REKLAM

Son zamanlarda evde vakit geçirmek durumda kalanlar için zamanı iyi değerlendirecek birçok uygulama var. Sosyal uzaklaşma sırasında çevrimiçi yapılacak şeyler bulmak fazla para harcamanıza gerek kalmadan ve hatta ücretsiz olabilir.

Size yardımcı olmak için iOS App Store’da bulunan ücretsiz uygulamaların bir listesini hazırladık. Bu uygulamalardan bazıları her zaman ücretsiz içerik sunarken, normalde ücretli olanlardan birçoğu ücretsiz sunuluyor. Size bir kuruşa bile mal olmayacak bazı ücretsiz uygulamalar edinebilirsiniz.

Eğitici

Belki de size kalan uzun süreli bu boş zamanlarda takip ettiğiniz diziye devam etmek istemeyebilirsiniz. Yeni şeyler yapmak istiyorsanız bir şeyler öğrenmek veya hobilerle ilgilenmek iyi fikir olabilir.

Swift Playgrounds (macOS ve iPad): Swift’i öğrenmek istiyorsanız, güzel bir şansınız var. Swift Playgrounds, Swift’i eğlenceli ve sezgisel oyunlarla nasıl kodlayacağınızı öğretir.

Duolingo: Başka bir dil öğrenmek veya bir süredir ilgilenmediğiniz bir dili tekrar etmek için iyi bir vakit olabilir. Duolingo, 23 dil kursuyla eğlenceli ve hızlı öğreten dersler vermektedir.

Khan Academy: Temelleri öğrenmek çok iyi bir fikir ve Khan Academy’de dilbilgisinden bilime kadar her konuda binlerce ücretsiz ders ve uygulaması var.

Udemy: Şarkı derslerinden etkinlik planlamasına kadar çeşitli konularda on binlerce video dersi veren bir uygulamadır. Çoğu kurs (uygun fiyatlı olsalar da) ücretsiz değildir, ancak ücretsiz seçeneklerde mevcut.

iTunes U: iPhone, iPad veya iPod touch’a sahip herkesin ücretsiz olarak önde gelen okullardan, üniversitelerden, müzelerden ve kültürel kurumlardan herkese açık kurslar içeren eğitim koleksiyonundan yararlanabilmesini sağlar.

Archive.org: Geniş bir kamuya ait medya koleksiyonu arıyorsanız, en iyi bahsiniz Archive.org. Milyonlarca kamuya açık kitap, şarkı, TV şovu, dergi ve daha fazlası var. Eğer çok sıkılıyorsanız en sevdiğiniz sitelerin gün içinde nasıl göründüğünü incelemek için sitenin Wayback Makinesi özelliğini de kullanabilirsiniz.

Babbel: Dil kurslarına devam edecekleri için endişe duyan öğrenciler çalışmalarına evlerinde devam edebilirler. Babbel, ABD’de okullarda ve kolejlerde kayıtlı olan öğrencilere, sunulan 14 dile üç aylık ücretsiz erişim sunuyor: İspanyolca, Fransızca, Almanca, İtalyanca, Portekizce, Lehçe, Rusça, Hollandaca, Türkçe, Danca, Norveççe, İsveççe, Endonezyaca ve İngilizce.

Fitness ve Sağlıklı Yaşam

Bu can sıkıcı dönemde sağlığınıza dikkat etmeniz gerekiyor. Evinizde sadece film izleyerek, çalışarak veya temizlikle ilgilenerek vakit geçirmek istemeyebilirsiniz. Kendinizi daha iyi hissetmek için egzersiz veya meditasyon yapabilirsiniz.

Down Dog: Yoğun endişeyi hafifletmek için yoga veya egzersiz yapmak işe yarayabilir. Yoga uygulaması Down Dog, 1 Nisan’a kadar tüm kullanıcılar için premium üyeliğini ücretsiz hale getirdi.

Headspace: Yapılan araştırmalar meditasyonun stresi ve endişeyi azalttığı kanıtladı. Headspace, devam eden salgın nedeniyle meditasyon koleksiyonlarının birçoğunu ücretsiz hale getirdi. (Ayrıca sağlık çalışanları ücretsiz olarak tam abonelik alabilir.)

CARROT Fit: Sıkı bir egzersiz yapmak istiyorsanız CARROT Fit’i deneyin. Normalde 4,99 dolar (34 TL) olan uygulama önümüzdeki iki hafta boyunca ücretsiz olarak indirilebilir.

Peloton: Pahalı fitness ekipmanları ile tanınan, ancak uygulaması ücretsiz kullanabileceğiniz farklı ses ve video antrenmanları sunuyor. Şirket yeni kullanıcılara 90 günlük ücretsiz deneme sunuyor.

