REKLAM

Koronavirüs hastalığı (COVID-19) belirtileri tipik olarak kuru öksürük, ateş ve nefes darlığı içerir. Ancak son zamanlarda bazı ülkelerden gelen haberler göre ani koku ve tat kaybının olduğu, bu belirtilerinde erken dönemde görüldüğü yönünde. Şimdiye kadar, pek çok kişi ani koku ve tat kaybı şikayetlerinin olduğunu belirtmiş olsa da bu konuda henüz kesin bir kanıt yoktur. Henüz İngiltere Halk Sağlığı ve NHS web sitesinde dikkat edilmesi gereken resmi bir belirti olarak listelenmemiştir.

Neden Koku ve Tat Duyusu Kaybolur?

Yemek yerken burnunuzu kapatmaya çalışın ve ne yediğinizi hissetmeye çalışın. Tespit edeceğiniz tek şey yemeğin tuzlu, tatlı, ekşi, veya acı olup olmadığıdır. Bunun nedeni, bu lezzet unsurlarının dil üzerindeki tat tomurcuklarından gelmesidir. Yiyecek kokusunu kaybetmek, birçok hastanın yemeğin tadını alamamasına yol açar. Koku kaybı ( anosmi veya hipozmi olarak da bilinir ), burun ve sinüslerde ( kronik sinüzit gibi) şişme, kafa travması ve sinir bozuklukları gibi birçok şeyden kaynaklanabilir. Ancak bazı durumlarda hiçbir neden bulunamaz.

Soğuk algınlığı gibi viral bir enfeksiyon nedeniyle koku kaybı oluşması çok sık görülmektedir. Koku kaybı, enfeksiyon hastalıklarının % 12’sinde görülmektedir. Virüs burnu enfekte ettiğinde, burnun tıkanması veya akmasıyla birlikte soğuk algınlığı belirtileri ortaya çıkar. Koku duyunuz genellikle belirtiler azaldığında geri gelir. Ancak bazen diğer semptomlar ortadan kalktığında bile, koku alma duyunuz geri gelmeyebilir veya bazı durumlarda azalır (hiposmi). Bu durumlarda virüs, koku reseptörlerine zarar vererek , nazal mukustan koku moleküllerini almalarına izin veren ince, saç benzeri uçların ölmesine neden olur. Daha önceki çalışmalarda, hangi virüslerin bu duruma neden olduğu incelendi ve COVID-19’un üyesi olduğu koronavirüs ailesi de dahil olmak üzere birçok virüs buna dahil edildi.

Koku ve Tat Kaybı Kalıcı mı?

COVID-19 ile, diğer viral üst solunum yolu enfeksiyonlarından biraz farklı bir enfeksiyon türü vardır. Birincisi, koku kaybı tek semptom olabilir ve sadece çok hafif semptomları olan birisinin hastalığın taşıyıcısı olabileceğini gösterir. Bu semptomu olan bazı insanların genellikle genç olduğu görünüyor  (40 yaşın altında.) Koronavirüsün burundan bulaştığı bilinmektedir, virüs vücutta çoğalmaya başladığında özellikle ciddi vakalarda bu duyuların kaybı görülmektedir. Bu durumdan etkilenen hastalar duyusal kaybın 7 ile 14 gün içinde geri döndüğünü bildirmektedir.

Bir virüs genellikle vücuda, kendisini yerleştirdiğinde solunum yollarında veya bağırsakta olduğu gibi tüm vücutta konakçı hücreleri enfekte ederek ürer. COVID-19 virüsünün, anjiyotensin dönüştürücü enzim 2 (ACE2) reseptörü yoluyla nazal (burun) dokulara girdiği düşünülmektedir. Kesinleşmesi için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Bu protein, işlevi net olmasa da, burunda bol miktarda bulunur. Virüs, buruna bu protein yoluyla girerek koku sinirlerinde geçici hasara neden olabilir. Bununla birlikte, tat ve koku kaybı hastalığın başlamasından sonraki bir ile iki hafta içinde iyileşmektedir. Duyu kaybı şikayeti bildiren çoğu insan koku alma duyusunu geri alsa da, virüs tamamen yok olduktan sonra kaç kişinin kalıcı koku kaybıyla hayata devam edeceğini tahmin etmek henüz mümkün değil. Bu konuda dünya çapında veri toplamak ve COVID-19’un koku kaybına ne ölçüde neden olduğunu belirlemek için uluslararası bir duyu uzmanları grubu kurulmuştur. Mevcut durum haftalar geçtikçe devam ederse ve pandemi dünya çapında zirveye ulaşırsa, koku kaybı bildiren kişilerin sayıca artması bekleniyor.

Kaynak:

https://theconversation.com/coronavirus-loss-of-smell-and-taste-reported-as-early-symptoms-of-covid-19-134564

REKLAM