REKLAM

Kadınlar için önemli bir geçiş dönemi olan menopoz çoğu zaman göz korkutucudur. Ancak bunun hayatın bir parçası olduğunu ve her kadının yaşayacağı fiziksel bir olay olduğunu unutmamak gerekiyor. Son adet kanaması olarak adlandırılan menopoz yavaş yavaş ilerleyen bir geçiş dönemidir. Yaşın ilerlemesiyle birlikte üretimi azalan östrojene bağlı olarak adet döngüsü kesilmektedir. Menopoz yaşı dünya genelinde 50-52 yaş aralığında iken Türkiye’de yapılan çalışmalar bu yaşın ortalama 45-46 olduğunu göstermiştir.

Menopoz olayı kadını hem fiziksel hem de duygusal açıdan etkilemektedir. Değişmeye başlayan hormonal yapı birçok kadında benzer şikayetler ortaya çıkarmaktadır. Özellikle erken menopoz olarak adlandırılan ve 40 yaşın öncesinde görüldüğünde etkilerinin daha fazla olduğu söylenmektedir. Menopoz yavaş ilerleyen bir geçiş dönemidir. Premenopoz (menopoza giriş) ve postmenopoz (menopoz sonrası) dönem olarak ilerlemektedir.

  • Premenopoz dönemi; menopoza girmeden önce ilk belirtilerin görüldüğü dönemdir. Östrojen hormonunun azalmasıyla birlikte yumurtalıklarda folikül aktivitesi yavaşlamaktadır. Bu dönemde adet döngüleri değişken ve düzensizdir. Yaklaşık olarak 1-1,5 sene sürmektedir.
  • Menopoz; son adet kanamasının  görüldüğü dönemdir.
  • Postmenopoz dönemi; menopoz döneminin başlangıcından sonra bitimi 5-8 seneyi bulan bir dönemdir.

Menopoza Girmeyi Etkileyen Faktörler

• Genetik faktörler: Ailenin kadınları hemen hemen aynı yaşlarda menopoza girebilmektedir. Bu durum genetik geçişin olduğunu göstermektedir.

• Adet döngüsü: Adet dönemlerinin düzensiz olması menopozu etkileyen faktörler arasındadır.

• Sağlık durumu: Genetik bozukluklar, kemoterapi, radyoterapi tedavileri ve ağır enfeksiyon hastalıklar  menopoz sürecini etkilemektedir.

• Psikolojik nedenler: Fazla stresli yaşam şekli erken menopoz oluşumunu tetiklemektedir.

• Sigara kullanımı: Yapılan çalışmalar sigara içen kadınların içmeyenlere göre 2-3 yıl daha erken menopoza girdiğini göstermiştir.

• Bunların dışında erken adet görmüş olmak, iki yıldan uzun emzirme süresi, çevresel faktörler ve beslenme yetersizliği de menopoz yaşını etkileyen faktörlerdir.

Menopoz Öncesi Şikayetler

Premenopoz döneminde kadınların dile getirdiği şikayetlerin hemen hemen birçoğu aynıdır.

Bunların en başında ateş basmaları ve terleme gelmektedir.

Bitkinlik, yorgunluk,

Geceleri uyuyamama,

Gerginlik ve çabuk sinirlenme,

İştah artışı ve kilo alma,

Yüzde kızarıklık ve baş ağrısı gibi şikayetler ön plandadır.

Menopoz Dönemini Rahatlatan Öneriler

1. Metabolizma hızının giderek yavaşlaması kilo artışını neden olmaktadır. Bu nedenle beslenme düzenine önem verilmelidir. Doğru ve sağlıklı beslenme ile fazla kilo alımını önleyebilirsiniz.

2. Karbonhidrat değeri yüksek olan besinleri daha az, protein değeri yüksek olan besinleri daha çok tüketmelisiniz.

3. Fazla yağlı, kızartma ve hazır yiyeceklerden mümkün olduğunca uzak durmanız kilo artışını durduracaktır.

4. Menopoz döneminin bir diğer etkisi de kemikler üzerindedir. Osteoporoz riskini azaltmak için kalsiyum miktarı yüksek besinler tüketilmelidir.

5. Kalsiyum miktarı yüksek olan besinlerde süt, yoğurt, peynir ve somon balığı önde gelmektedir.

6. Vücutta oluşacak ödemi engellemek için günde 2-2,5 litre su içilmesi oldukça önemlidir. Su içmek aynı zamanda ateş basmaları ve terleme şikayetlerini de azaltacaktır.

7. Kafein miktarı fazla olan besinler sıcak basması şikayetlerini arttırmaktadır. Ayrıca gece uykusuzluğu şikayetlerine de neden olmaktadır. Bu dönemde kafein miktarı fazla olan çay, kahve gibi içeceklerin azaltılması şikayetlerin azalmasına yardımcı olabilir.

8. Menopoz dönemini rahatlatacak önemli faktörlerden biriside egzersizdir. Gün içinde yapacağınız 40-45 dakikalı yürüyüşler psikolojik ve fiziksel olarak rahatlamanıza olanak sağlayacaktır.

9. Egzersizler sizi rahatlatacağı gibi aynı zamanda kemiklerinizi ve kalbinizi güçlendirecektir.

10. Şikayetleri azaltmak için uygun olduğu durumlarda hormon tedavisi önerilmektedir. Bunun için mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 

REKLAM