REKLAM

Karpal tünel sendromu, el bileğinde bulunan median sinirin sıkışması sonucu ortaya çıkmaktadır. Rahatsızlığın adını alan karpal tünel, el bileğinde bulunan sinir ve damarların içinden geçtiği bir kanaldır. Median sinirin karpal kanalda sıkışmasıyla birlikte el uyuşmaları başlar. Median sinir, başparmak, işaret parmağı, orta parmak ve yüzük parmağının bir kısmının hissetmesini ve bu parmakların hareket etmesini sağlar. Karpal tünel sendromunda sonucu el bileği ileri ve geri büküldüğünde median sinirin üzerinde ki baskı artarak uyuşma şikayeti başlar.

Sendromun nedenin tam olarak bilinmiyor olmasıyla birlikte diyabet, hipotroidi ve hamilelik döneminde görüldüğünü biliniyor. Kişiler özellikle gece saatlerinde şiddetli ağrı ve uyuşukluktan yakınmaktadırlar. Gündüz  saatlerinde de şikayetler devam ediyorsa hastalığın ilerlediğine bir işaret olabildiğini söylenmektedir.

Karpal tünel sendromu genellikle kadınlarda erkeklere oranla daha sık görülmektedir Orta yaşın üzerinde ki kadınlarda sık rastlanır ve hamilelerde de geçici olarak görülmektedir. Ellerini kullanarak iş yapan kişilerde daha fazla rastlandığı bilinmekte olan sendrom sürekli tekrarlayan bir rahatsızlık haline dönüşebiliyor. Yalnızca ellerini kullanarak iş yapan kişilerde meslek hastalığı olarak görülmesinin yanı sıra çok iş yapan ev hanımlarında da rastlanmaktadır.

Karpal Tünel Sendromu Belirtileri

•  Genellikle ilk belirtiler el parmaklarında uyuşukluk olarak ortaya çıkıyor

•  Elden kola yayılan uyuşukluk hissi ve ağrı ile devam eden belirtiler göze çarpıyor.

•  Kişiler ellerini uzun süreli kullandıklarında ağrı ve uyuşukluğun arttığını ifade etmektedirler

•  İlerleyen durumlarda hastalar nesneleri tutamayıp düşürdüklerini ifade ederler. Bu durum genellikle kas erimesinin bir işareti olarak bilinmektedir.

•  Gece saatlerinde artan şikayetleri gidermek için ellerini salladıklarını ve masaj yaparak azaltmaya çalışırlar.

Karpal Tünel Sendromu Tedavisi

Çeşitli tedavilerle hastalar günlük aktivitelerine dönebilirler. Ancak Gençlerde ve hamilelerde iyileşme sürecinin daha hızlı olduğu bilinmeli, orta yaş üzerinde iyileşme daha yavaş olacağından pes edilmemelidir. Yapılan tanı testlerinin ardından ilaçla, cerrahi olarak veya fizik tedavi ile tedavi planlanır. İyileşme süreci kişinin yaşına, günlük aktivitelerine ve sendromun derecesine göre değişiklik göstermektedir.

Karpal Tünel Sendromundan Korunmak ve Şikayetleri Azaltmak İçin;

• El bileğini doğru kullanmak oldukça önemli. Özellikle bilgisayarı çok sık kullanan kişilerin daha dikkatli olması gerekiyor. Mouse kullanırken el bileğinin desteklenmesi, yükün bilekte olmaması çok önemli.

•  Gün içinde masada işlerini yürüten kişilerin bileğe yük bindirmeden doğru çalışma şeklini uygulamaları gerekir.

•  Yalnızca hasta olanların değil sağlıklı bireylerinde bilek sağlığına dikkat etmeleri gerekiyor. Bu nedenle ağır yük kaldırırken dikkatli olunmalı mümkünse yardım istenmeli veya bileğe yüklenmeden hafif parçalar halinde taşıma yapılmalıdır.

•  El bileğini kuvvetlendirmek için her gün egzersiz yapılmalıdır. Günde sadece 10 dakikanızı ayırıp el bileğinizi güçlendirebilirsiniz. Kollarınızı ileriye doğru uzatıp parmaklarınızı kendinize doğru çekebilir ve 6-7 saniye kadar bu şekilde bekleyebilirsiniz. Bir diğer egzersiz türü ise ellerinizi bilekten itibaren ileri ve geri iterek 5’er kez hareketleri tekrarlayabilirsiniz. Ancak bu egzersizleri mutlaka doktorunuza danıştıktan sonra uygulayınız.

REKLAM