REKLAM

Türkiye’nin en gözde kayak merkezlerinden biri olan Kartalkaya,  Bolu’nun güneydoğusunda, Köroğlu dağları üzerinde bulunmaktadır. Kartalkaya Kayak Merkezinin kayılabilen alanı 1850 – 2200 metre yükseklik kuşağı üzerinde yer almaktadır. Bölge yarı ılıman bir iklime sahip olup kayak merkezinin etrafı dev çam ağaçlarıyla çevrilidir. Karlarla kaplanmış çam ağaçlarının görüntüsünü izlemek ise müthiş bir mutluluk veriyor. Aralık ayında sezona başlayan bölgede kar kalınlığı 3 metreyi buluyor. Havanın ılıman ve kayak pistinin kaliteli olması sebebiyle hem yurt içinden hem de yurt dışından talep görmektedir.

Kartalkaya’da zirve yaklaşık 2200 metreyi buluyor. 2000 metrede sıralanmış olan oteller ise manzaranın tadını çıkarmanız için oldukça güzel konumlara sahip. Bölgede bulunan oteller sezon içerisinde gelen tatilciler için yeterli sayıdadır. Her bütçeye uygun otel bulmak mümkün olmakla birlikte tatilcilerin ihtiyaçlarını yeterli düzeyde karşılayabilecek kapasiteye sahipler.

 

Sömestr için mükemmel bir seçenek !

Tatil yapmak isteyenler için mükemmel bir seçim olan Kartalkaya bölgesini gezmek size çok iyi gelecek. Tatiliniz boyunca;

Snowboard, kızak ve serbest stil sporlarının zevkine varabilir,

Teleferikle ve kar motosikletleriyle çam ağaçları arasında gezintiye çıkabilir,

Konakladığınız otelde akşam partilerine katılabilir,

Yedigöllerin eşsiz manzarasının tadını çıkarabilir,

Sarıalan Yaylası, Aladağ yayla evlerini gezebilir,

Abant Gölü’nde bisiklet sürebilir, fayton gezisi yapabilirsiniz.

Bolu’ya kadar gitmişken Abant Gölü’nü ziyaret etmeden evinize dönmemelisiniz..

Kayak malzemelerini nereden temin edebilirim ?

Sürekli kayak yapma gibi bir istediğiniz varsa kayak malzemeleri satan mağazalardan kendinize uygun kar kıyafetlerin, kar botunu ve kayak takımlarını satın almanız mümkün. Ama yok satın almak istemiyorum derseniz kayak pistinde bulunan kayak kiralama merkezlerinden uygun malzemeleri kiralayabilirsiniz.

Kaç saatte gidilir ?

  • Ankara-Kartalkaya arası mesafe : 188 km / 2 saat
  • İstanbul-Kartalkaya arası mesafe :263 km / 3 saat 
  • İzmir-Kartalkaya arası mesafe: 645 km / 6 saat
  • Kocaeli-Kartalkaya arası mesafe: 205 km / 2 saat sürmektedir.

Kendi aracınızla da gidebileceğiniz gibi düzenlenen turlarla da Kartalkaya’ya ulaşabilirsiniz.

Mutlaka yanınızda olması gereken eşyalar;

1. Kayak montu

En çok ihtiyaç duyacağınız bir kıyafet. Su ve rüzgar geçirmeyen, sıcak tutan ama terletmeyen bir montu üzerinizden çıkarmayacaksınız.

2. Termal kıyafetler

Mont ve pantolonlarınızın içine sizi daha sıcak tutacak, vücudunuzun nemini emecek bir termal içliğe ihtiyacınız olacak.

3. Kayak gözlüğü

Hem normal güneş gözlüğü hem de kayak gözlüğünüzün mutlaka olması gerekir. Kayak yaparken beyazın ışığı fazla yansıtması gözlerinizi çok rahatsız ediyor olacak Bunun önüne geçmek için mutlaka bir kar gözlüğü edinmelisiniz.

4. Güneş koruyucu 

Kayak merkezleri çok yüksekte olduğu için güneş ışınları daha dik gelmektedir. Güneşin ve soğuğun cildinizi yakmaması için güneş kremi almalısınız. Özellikle beyaz tenli ve hassas ciltler oluşabilecekler lekelerin de önüne geçmek için kremsiz gitmemeliler.

Şimdi kış tatiline hazırsınız.. İyi tatiller !

REKLAM