REKLAM

Korona virüsün ortaya çıkmasıyla birlikte, başta Çin olmak üzere dünyadaki birçok şirket, geçici olarak kapatma kararı aldı. Apple ürünlerini üreten Foxconn’da bu salgından etkilenen şirketlerden biriydi, ancak  Reuters’in raporuna göre, şirkette işler normale dönmeye başlıyor. Şirket, Shenzhen kentinde salgın riski nedeniyle çalışanlara“işe gelmeyin” çağrısı yapmış, “Herkesin sağlığını korumak ve hükümetin aldığı önlemleri yerine getirmek adına çalışanlarımıza Shenzhen’e geri dönmemeleri şeklinde talimat verdik. Sizi durumdan haberdar edeceğiz. Bu süreçte herkesin iş haklarını ve çıkarlarını koruyacağız” demişti. Kendi bünyesinde milyonlarca maske üreten şirket çalışanların sağlığını korumayı amaçlayarak üretime devam edecek.

Yayınlanan raporda, Taipei’deki gazetecilere Çin ve Vietnam’daki fabrikalarına bileşen tedarikinin normale döndüğünü söyleyen Foxconn’un kurucusu Terry Guo’dan alıntı yapıldı. Guo, Foxconn’un faaliyetlerinin yeniden başlaması yönünde alınan isteklerin beklentilerini aştığını iddia etse de, Japonya ve Kore merkezli tedarik zincirlerinin endişe kaynağı olduğunu düşünüyor. Bunun nedeni, hem Japonya hem de Kore’nin hala virüs salgını ile uğraşıyor olması. Fakat son günlerde Çin’de vaka sayılarının azaldığı belirtiliyor. Bununla birlikte, Foxconn’un faaliyetlerine devam etmesinin Apple’ı nasıl etkileyebileceği konusunda belirsizlik hala devam ediyor.

Foxconn’un, Apple ürünlerinin birçoğunu ürettiği uzun zamandır biliniyor. Bu süreçte üretimi aksayan iPhone SE 2 tanıtımının gecikebileceği söyleniyor. Ancak Foxconn’un üretim işlemlerine devam etmesinin gecikmeyi tersine çevirebileceği merak konusu.

Kaynak:

https://www.ubergizmo.com/2020/03/foxconn-supplies-returned-normal-levels/

https://www.theverge.com/2020/2/7/21127731/foxconn-coronavirus-shenzhen-hq-shut-face-mask-manufacture-iphone

REKLAM