REKLAM

Çocukluğumuzun vazgeçilmez aktivitelerinden biri olan ‘ip atlama’ neden yaş ilerledikçe terk ediliyor ? Halbuki herhangi bir maliyeti olmayan, spor salonu ya da araç gerektirmeyen bir spor. İhtiyacımız olan tek şey ‘ip’.. Ancak yalnızca ip olmasına kanmayın dikkatsizce yapılan aktivite sonucunda bel fıtığı, bilek incinmesi gibi rahatsızlıklar doğurabilir. Bilinçli olarak yapıldığında fit bir vücuda sahip olmak için yeterli bir egzersiz olabilir. İp atlama sırasında kol, bacak, sırt ve karın kasları birlikte çalışmaktadır. Bu durumda göbek yağlarından kurtulabilir, basenleri yok edebilir ve sarkmış kollara elveda diyebiliriz.

Belki de çocuk oyunu gibi gözüktüğü için vazgeçmişizdir ip atlamadan. Aslında öyle değil. Ünlü boksörler, koşucular ve daha birçok profesyonel sporcunun da ip ile antreman yaptıklarını söylemek isteriz. İp atlama sporcular tarafından sadece vücut kaslarını çalıştırmak ve kuvvetlendirmek için değil koordinasyonu artırmak için de tercih edilmektedir. Bunun dışında fit bir vücuda sahip olmak için ip atlamak hiçte yabana atılacak bir egzersiz türü değil. İp atlama egzersizinde birçok rekor denemesi de yapılmış. İçlerinden biri; 20 Haziran 2005 senesinde ABD’nin Alaska eyaletinde İsabel Bush 24 saat boyunca 151,036 kez aralıksız ip atlamayı başarmış.  diğeri çok daha ilginç; İrlanda’da 24 Mart 2006 senesinde 7632 çocuk 3 dakika boyunca ip atlamış ve bu yarışma Guinness Rekorlar Kitabı’na girmiş.

Nasıl bir ip seçilmeli;

Atlama ipi bulmak zor değildir. Spor malzemeler satan mağazalardan 5 ile 50  lira arasında değişen fiyatlarla birçok seçenek bulunmaktadır. Genellikle deri, kumaş ya da pro-vinilden yapılmaktadır. bunun yanında halat iplerde tercih edilebilir fakat esnekliği olmadığı için egzersiz sırasında siz yorabilir. Eğer kol kaslarınız ve vücut koordinasyonunuz iyi durumdaysa ağırlıklı iplerde tercih edebilirsiniz. Üretilen bazı iplerde göstergelidir. Göstergeli iplerde yakılan kalori, dakika, dönüş sayısı ve alarm gibi ayarlayabileceğiniz özellikler mevcuttur. Yaktığınız kalorileri görüp mutlu olmak için de güzel bir seçim olabilir.

İp atlamanın faydaları nelerdir ?

 • Düzenli olarak her gün yarım saat ip atlamak vücudu güçlendirir
 • 15 dakikalık ip atlama süresi boyunca 200 kalori yakmak mümkündür
 • Vücutta çoğu kas grubunun aynı anda çalışmasını sağlar
 • Beyin ve kas arasında koordinasyonu arttırır
 • Selülit oluşumlarını azaltır
 • Kan dolaşımını hızlandırır ve kalp hastalıklarına karşı korur
 • Doğru duruş pozisyonuna erişmenizi sağlar
 • Beynin ve akciğerlere giden oksijeni arttırır
 • Kemik yapısını güçlendirir ve kemik erimesine karşı korur
 • Terleme ve solunumun hızlanmasıyla vücutta ki toksinlerin atılmasını sağlar
 • Basenlerde biriken yağın azalmasına ve bacakların incelmesine büyük katkı sağlar
 • Disiplinli ve doğru bir çalışma şekliyle zamanla kol, bacak ve karın kası oluşabilir
 • Metabolizmayı hızlandırarak vücuttan demin atılmasına ve kilo vermeye yardımcı olur
 • Kemik yoğunluğunu artırarak boy uzamasına katkıda bulunur.

İp atlarken dikkat edilmesi gereken hususlar;

 1. İp atlarken tüm vücut kaslarının çalıştığını unutmamalısınız. Bu nedenle egzersize başlamadan önce mutlaka 15 dakika kadar ısınma hareketleri yapmalısınız.
 2. Eğer ilk defa yapacaksanız kesinlikle ilk seferde 15-20 dakika ip atlamayı denememelisiniz. Aksi takdirde ciddi sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kalabilirsiniz.
 3. Mümkün olduğunca günden güne arttırarak devam etmelisiniz. Örneği ilk günlerde 5-10 defa atladıktan sonra bırakmalısınız. Gün geçtikte 4’er 5’er arttırmanız sağlığınız açısından büyük önem taşımaktadır.
 4. Bel fıtığı olan bireyler doktorlarına danışmadan ip atlama egzersizini uygulamamalıdırlar.
 5. Açık havada ip atlayacaksanız spor ayakkabısı tercih etmelisiniz.
 6. İp atlama sırasında sırtınızı dik tuttuğunuzdan emin olmalısınız.
 7. Egzersiz sırasında yere değil karşıya doğru bakmalısınız.
 8. Bilek, sırt ve boyun rahatsızlıklarınız varsa doktorunuza başvurmadan denememelisiniz.
 9. Serotonin hormonunun salgılanmasını artırarak mutlu ve dinç hissetmenize olanak sağlar
 10. Tüm bunların yanında ip atlarken vücudunuzun enerjisini tamamlamak adına 2,5 litre su tüketmeyi de unutmayınız.

 

REKLAM