REKLAM

Yapılan araştırmalar göre koronavirüs hastalarını tedavi eden sağlık çalışanlarının birçoğunda depresyon, anksiyete ve uykusuzluk belirtileri var. Çin’deki 1200’den fazla sağlık çalışanının yanıtladığı bir ankette, % 50’si hafif depresyon belirtileri; hekimlerin % 14’ü ve hemşirelerin % 16’sı orta veya şiddetli depresif belirtileri ve yaklaşık % 34’ü uykusuzluk bildirmiştir. Depresif ve anksiyete belirtileri açısından en büyük risk altında olanlar kadınlar ve orta yaşlı kişiler. Çin’in Zhejiang Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Jianbo Lai, ” Bulgularımız, koronavirüs salgınında hastaların tedavileriyle yakından ilgilenen doktor ve hemşirelerin psikolojileri ile ilgili endişeleri ortaya koyuyor.”

Hızlı Hareket Gereksinimi

Araştırmacılar, salgın merkez üssü olan Wuhan da dahil olmak üzere, Çin’deki 34 hastanede 1257 sağlık çalışanında bir araştırma yaptılar. Ankete katılanların % 61’i hemşire, % 39’u doktor, % 61’i Wuhan’daki hastanelerde çalışmış ve % 42’si COVID-19’lu hastaların doğrudan tanı, tedavi ve bakımıyla uğraşan sağlık çalışanlarıdır. Anket, ülkedeki onaylanmış toplam COVID-19 vakasının 10.000’i aştığı bir dönem olan 29 Ocak ile 3 Şubat arasında gerçekleştirildi.

Semptomlar 9 maddelik Hasta Sağlığı Anketinin Çince versiyonları, 7 maddelik Genel Anksiyete Bozukluğu ölçeği, 7 maddelik Uykusuzluk Şiddet İndeksi ve 22 maddelik Olay Ölçeği Etkisi Ölçeği kullanılarak değerlendirildi. Katılımcıların yarısı depresyon belirtileri, % 45’i anksiyete belirtileri, % 34’ü uykusuzluk belirtileri ve yaklaşık % 72’si psikolojik sıkıntı yaşadıklarını bildirmiştir. Hemşireler, kadınlar ve hastalarla yakından ilgilenen sağlık çalışanları, diğer sağlık çalışanlarına kıyasla zihinsel sağlık testlerinin ölçümlerinde daha şiddetli derecelere sahipti. 

Sağlık çalışanlarının korunması, COVID-19 salgınına yönelik halk sağlığı önlemlerinin önemli bir adımıdır. COVID-19 hastalarıyla ilgilenen sağlık çalışanlarının zihinsel rahatlığını sağlamak için derhal uygulanmalıdır. Özellikle hemşireler ve diğer kadın sağlık çalışanları için vakit kaybetmeden harekete geçilmesi gerekmektedir.

Çarpıcı Bulgular

JAMA Network Open editörü Roy Perlis, ankette ortaya çıkan kaygı ve depresyon oranlarının oldukça çarpıcı olduğunu belirten bir makale paylaşıyor, Dünyanın COVID-19 enfeksiyonunu yönetme çabalarının yanında salgınla mücadele eden ve ruhsal sağlık sorunları yaşayan sağlık personellerinin ihmal edilmesi durumunda ciddi sorunlar yaşanacaktır.

Psikolog Jacqueline Bullis, “Sağlık çalışanlarının gün içinde yaşadıkları stresin bir kısmını dengelemek için yapılabilecek çok şey mevcut. Ancak şu durumda endişeli hissetmenin çok normal olduğunu kabul etmek önemlidir. Şu anda hissettikleri olumsuz duyguları kabul ederek kaygının zamanla azalacağını görecekler. Kendimizi endişeli hissedebiliriz, ama hepimiz insanız ve bununla mücadele ediyoruz.”

 

Öz Bakımın Önemi

Tükenmişliğe karşı koruma önlemlerinin alması virüsle savaşmada etkili olacaktır. Sağlık çalışanlarının mümkün olduğunca kısa molalar vermesi gerekir. Dışarıda 15 dakika sakin kalabilmek stresi azaltmaya yardımcı olacaktır. Sadece 10 dakika bile bunun yapılmasıyla stres hormonlarının düştüğü gösteren çalışamalar vardır.

Bullis, “Her gün minnettar olduğunuz üç şey bulun. Örneğin dişlerinizi fırçalamak veya kahvenizi içmek gibi her gün yaptığınız bir şeye bağlamak, sizi anksiyeteden uzaklaştıracaktır.” Tüm gün yoğun çalışma temposunda olan sağlık çalışanlarının zaman zaman kendi sağlıklarını kontrol etmeleri gerekir. Arka arkaya alınan derin nefes sırasında nasıl hissettiğiniz önemli bir bulgudur. Nefes alıp verirken aynı zamanda stres yoğunluğunu azaltabilirsiniz. Endişeleriniz çok yoğun bir şekilde devam ediyorsa muhakkak bir uzmandan yardım almalısınız. Bu sayede kendinizi daha hissedebilirsiniz.

Kaynak:

https://www.medicinenet.com/script/main/art.asp?articlekey=229563

REKLAM