REKLAM
Kök Hücre Nedir ?

İnsan vücudunun en önemli yapılarından olan kök hücreler sağlıklı vücut işleyişi için oldukça önemliler. Bölünüp çoğalma yeteneği olan bu hücreler sürekli yenilerini üretirler. Yaşam boyu bizimle olan kök hücreler, beyin, kalp, böbrek gibi önemli organların işleyişleri içinde gereklidir. Kemik iliğinde üretilen bu hücreler bazı durumlarda kendilerini yenileyemez hale gelirler. Kemik iliğinin baskılandığı durumlarda hücreler üretilemez ve vücut işleyişinde aksaklıkalr ortaya çıkar. Bu durumla çoğunlukla kanser hastalarında karşılaşılmaktadır. Lenfoma ve kemik iliği kanserlerinin tedavisinde kök hücrelere ihtiyaç duyulmaktadır. Ancak kemik iliğinde meydana gelen baskılanma nedeniyle hücreler üretilemez. Bu durumda hastalara dışarıdan kök hücre desteği verilmektedir.

Kök Hücre Tedavisi Kimlere Uygulanır ?

•  Kemik iliği kanserleri ve lenfomalar

•  Kemik iliğinin yetersizliği

•  Kalıtsal metabolik hastalıklar

•  İmmün yetersizlikler

Kemik İliği Nerelerden Elde Edilebilir ?

•  Kemik iliği kan hücrelerinde ve bebek kordunundan alınarak canlılığı korunarak hastaya nakledilir.

Kimler Kök Hücre Bağışçısı Olabilir ?

• Yaş aralığının 18-50 arasında olması gerekmektedir.

• Kronik hastalığı olmayan, Hepatit B, Hepatit C, kanser ve AIDS tanısı olmayan kişiler bağışçı olabilirler.

Nasıl Bağışçı Olabilirim ?

Öncelikle bağış hakkında bilgilendirmesi görüşmesi yapılır ve bağışı kabul ederseniz Gönüllü Kök Hücre Bağışçısı Bilgilendirme ve Onam Formunu doldurup imzalamanız istenir. Daha sonra sağlık açısından uygun olup olmadığınızı ve doku tipleme testlerinin yapılması için sizden 3 tüp kan alınır. Eğer testler olumsuz sonuçlanırsa bağışçı olamazsınız. Testler olumlu sonuçlanır ise kan örneğiniz doku tipinizin belirlenmesi için TÜRKÖK Doku Tiplendirme Laboratuvarı’na gönderilir. Sonrasında test sonuçları Kemik İliği Bankası’na aktarılır.

Ülkemizde ve dünyada milyonlarca hasta kök hücre donörü bekliyor. Uygun donör bulunduğunda tedavi şansları yükseliyor. Şuan ülkemizde yaklaşık 2000 hasta kök hücre donörünü bekliyor.

Bağış Yöntemleri Nelerdir ?

1. Periferik Kök Hücre Toplama Yöntemi: En sık tercih edilen yöntemdir. Donörün damar yapısı uygunluğu değerlendirildikten sonra işleme başlanır. Bağışçının deri altına 4 gün boyunca günde 2 kez G-CSF (Granülosit Koloni Uyarıcı Faktör) enjekte edilir. Bu enjeksiyon işlemi kanınızda ki kök hücre sayısını arttırmak için yapılmaktadır. Sizden alınan kan, cihazda kök hücre ve kan bileşenlerine ayrılır. Ayrıştırılan kan diğer kolunuzdan tekrar vücudunuza verilir.

Bu işlem sırasında rahatsızlık duymazsınız. Tüm işlemlerden sonra taburcu edildiğinizde ilk 48 saat sürede G-CSF enjeksiyonuna bağlı olarak kas/kemşk ağrıları, ateş ve tansiyon yükseliği gibi şikayetleriniz olabilir. Sonrasında kaybolacaktır. Doktorunuzun tavsiye ettiği ağrı kesicileri kulanabilirsiniz. Bağıştan sonra 2-3 gün içinde günlük aktivitelerinize dönebilirsiniz.

2. Kemik İliği Toplanması: Bağışçıdan 1 ünite kan alınır ve geri vermek üzere saklanır. Bu işlem genel anestezi altında gerçekleştirilir. ÖZel bir iğne yardımıyla kalça kemiğinizin arkasında ilerler. (İşlem sonrasında dikişe gerek kalmayacak kadar küçük olan kesi kısa sürede kendiliğinden kapanır.) Hasta aynı gün taburcu edilebilmektedir. İşlem sonrasında 2-3 hafta yara yerinde hafif ağrı hissedilebilir.

Bu süreçte oldukça önemli bir detay vardır. Kök hücre bağışı yapacağınız hasta sizin işlemleriniz yapılırken kemoterapi tedavi görmektedir. Sizin bağıştan vazgeçmeniz durumunda büyük bir hayal kırıklığı ve üzüntü yaşanacağı unutulmaması gerekir. Bu nedenle kararınız hasta ve hasta yakınları için çok önemlidir.

Kök hücre bağışçısı olmanız için Kök Hücre Bağışı Noktalarına başvurabilirsiniz. Detaylı bilgi için Kök Hücre Bağışı ziyaret edebilirsiniz.

REKLAM