REKLAM

Dünyayı etkileyen koronavirüs, binlerce kişinin hayatını kaybetmesine neden oldu. Salgının hala devam ediyor olması büyük endişe yaratıyor ve yoğun stres, günlük yaşantıları olumsuz etkiliyor. Bilgi kirliliği de endişe yaratan durumların başında geliyor. McLean Hastanesinde yatarak tedavi gören hastaların terapisti olan Nathaniel Van Kirk, “Medyada yer alan bilgileri, güvenilir kaynaklardan almanız oldukça önemlidir. ” diye uyarıyor.

Güvenilir kaynaklar arasında ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, Dünya Sağlık Örgütü ve Travmatik Stres Çalışma Merkezi bulunmaktadır. Uzmanlar, çok fazla yanlış bilgi içeren sosyal medya ile iletişiminizi sınırlamanızı öneriyor; “Virüsten korunmak için gerekli yönergeleri uygulamak gerekir. Ancak bununla birlikte günlük hayatınızı yaşamaya devam etmelisiniz. Tüm gününüzü endişelenerek geçirmek sizi işinizden alıkoyabilir. Yoğun kaygı yerine durumu nasıl kontrol edeceğinize odaklanmak rahatlamanızı sağlayacaktır.” 

Kendiniz ve aileniz için bir plan oluşturun

Gıda malzemeleri ve ilaçların yanı sıra doktor ve iş bağlantılarını içeren bir liste hazırlayın. Listenizde bulunan tüm maddeleri detaylı olarak inceleyin. Ailenizle plan yapmak kaygıyı hafifletmeye yardımcı olabilir. Ayrıca, başkalarına nasıl yardımcı olabileceğinizi de düşünün. Oluşabilecek bir kriz sırasında, yakınlarınızla nasıl bağlantı kuracağınızı belirleyin. 

Çocuklarınızla iletişim kurun

Çocuklarınız bu konuda konuşmasa bile onlarla konuşmayı teklif etmelisiniz. Korkutucu bir olay veya durum hakkında onlarla konuşmamak, korku ve belirsizlik duygularını artırabilir. Araştırmalara göre, çocukların korkuları hakkında konuşmak onları rahatlatmaya yardımcı oluyor.

Anksiyete veya obsesif kompulsif bozukluk (OKB) olan çocuklarda, ortada çok fazla yanlış bilgi dolaştığını söyleyebilirsiniz. Sık sık ellerini yıkama ihtiyacı duyan çocukları rahatlatmak için kendilerini nasıl koruyabileceklerini anlatmak gerekebilir.

Günlük yaşantınıza devam edin

Uyku, sağlıklı ve düzenli beslenme, hijyen, egzersiz ve aile arası iletişim gibi faktörler kişinin kendini daha iyi hissetmesini sağlar. Ayrıca farkındalık ve nefes egzersizleri anksiyeteyi yönetmeye yardımcı olabilir. Boger, “Günlük yaşantıyı ve hobilerle uğraşmayı devam ettirmek bu süre boyunca dengede kalmanızı sağlar.” diyor.

Kaynak:

https://www.medicinenet.com/script/main/art.asp?articlekey=228919

REKLAM