REKLAM

Koronavirüs belirtilerini hissetmeye başladığınız tarihi işaretlemek, ateş ve oksijen seviyenizi kontrol etmek, enfeksiyonunun izlenmesinde önemli adımlardır. Koronavirüsün neden olabileceği semptomlar her zaman tahmin edilemeyip basit bir soğuk algınlığı ile karıştırılabilir. Ancak durum ciddileştiğinde, genellikle tutarlı belirtiler ortaya çıkar.

Çoğu hasta yaklaşık bir hafta içinde iyileşirken, Alberta Üniversitesi’nde bulaşıcı hastalık profesörü olan Dr. Ilan Schwartz, hastaların önemli bir çoğunluğunun “çok kötü bir ikinci dalga” ya girdiğini söyledi. “İlk belirtilerden sonra, vakalar biraz iyileşir ve sonra ikincil bir kötüleşme yaşanabilir.”

Her hasta farklı olsa da doktorlar, hastalığın 5 ile 10. günlerinin, özellikle yaşlı hastalar ve yüksek tansiyon, obezite veya diyabet gibi altta yatan rahatsızlıkları olan hastalar için solunum sıkıntılarının endişe verici olduğunu söylüyor. Komplikasyon gelişen genç hastalar, 10-12. günlerden sonra mücadele etmeye başlayabilirler. 14. güne endişe verici semptomlar olmadan (mutsuz ve yorgun hissetmek dışında) ulaşan çoğu insanın iyileşme yolunda olması muhtemeldir.

Hangi gün hasta olursanız olun, nefes darlığınız veya herhangi bir semptomunuz varsa doktora başvurmanız gerekir. Ve bir hafta süren hastalıktan sonra hala kötü hissediyorsanız paniğe kapılmayın. Covid semptomlarının uzun süre devam etmesi yaygındır ve bir haftadan fazla iyi hissetmemek her zaman tıbbi tedaviye ihtiyacınız olduğu anlamına gelmez.

Ancak hastalığın ikinci haftasına yaklaştıkça semptomları takip etmek ve özel dikkat göstermek pnömoninin önlenmesi için daha fazla önem taşımaya başladı. Taramalarda, Covid pnömonisi olduğu görülen hastalar, her iki akciğerin alt kısmında puslu bir görünüm olan “buzlu cam görüntüsü” olarak adlandırılan bir bulguya sahiptir. Oksijen seviyeleri o kadar yavaş düşer ki, hasta sessiz hipoksi adı verilen bir durum bile fark etmez. Genellikle oksijen doygunluğu tehlikeli derecede düşük seviyelere ulaşana kadar şiddetli nefes darlığına neden olmaz. Bu süre boyunca sağlığınızı izlemenin en iyi yolu, parmağından kan oksijen seviyenizi ölçen küçük bir cihaz olan nabız oksimetresi kullanmaktır. Normal oksijen satürasyon aralığı yaklaşık % 96 ile 99’dur. Kan oksijen değeriniz % 92’ye düşerse, tıbbi yardım istemeniz gerekir. Acil yardım ekipleri evinize gelene kadar sandalye sırtınız dik olacak şekilde veya sol/sağ tarafa doğru uzanarak dinlenebilirsiniz.

Kaynak:

https://www.nytimes.com/2020/04/30/well/live/coronavirus-days-5-through-10.

REKLAM