REKLAM

Solunum yollarını ciddi şekilde etkileyen koronavirüs, astımı olan birçok hasta için endişe vericidir. Yaklaşık 9 kişiden biri astım hastasıdır. Viral solunum yolu enfeksiyonları, genellikle astım alevlenmelerini tetikler. Sonbahar ve kış aylarında hem çocuklarda hem de yetişkinlerde astım ataklarının en büyük nedeni soğuk algınlıklarıdır. Bu nedenle astımlıların koronavirüs salgını sırasında daha fazla risk altında olabileceklerinden korkmaları normaldir. Astımı olan kişilerin COVID-19’a yakalanırlarsa ciddi sonuçlarla karşılaşıp karşılaşmayacakları henüz bilinmiyor. Ancak, soğuk algınlığı veya koronavirüs olsun, herhangi bir viral enfeksiyonun etkisini en aza indirmek için astımlıların yapabileceği birçok şey vardır.

Astımı Kontrol Edebilmek

Astım, akciğerin hava geçişi sağlayan dokularının iltihaplanması ile karakterizedir. Çoğu yetişkin ve çocuklar için astım uzun vadelidir. Astımlı hava yolu inflamasyonu zaman zaman akut ataklar ile devam eder ve bazı insanların günlük yaşamlarını ciddi şekilde etkileyebilir. Bu hava yolu iltihabı tedavi edilmezse, hava yollarının kademeli olarak daralmasına neden olur ve akciğerler eski haline asla geri dönemeyebilir. 

“Astımı kontrol etmek”, riski azaltmak için başlangıç noktasıdır;

  • Günlük semptomları en az düzeyde veya hiç yoksa
  • Gece uyanma yoksa
  • Astım atağı yoksa ve
  • Akciğer fonksiyonları sağlıklı çalışıyorsa herhangi bir sınırlama olmadan tüm normal günlük aktivitelerinizi yapabilirsiniz.

Ayrıca doktorunuzun önerilerine uyarak ilaçların düzenli kullanımı astım ataklarını azaltmaya yardımcı olmaktadır.

Rahatlatıcılar ve Önleyiciler

Hafifleticiler bronkodilatörlerdir, yani solunum yollarındaki kasları gevşetmek ve normal solunum sağlamak için solunum kanallarını açmak için hızla hareket ederler. Avustralya’da en yaygın olarak kullanılan astım ilaçları, inhale kortikosteroid (anti-enflamatuar) ve semptom kontrolörü olan uzun etkili bir bronkodilatör kombinasyonlarıdır. Önerilen önleyici kullanımı, haftalarca hatta aylarca rahatlatıcı ilaç almanız gerekmeyecek kadar az semptom yaşamanızı sağlar.

Tüm bu ilaçları kullanmak için mutlaka doktorunuza başvurmalısınız. Doktorunuz reçete edeceği ilaçları uygun dozlarda kullanmanız koronavirüs salgınından korunmanıza yardımcı olabilir. Bu ilaçları kullanmamak, kontrol edelemeyecek düzeyde astım riskini artırabilir ve ciddi atak durumunda hastaneye gitme riskiyle karşı karşıya bırakabilir.

Sağlıklı Kalın, Riski En Aza İndirin

Koronavirüs de dahil olmak üzere herhangi bir solunum virüsü ile atak geçirme riskinizi en aza indirmek için şunları yapmalısınız:

  1. Önleyici ilacınızı her gün reçetede yazıldığı şekilde alın 
  2. İnhalerinizin nerede olduğunu ve kullanma süresinin dolmadığından emin olun
  3. Astım kontrolünüzün olabildiğince iyi olduğundan ve mevcut ilaçlarınızın ve dozlarınızın uygun olduğundan emin olmak için doktorunuza danışın.
  4. Astım atağı ile karşılaştığınızda ne yapmanız gerektiği konusunda yazılı bir plan oluşturun.

Yazılı planları sayesinde, belirtiler kötüleştiğinde tedavinizi hızlandırabilirsiniz. Bu süreç içinde doktorunuzla iletişim halinde olun, doktorunuz astım atağının veya alevlenmenin erken belirtilerini tanımanıza yardımcı olabilir, yeni bir plan hazırlayabilir ve atakları yönetmenin en iyi yolunu tartışabilir, böylece belirtileriniz artarsa ​​tam olarak ne yapacağınızı bilirsiniz.

Yüzlerce kişinin ölümüne neden olan SARS salgını sırasında, sağlık çalışanlarının aerosol üreten ilaçlara maruz kalmaları nedeniyle hastalandıkları bildirilmişti. Mevcut pandemik virüs olan SARS-CoV-2’nin bu şekilde hızla yayılabileceğini biliyoruz ve bu nedenle nebülizerler evde veya hastanede astım ataklarını tedavi etmek için kullanılmaması önerilmektedir. Astımınızı doğru şekilde kontrol edebilirseniz, koronavirüse yakalandığınızda iyileşme süreciniz daha hızlı olabilir. Ancak, ciddi bir atak riskini tamamen ortadan kaldırmaz. Hastalar bu konuda doktorlarına başvurabilirler. Her zamanki astım ilaçlarınız artık işe yaramıyorsa, derhal tıbbi yardım alın. Bu arada, sosyal mesafeyi koruyarak ve ellerinizi sık sık yıkayarak koronavirüse yakalama riskinizi azaltmak için elinizden geleni yapmaya devam edin. Konuşma

Kaynak:

https://www.sciencealert.com/what-should-people-with-asthma-be-doing-in-the-coronavirus-pandemic

REKLAM