REKLAM

Sağlık ürünleri üreticisi olan Abbott’tan, koronavirüs tanısı koymak için bir cihaz geliştirildi. Cihaz, alınan örnekleri herhangi bir laboratuvara göndermeye gerek kalmadan çok kısa bir sürede sonucu gösterebiliyor. Pandemi olarak ilan edilen  koronavirüs için geliştirilen bu testin üretimi, ABD Gıda ve İlaç İdaresi tarafından kullanılmak üzere önümüzdeki hafta başlayacak. Şirket, günde 50.000 adet test üretmeyi hedefliyor.

Abbott “ID NOW COVID-19” testin, küçük bir mutfak cihazının boyutunda olması doktor odasında veya acil bakım kliniklerinde  kolaylıkla kullanılabilir olmasını sağlıyor. Koronavirüs pozitif sonuçlarını 5 dakikada, negatif sonuçları ise 15 dakikadan daha az bir sürede verebilen cihaz sağlık personellerinin zaman kazanmasına yardımcı olacak. Test, COVID-19 salgını kontrolünde önemli bir rol oynayacak. Sağlık personeline vakit kazandıracağını ve enfeksiyonun yayılmasını önleyebileceğini söyleyen şirket, Nisan ayı boyunca 5 milyon test üretmeyi hedefliyor.

Moleküler test teknolojileri, virüs genomunu tanıyor ve alınan örneklerde bu genin olup olmadığını inceliyor. Bundan önce ID NOW cihazları, grip ve solunum sinsityal virüsü (RSV) testi için kullanılıyordu. Test artık, diğer virüsler veya patojenler için değil, sadece SARS-CoV-2 nükleik asidinin tespiti için kullanılacak. Abbout, bu cihazın ABD’de hali hazırda doktor muayene odalarında ve acil servislerde kullanıldığını ve üretimin yaygınlaşacağını söylüyor. Abbott Rapid Diagnostics’in başkan yardımcısı Chris Scoggins, “Abbott’taki ekiplerin inanılmaz çalışmasıyla, sağlık uzmanlarına günde 50.000 COVID-19 testi sunmayı umuyoruz. Ayrıca taşınabilir moleküler test, daha hızlı cevap almayı sağlayacak” dedi. “Taşınabilir moleküler test, ülkenin daha hızlı cevap alma kapasitesini artırır.”

ABD’nin koronavirüs salgını ile başa çıkma konusunda karşılaştığı ilk sorunlardan biri test yetersizliği olmuştur. Hastalar, test yaptırmak için çok uzun süre hastanede beklediklerini ve test yaptıramadan eve döndüklerini belirtmiştir. Bu durum virüsün yayılmasında en büyük etken olmuştur. Üretilecek olan “ID NOW COVID-19” testi sayesinde vakalar kolayca tespit edilip tedavilerine başlanabilecektir.

Kaynak:

https://www.abbott.com/corpnewsroom/product-and-innovation/detect-covid-19-in-as-little-as-5-minutes.html

https://techcrunch.com/2020/03/27/a-new-fda-authorized-covid-19-test-doesnt-need-a-lab-and-can-produce-results-in-just-5-minutes/

REKLAM