisi ile öğrenmeyi pekiştirebilirsiniz.

4. GAME OF THRONES

Efsanelerden biri olan Game Of Thrones dizini hala izlemediyseniz hemen harekete geçmelisiniz. Fantastik kurgu olan dizide zaman zaman komedi ve dramaya da yer verilmiş. Taht savaşlarının büyük bir heyecanla izlendiği dizi 8 sezon ekranlardaydı.  Önerdiğimiz ilk üç diziye nazaran daha hızlı bir konuşma olduğunu söyleyebiliriz. Orta seviyenin üzerindeyseniz mutlaka izlemelisiniz.

 

5. STRANGER THINGS

Küçük bir kasabada kaybolan bir çocuğu ararken ortaya çıkan doğaüstü güçler ve gizli deneyleriyle ortaya çıkan kızı konu alan dizi 2016 senesinde yayınlanmaya başladı. Konuşma hızının yavaş olması ingilizce öğrenmek için adete biçilmiş bir kaftan. İngilizce alt yazılı olarak takip edebileceğiniz dizi yaklaşık 40 dakikalık bölümlerden oluşuyor.

6. SHERLOCK

Polisiye ve dedektif türünde olan dizinin baş rolünde Benedict Cumberbahtch yer alıyor. 2010 sesinde yayınlanmaya başlayan Sherlock bir dedektifi konu alan heyecanlı bir dizi. Konuşma dilinin biraz ağır olduğunu söylemekte fayda var. Seviyenizin uygun olduğunu düşünüyorsanız hemen başlayabilirsiniz. Ancak henüz alt seviyedeyseniz bu diziye başlamak sizi erkenden sıkacaktır.

 

7. SEX AND THE CITY

New York’ta geçen dizide 4 kadının hayatları anlatılıyor. Romantik komedi türünde olan dizini seveni bir hayli fazla. Çok eski bir dizi olmasına rağmen halen izleniyor olması sürükleyiciliğinin bir kanıtı olsa gerek. Oldukça eğlenceli olan Sex and The City dizisi hem öğrenip hem eğlenceli vakit geçirmek için iyi bir seçenek. Ancak konuşma hızının biraz yüksek olması dolayısıyla ileri seviyedeki kişiler için daha uygun.

8. HOW I MET YOUR MOTHER

Komedi türünde ilk sıralarda yer alan How I Met Your Mother dizisi  yakın dost olan beş kişinin hayatlarını anlatıyor. Komedi ve drama türlerini birlikte ele alan dizide kelime haznenizi çok hızlı bir şekilde geliştirebileceksiniz. 2005 senesinde yayınlanan ve toplamda 9 sezon devam eden dizi ingilizce öğrenmek için çok iyi bir seçenek. Seviyeniz başlangıç veya ortaysa mutlaka izleyip dahada geliştirmelisiniz.

 

9. HANNIBAL

Oldukça heyecanlı bir dizi olan Hannibal gerilim ve suç türünde karşımıza çıkıyor. Dr. Hannibal’ın gizemli yaşantısıyla ilgili dizi 2013 senesinde yayınlanmış ve üç sezon devam etmiştir. Kelime haznesi konusunda gelişebileceğiniz ve orta seviyedeyseniz kolaylıkla takip edebileceğiniz bir dizi.

10. SUITS

Hukuk ve iş dünyasında yaşananları anlatan dizi sekiz sezon ekranlardaydı. Teknik terimlerin çok kullanıldığı Suits dizisi oldukça eğlenceli. Eğlenerek öğrenmek için iyi bir seçenek olduğu ortada. İşlenen konunun dikkat çekici olması sürükleyici bir hale getiriyor. Eğer avukatsanız mutlaka izlemeniz gereken bir dizi.

REKLAM