REKLAM

Koronavirüsün ilk ortaya çıkmasından bu yana, herhangi bir gıdadan bulaştığına rastlanmadı. Ancak market alışverişi yaparken COVID-19‘a yakalanma riski olabilir. Marketler topluma açık ve bu dönemlerde tehlikeli ortamlardır. Birçok insan evine alışveriş yapmak için markete gidiyor ve kimin hasta olup olmadığı bilmek mümkün değil. Özellikle alışveriş poşetleri eve girdikten sonra tehlikenin artması söz konusu olabilir mi?

Yiyeceklerimi garajda veya balkonda bekletmeli miyim?

Özellikle soğuk ortamda muhafaza edilmesi gereken süt, yoğurt veya yumurta gibi gıdaların dışarda bekletilmesi sakıncalı olabilir. Bu tür gıdaların saklama koşullarını uygun olmayan ortamlarda uzun süre bekletilmesi ciddi sağlık problemlerine yol açar. Virüs sıcak ortamlarda 8 saat sonra etkisini yitirmeye başlar. Ancak bu yaklaşımda da yiyeceklerin bozulması ve gıda zehirlenmeleri söz konusu olabilir.

Tüm poşetler ve paketler dezenfekte edilmeli mi?

Bunun bilimsel bir tavsiye olmadığı düşünülmektedir. Kontamine gıda paketlerinin dış yüzeylerinden endişe ediyorsanız, oturmadan önce ellerinizi yıkamanız veya ellerinizi dezenfekte etmeniz önerilmektedir. Özellikle yemek yapmadan önce ve yemek yemeden önce ellerin sabunla iyice yıkanması gerekir. Taze ürünleri sabunla yıkanması tehlikeli olabilir. Sabun yiyecekler için tasarlanmamış olması geçerli bir neden olarak sayılabilir. Paketler veya gıdalar yeterince durulanmadığında sabun yutulursa, bulantı, kusma ve ishale neden olabilir. Bu da şu dönemlerde mecbur kalmadıkça gitmemeniz gereken hastanelere başvurmanızı gerektirebilir. FDA (Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi) dahil olmak üzere bilim uzmanlarının bu konuda ki önerileri, taze meyve ve sebzeleri soğuk suda tamamen temizlendiğinden emin olana kadar yıkamanız gerektiğidir.

Yeniden kullanılabilir alışveriş çantalar riskli mi?

Birçok kişi alışveriş yaparken yeniden kullanılabilir çantaları kullanır. Alışveriş çantaları tekrar tekrar yıkanabilir. Virüs salgınından öncede birçok kişi bu çantaları yıkayıp tekrar kullanıyordu. Yeniden kullanılabilir bir torbanın marketteyken koronavirüs de dahil olmak üzere tüm mikropları üzerine alabilmesi teorik olarak mümkün olsa da, herkesin karşılaştığı en büyük tehdit, mağazada COVID-19 olan enfekte kişilerdir. Alışveriş çantalarınızı arabada tutmanız daha doğrudur, bir sonraki alışverişinizde onları tekrar kullanabilirsiniz. Torbaların üzerinde koronavirüs partikülleri olabileceğinden endişe ediyorsanız, yıkayabilirsiniz. Ayrıca tüm yiyeceklerinizi dolaba kaldırdıktan sonra ellerinizi bol sabunlu suyla yıkamalısınız.

Market alışverişinde riski azaltmak için ne yapabiliriz?

Birçok market, girişte el dezenfektanı ve market arabalarını dezenfekte etmeyi teklif ediyor. Bu fikirden yararlanabilirsiniz, hem sizi hem de başkalarını koruyabilecek bir önlem. Diğer bir tavsiye, alışveriş listesi yapmak ve ne istediğinizi bilmek. Böylece markette ihtiyacınız olan her şeyi  daha hızlı alabilirsiniz. Diğer alışveriş yapan insanlarla aranıza 1,8 metre mesafe koyarak kendinizi koruyabilirsiniz. El dezenfektanı varsa, mağazadan çıkarken mutlaka kullanın ve tüm aldıklarınızı arabaya yerleştirdikten sonra tekrar ellerini dezenfekte edin. Bir sonraki alışveriş için bez çantalarınızı arada bırakabilirsiniz.

Kaynak:

https://www.sciencealert.com/food-safety-expert-explains-how-to-safely-deal-with-groceries-during-the-pandemic

REKLAM