REKLAM

Görme kusurları günlük yaşamı olumsuz etkilemektedir. Doktor muayenesi ve kişinin kullanım kolaylığına göre tercih ettiği materyal gözlük veya lens olabilir. Günümüzde gözlük kullanımından ziyade lens kullanımı daha çok tercih edilmektedir. Lens kullanımı kolay gözükse de önemli püf noktalara uyulmadığında ciddi göz problemleri ile karşılaşılması mümkündür.

Lens Nasıl Takılır ?

1. Kabından çıkardığınız lensin doğru yüzeyinde olduğundan emin olunuz. Bunun için iki yöntem bulunmakta. Birincisi lensin kenarları yukarı doğru bakıyorsa doğru duruştadır. İkincisi ise lens kenarlarında rakamlar yazmaktadır, bu rakamları tersten okuyorsanız yine doğru duruştadır.

2. Sol orta parmağınızla göz kapağınızı yukarı, sağ orta parmağınızla da göz kapağını aşağıya doğru çekin.

3. Sağ işaret parmağınıza aldığınız lensi yukarı bakarak gözünü yerleştirin ve gözünüzü aşağı yukarı hareket ettirerek lensin yerleşmesini sağlayın.

Lens Nasıl Çıkarılır ?

1. Öncelikle mutlaka ellerinizi yıkayarak temizliğinden emin olmalısınız.

2. Sol elinizle göz kapaklarınızı yukarı ve aşağı çektikten sonra diğer elinizin işaret parmağı ile lensi aşağı doğru ittirin.

3. Lensi baş ve işaret parmağınızı kullanarak gözünüzden çıkarın. Bu aşamada tırnağınızın lens ile temas etmemesine özen göstermelisiniz. Aksi halde lensiniz zarar görebilir.

4. Doktorunuzun önerdiği lens solüsyonunu avucunuza dökün ve lensini işaret parmağınızla yıkayın. Sonrasında lens kabının yarısına kadar solüsyon koyun ve lensinizi bir sonraki kullanıma kadar muhafaza edin.

Lens Bakımı

Lensinizi kullanmadan önce ve kullandıktan sonra mutlaka lens solüsyonu ile avucunuzun içinde yıkayınız. İşaret parmağınızla ile tırnak değirmeden temizleyiniz böylece üzerinde kalan kalıntılardan temizlenecektir. Lensleri kabına yerleştirirken sağ ve sol bölümleri karıştırmamaya dikkat etmelisiniz. Bunu sağlamak için her zaman aynı taraftan temizliğe başlayabilirsiniz.

 

REKLAM