Active: Popsugar, ACTIVE uygulamalarını ücretsiz olarak sunarak kullanıcıların hareketsiz kaldığı bu dönemde aktif olmalarına yardımcı olmayı amaçladı. Video antrenmanları, koşu bandı antrenmanları ve daha fazlasını bu uygulamada bulabilirsiniz.

Oyunlar

App Store’da birçok ücretsiz oyun var, ancak koronavirüsün ortaya çıkmasıyla birlikte ücretsiz yapılmış diğer yüksek puanlı oyunlara sahip olabilirsiniz.

Alto’s Odyssey: Akıcı fizik ve sakin bir oynanışa sahip popüler bir snowboard oyunu olan Alto’nun geliştiricileri, hiçbir uygulama içi satın alma olmadan indirmeyi ücretsiz hale getirdi.

Mini Metro: Strateji oyunlarının hayranları, oyuncuları mükemmel bir işe gidip gelmeleri için zorlayan hipnotik ve tatmin edici bir oyun olan Mini Metro’yu çok beğenecekler.

Kingdom Rush Origins: Oldukça popüler olan, klasik bir kule savunma oyunu bağımlılık yapabilir.

E-Kitaplar, Sesli Kitaplar ve Çizgi Romanlar

Elbette kitap okumayı çok sevenlerde unutulmamış. Kitapseverler için müthiş seçenekler mevcut.

Scribd: Scribd artık ödeme gerekliliği olmadan 30 günlük ücretsiz deneme sunuyor. E-kitaplar, dergiler, sesli kitaplar ve daha fazlası dahil olmak üzere bir milyondan fazla başlığa ev sahipliği yapıyor.

Wattpad: Eğer yeraltı edebiyatının hayranıysanız, Wattpad’den çok mutlu olabilirsiniz. Wattpad, yazarların farklı türlerde yeni içerik yayınlamalarına izin veren ve onlara çalışmalarını okumaları için bir fırsat sunan platform.

Comic Chameleon: Eğer bir WebComic (çizgi roman) hayranıysanız, Comic Chameleon’a göz atmanın tam zamanı. Questionable Content, XKCD, Dinosaur Comics, and Girls With Slingshots gibi en iyi çizgi romanlar mevcut.

JSTOR: Üniversite öğrencileri muhtemelen çok sayıda e-kitap ve dergi içeren akademik kaynak olan JSTOR’a hayran olacaklar. JSTOR, akademik kimlik bilgileri olmadan tüm kütüphanesini kamuya açık hale getirdi.

Müzik Uygulamaları

İster bir müzisyen olun, isterse sosyal uzaklık yaşadığımız bu dönemde birkaç akor çalmayı öğrenmek isteyin, her müzik seviyesi için mükemmel olan birkaç ücretsiz uygulama.

Minimoog Model D Sentezleyici: Normalde 4,99 dolar (34 TL) ama bir süreliğine ücretsiz indirilebiliyor.

Korg Kaossilator: Her seviyedeki kullanıcının, birbiri üzerine ritimler ve döngüler yerleştirerek parça yapmasını sağlıyor. Normalde 20 dolar (132 TL) olan uygulama 31 Mart’a kadar ücretsiz olarak indirilebilir.

GarageBand: Tabii, “yeni bir keşif” olmayabilir, ancak GarageBand oynamak için bol miktarda enstrüman, ses ve döngüye sahip, Apple tarafından üretilen ücretsiz bir uygulamadır.

Yaratıcı Uygulamalar

Yaratıcı uygulama paketleri genellikle ücretlidir.  Ancak, bu süre zarfında Affinity ve Adobe gibi büyük uygulamaların sahip olduğu özel teklifleri sizlere sunuyoruz.

Affinity: Affinity Photo ve Affinity Publisher dahil olmak üzere yaratıcı uygulamalar paketi üç ay boyunca ücretsiz kullanılabilir.

Eğlence

Film yapımcısı Gary Hustwit, film seçimlerini her hafta değiştirerek, bu salgın döneminde belgeselleri sunuyor. 24 Mart’a kadar izlenebilir sürükleyici bir film olan “Helvetica; tipografi, grafik tasarım ve küresel görsel kültür hakkında bir belgesel” dir.

Haber Kaynakları

Yapılacak en eğlenceli veya sakinleştirici şey olmasa da, bu dönemde bilgili ve güncel kalmak önemlidir. COVID-19 salgını süresince ücretsiz sunulan haber kaynaklarını takip edebilirsiniz.

ABD’deki birçok yerel gazete de ücretsiz olarak erişe açıldı. Koronavirüs hakkında gerçek bilgilere haber kaynaklarından ulaşabilirsiniz.

Kaynak:

https://appleinsider.com/articles/20/03/19/free-apps-and-things-to-do-from-home-during-the-coronavirus-pandemic

REKLAM