REKLAM

Maden suyunun tarihi M.Ö. 200’lerde başlamıştır. Roma İmparatorluğu’nun şifa bulmak için su kaynaklarının etrafında konakladığı bilinmektedir. Yine M.Ö. 600’lü yıllarda Bizans ve Osmanlı İmparatorluklarının terapi amaçlı kullanmaya başlamasıyla günümüze kadar gelmiştir. Türkiye’de bilinen en eski maden suyu kaynağı Afyon iline bağlı Gazlıgöl ilçesinde bulunan Kızılay Maden Suyu Fabrikasıdır.

Maden sularını diğerlerinden farklı kılan, içeriğinde bulunan minerallerdir. Kayaçların içinde biriken yağmur ve kar suları 50 hatta 100 yıl burada kalırlar. Mineralden zengin olan kayaçların arasında bulunan çatlaklardan yukarı doğru hareket ederken mineralleri de toplamış oluyorlar. Dolayısıyla her maden suyunun mineral içerikleri ve değerleri farklılaşıyor. Maden sularının içeriğinde magnezyum, kalsiyum, bikarbonat, sülfat, sodyum, potasyum ve florür gibi sağlık için önemli birçok mineral bulunmaktadır.

Magnezyum; tüm vücut fonksiyonlarının doğru çalışabilmesi için gerekli bir mineral olan magnezyum özellikle kalp ve sinir sistemi için oldukça önemlidir. Ayrıca magnezyumun yeterli düzeyde alınmaması durumunda kemik erimesi ve osteoporoz şikayetleri başlamaktadır. Kas ve eklem rahatsızlıklarının da önüne geçen magnezyum kas kramplarını en aza indirmektedir. Yapılan araştırmalar magnezyumun kalp ve damar sağlığına katkıda bulunduğunu göstermektedir. Yapılan diğer bir araştırmada ise migrenden muzdarip olan bireylerde magnezyum eksikliği olduğu saptanmıştır. Maden sularında en az 50 mg/L magnezyum bulunmaktadır.

Kalsiyum; Kemik ve diş gelişimi için büyük önem taşıyan kalsiyum minerali osteoporozun engellenmesinde rol almaktadır. Vücuda alınan kalsiyumun yaklaşık olarak %99’u kemiklere yerleşmektedir. Geriye kalan %1’lik kısım ise dişlerde bulunur. Dolayısıyla kemik ve diş sağlığı ile doğrudan ilişkilidir. Maden sularında en az 150 mg/L kalsiyum minerali bulunmaktadır ki bu değer kişinin günlük kalsiyum ihtiyacının 1/3’ni karşılamaktadır.

Sodyum-Potasyum; vücudun sıvı, asit/baz dengesini düzenleyen sodyum ve potasyum minerallerinin kalp sağlığı üzerinde de olumlu etkileri vardır. Asit-baz dengesinin düzenlenmesiyle birlikte böbrek hastalıklarının da önüne geçebilmektedir. Sodyum yetersizliğinde baş dönmesi, mide bulantısı, dikkat dağınıklı ve tansiyon düşüklüğüyle birlikte bayılmalar ortaya çıkmaktadır.

Bikarbonat; yapılan araştırmalar bikarbonatın sindirim sistemi üzerinde ki olumlu etkilerini kanıtlamıştır. Özellikle mide ve bağırsak şikayetleri olan bireylerde bikarbonat eksikliği görülmüştür. Cilt sağlığı içinde oldukça önemli olan bikarbonat saçlarda oluşan kepeklenme problemlerinin de önüne geçmektedir. Türkiye’de elde edilen maden sularına bikarbonat değerleri farklılık göstermektedir. Genellikle 1000 mg/L’ın üzerindedir.

Sülfat; sindirim sistemi üzerinde olumlu etkileri kanıtlanmış olan sülfat, sindirim sistemi hastalıklarının önüne geçmektedir. Kas ve kemik ağrıları şikayetlerini en aza indirmektedir. Vücut için bir detoks etkisi yaratan sülfat cilt sağlığına da katkıda bulunmaktadır.

 

Maden Suyunun Faydaları

Kan basıncını dengeler ve tansiyon rahatsızlıklarının önüne geçer.

 Baş ağrısı, baş dönmesi ve mide bulantısı gibi rahatsızlıkları engeller.

 Yorgunluk hissini ve uykusuzluk problemlerini giderir.

Sindirim sistemi hastalıkları şikayetlerini azaltmaktadır.

Cilt ve saç sağlığına büyük katkısı vardır.

Sindirimi kolaylaştırır ve hazımsızlığı engeller.

Vücudu toksinlerden arındırır ve hücre yenilenmesini sağlar.

Kas ve kemik sağlığına katkıda bulunur, krampları engeller.

Vücudun ihtiyacı olan mineral ve sıvı gereksinimini tamamlar.

Böbrek ve safra kesesinde taş oluşumlarını engeller.

Kalp ve damar hastalıkları riskini azalttığı yönde çalışmalar mevcuttur.

Stres ve yorgunluk gibi şikayetlerin en aza indirilmesine yardımcı olur.

Diş ve kemik sağlığına büyük katkıda bulunur.

Diş çürüklerinin ve kemik kırılmalarının önüne geçer.

Menopoz sonrası kadınlarda sıklıkla görülen osteopororuzun oluşumunu engeller.

 

 

 

REKLAM