REKLAM

Hayatımızın olmazsa olmazı haline gelen İngilizce her alanda karşımıza çıkıyor. Özellikle günümüzde hem iş hayatına ilk adımı atabilmek hemde kariyer sahibi olabilmek için oldukça önemli bir unsur haline gelmiştir. Öyle ki çok küçük yaşta henüz kendi dilini öğrenmeye çalışan çocuklar dahi ikinci bir dil olarak ingilizce öğretilmeye çalışılıyor. Sürekli duyduğumuz ‘dil, küçük yaşta öğrenilir’ kuralının doğru olan bir tarafı olsa da ilerleyen yaşlarda da yabancı dil öğrenmek mümkündür.

Kişinin ana dili her ne olursa olsun artık İngilizceye sürekli maruz kalıyoruz. İnternet alışverişi sırasında, gıdaların paketlerinde, kıyafetlerin etiketlerin ve oturduğumuz kafenin menüsünde dahi ingilizce ile karşılaşmaktayız. Yabancı dil öğrenmek için kursa veya yurt dışına çıkmak herkes için uygun bir seçenek olmayabilir. Düzenli ve istikrarlı bir çalışma programıyla evde kendi kendinize öğrenmeniz mümkün. Yeni bir dil öğrenmek çok zor gibi gözükse de bunu eğlenceli hale getirerek kolayca öğrenmek bizim elimizde. Üstelik hızla gelişen internet ve telefonlar sayesinde daha da kolay hale geldi.

1. Çalışma planı; öncelikle kendinize mutlaka bir çalışma planı oluşturmalısınız. Seviyenizi belirledikten sonra geliştirmek istediğiniz konuları hafta içerisinde planlayıp çalışmanız hem ne kadar geliştiğinizi hemde eksiklerinizi görmenize yardımcı olacaktır. Gelinen seviyeyi öğrenmek için internette sayısız test kaynağı bulmak mümkün.

 

2. Bol bol okumak; yabancı bir gazete, dergi, kitap ya da blog yazısı okumak kelime haznesini geliştirmek için çok iyi bir yöntemdir. Okuyarak gramer bilgisini ve kelime haznenizi geliştirebilirsiniz. Sevdiğiniz bir konu hakkında okumaya başlarsanız bu iş daha eğlenceli hale gelecektir. Örneğin yemek tarifleri, sevdiğiniz bir roman, spor yazıları, seyahat haberleri, makyaj bloglarını takip edebilirsiniz. Yanlışlarınızı duymak ve kelimeleri doğru telaffuz etmek için mümkünse yüksek sesle okumalısınız.

3. Kelime haznesi; yabancı dil öğrenirken en önemli noktalardan biri kelimelerdir. Kendinize bir not defteri edinip bilmediğiniz kelimelerin anlamlarını yazabilirsiniz. Gün içinde yanınızda taşıyarak boş vakitlerinizde kelime defterinize göz atmanız kalıcılığı sağlayacaktır.

• Çalışma odanıza veya evinizin duvarlarına postitler yapıştırarak kelimeleri sık sık tekrar edebilirsiniz.

• Öğrendiğiniz veya öğrenmeye çalıştığınız kelimelerle kendi cümlelerinizi oluşturabilirsiniz.

• Görsel hafızayı arttırmak için kağıtlara küçük görseller çizebilirsiniz.

4. Dizi – film izlemek; kelime haznesine ve gramer öğrenmek için en eğlenceli yol olsa gerek. Artık internette kolaylıkla bulabileceğimiz milyonlarca dizi ve film mevcut. Komedi, dram, korku ve macera gibi dilediğiniz türde içerik elimizin altında. Sürükleyici diziler, siz farkında olmadan size ingilizceyi öğretmiş olacak. Türkçe altyazılı olarak izlediğiniz bölümleri ingilizce altyazılı olarak izleyerek olayları kavramayı sağlayabilirsiniz. Birkaç dizi önerisi biz verelim; Friends, Game of Thrones, How I Met Your Mother ve Sherlock gibi diziler ingilizce öğrenmek için güzel seçenekler. Sizlerde önerilerinizi bizlerle paylaşırsanız seviniriz..

5. Yabancı şarkılar dinleyin; telefonunuza veya müzik çalarınıza yabancı şarkılar yükleyin. Yürüyüş yaparken, okula/işe giderken veya alışveriş yaparken kulaklığınızı takıp şarkılarınızı dinleyin. Yalnızca şarkı değil haber kanallarını da takip edebilirsiniz. Böylece hem günlük haberlerden haberiniz olur hemde ingilizcenizi geliştirebilirsiniz. Bu konuda BBC Learning English‘i takip edebilirsiniz.

6. Telefonları kullanalım; sadece haberleşme veya sosyal ağ gezintisi olarak değil yabancı dil öğrenmek içinde güzel bir araç. İngilizce öğrenmek isteyenler için onlarca yabancı dil uygulaması mevcut. Bu programları telefonunuza yükleyerek işinizi kolaylaştırabilirsiniz. Son zamanlarda sıklıkla kullanılan Dualingo, Voscreen ve Busuu programları bu konuda oldukça iyiler. Üstelik ücretsiz olarak sahip olabiliyorsunuz.

7. Yabancı arkadaşlar edinmek; yurtdışına gitme imkanınız yoksa yabancı bir arkadaş bulabilirsiniz kendinize. Yine internette bu tür siteler mevcut. Eskiden mektup arkadaşları olurdu ve mektuplaşarak yeni bir dil öğrenilmeye çalışılırdı. İlerleyen teknoloji sayesinde iletişi uygulamaları üzerinde kolaylıkla arkadaşınızla sohbet edebilirsiniz.

8. Günlük tutun; kendinize bir defter alın ve gün için neler yaptığınızı, kimlerle buluştuğunuzu, nereleri gezip gördüğünüzü, yiyip içtiklerinizi yazın. Her akşam yatmadan önce muhakkak bunu yapın. Farklı cümleler kurun ve farklı kelimeler kullanın. Duygularınızı yazarak ifade etmeye çalışın. Yazarken birçok kelime kullanacaksınız ve cümle yapısını daha kolay kavrayacaksınız.

 

  • En önemlisi pes etmeyin, istikrarlı olun ! Yabancı dil öğrenmeyi kolaylaştıracak yöntemlerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz..

 

REKLAM