REKLAM

Kantaron bitkisinden elde edilerek kullanılan kantaron yağı uzun yıllardır farklı alanlarda şifa verici olarak kullanılmaktadır. Yetiştiriciliği kırsal alanlarda çok sık olan kantaron bitkisi kurutularak ve zeytinyağı ile karıştırılarak elde edilen kantaron yağı özellikle cilt hastalıklarında tedavi edicidir.

Kantaron Yağı Faydaları

1.   En bilinen özelliği cilt üzerinde oluşan yanık tedavisinde kullanılmasıdır. Hücre yenileyici özelliği sayesinde oluşan yanık bölgesinin hızla iyileşmesine yardımcı olur. Güneş yanıklarının acısını azaltan kantaron yağını yanık oluşan bölgeye yumuşak dokunuşlarla sürebilirsiniz.

2.   Kantaron yağı yine ciltte oluşan yara ve sıyrık tedavisini de kolaylaştırmaktadır. Antiseptik özelliğe sahip olan kantaron yağı yara olan bölgenin temizlenmesi sağlar. Ayrıca yara, sıyrık veya dikiş izlerini de kısa süre azaltmaktadır.

3.  Bel ve sırt ağrılarını hafifleten kantaron yağını masaj yağı olarak kullanabilirsiniz. Ağrıyan bölgeye masaj yapılarak uygulandığında ağrıyı hafiflettiği bilinmektedir.

4.  Kan şekerini düşürücü etkisiyle de bilinen kantaron yağı doktor kontrolünde tüketilmelidir.

5.  Saç derisinde oluşan kepeklenme, egzama veya saç dökülmesi gibi problemleri de tedavi eden kantaron yağını haftada 2 kez saç diplerine sürüp 2-3 saat bekledikten sonra ılık suyla yıkayabilirsiniz.

6.  Hücre yenileyici özelliği sayesinde sivilce ve lekeleri hızlıca ortadan kaldırabilir. Cilt bakımınıza eklemek isterseniz haftada 1 veya 2 gün gece yatmadan önce hafifçe sürüp sabaha ılık su ile durulayabilirsiniz.

•  Kantaron yağının güneş ile etkileşime girdiği belirtilmektedir. Özellikle yanık, yara ve sivilce tedavisi için kullanılıyorsa güneş ışığına maruz kalmaması gerekmektedir. Akşam saatlerinde uygulanması daha doğrudur. Bitkilerin ilaçlarda etkileşime girip istenmeyen durumlar ortaya çıkarması olasıdır. bu nedenle doktorunuza başvurmadan kullanılmaması önerilir.

 

REKLAM