REKLAM

Günümüzde tüm dünyada ülkelerinde sıklıkla görülen kanser hastalığı sayısı sürekli artış göstermekte. Yaşam şekli, çevre koşulları, stres, yeme alışkanlıkları ve kimyasallardan kanser oluşumunu artıran faktörlerdir. Kanser oluşumunu kolaylaştıran faktörlerin yanı sıra bu oluşumu engelleyecek birçok seçenek mevcut. Özellikle beslenme alışkanlığın değiştirilmesi, sigara/alkol kullanımının azaltılması ve stressiz yaşam kanser riskini ciddi şekilde azaltıyor.

1. Öncelikli olan beslenme şeklinin düzenli olmasıdır. Ana ve ara öğünlerin atlanmaması gerekmektedir.

2. Yemek menüsünde beyaz/kırmızı et, tahıl, bakliyat, meyve ve sebze orantılı şekilde tüketilmelidir.

3. Gün içinde 2-2,5 litre su tüketilmelidir. Su, vücuttan toksinlerin atılmasını kolaylaştırır ve hücre yenilenmesine yardımcı olur.

4. Kızartma ve yağlı yiyeceklerden uzak durulmalı, et yemekleri fırında veya haşlanarak tüketilmesi uygundur.

5. Hazır ve paketlenmiş gıdaların içeriğinde kanser oluşumu tetikleyen maddeler bulunmaktadır. Bu nedenle kapalı gıdalar mümkün olduğunca tercih edilmemelidir.

6. Posalı yiyeceklerin önemi oldukça fazladır. Lif içeriği yüksek olan besinler bağırsak sağlığı içinde önem taşımaktadır. Gün içinde en az 2’şer porsiyon sebze ve meyve tüketilmelidir.

7. Sigara kullanımından ve içilen ortamlardan uzak durulmalıdır. Özellikle akciğer kanserinin oluşumunda sigaranın etkisi oldukça fazladır.

8. İdeal kiloyu korumak, kanserden korunmak için önemli bir etkendir. Beden kitle indeksinin normal aralıklarda olması için gerekli beslenme düzeninin oluşturulması gerekir.

9. Aşırı kilo özellikle meme kanseri oluşumunda etkilidir. Kadınlarda menopoz sonrasında alınan kilo ve menopozun etkileriyle birlikte meme kanseri riski artmaktadır.

10. Kilo vermeyi kolaylaştırmak için şeker tüketiminin tamamen kısıtlanması gerekmektedir.

11. Şeker içeriği yüksek olan asitli içecekler, meyve suları yerine evde hazırlanmış meyve suları ve kompostolar tercih edilmesi daha doğrudur.

12. Tuz tüketiminin gün içinde 1 tatlı kaşığı (5 mg) kadar olmalıdır.

13. Alkol tüketimi sınırlandırılmalıdır.

14. Salam ve sosis ürünleri mümkün olduğunca az tüketilmelidir.

15. Gün içinde mutlaka bir kase yoğurt ve bir bardak süt tüketilmelidir. Kemik sağlığını artırmak ve osteoporozu önlemek için kuvvetli gıdalardır.

16. Stressiz bir yaşam için gerekli planlar yapılmalıdır. Doğru beslenme, uyku ve egzersizde stres düzeyini en aza indirmeye yardımcı olmaktadır.

17. Güneş ışığına doğrudan maruz kalmak yerine uygun saatlerde ve koruyucu güneş kremlerini kullanarak vücut için gerekli olan D vitamininin karşılanması önemlidir.

18. Omega 3 yağ asitlerinden faydalanmak için mutlaka haftada 2-3 kez balık tüketilmelidir. Kızartmak yerine fırında pişirilmesi çok daha sağlıklı bir tüketimdir.

19.  Hareketsizlikten kaçınılması gerekmektedir. Gün içinde 30-40 dakikalık yürüyüşlerde yardımcı olacaktır.

20. Mutlaka rutin sağlık kontrolleri yapılmalıdır.

REKLAM