REKLAM

Uzmanlar tarafından her yaşta kullanımının önemli olduğu belirtilen balık yağının insan sağlığı üzerinde birçok etkisi olduğu bilinmektedir. Cilt problemlerinden beyin sağlığına kadar birçok alanda etkinlik gösteren balık yağı yaygın olarak kullanılmaktadır. Balık yağında yoğun miktarda bulunan omega 3 yağ asitleri vücut tarafından üretilememektedir. Bu nedenle balık yağının faydalarından yararlanmak için muhakkak dışarıdan takviye alınması gerekir.

Balık yağı elde edilirken genellikle uskumru, ringa ve ton balığı gibi yağlı olan balıklar tercih edilmektedir. Balıkların gövdesinden ve özellikle karaciğerlerinden elde edilen bu yağın içeriğinde omega 3 yağ asitlerinin kaynağı olan ALA (alfa-linoleik asit), DHA (dokosahekzaenoik asit) ve EPA ( eikosapentaenoik asit) bulunmaktadır. EPA ve DHA’nın beyin gelişiminde ki etkileri ise oldukça etkileyicidir.

ALA’nın vücutta etkin bir şekilde kullanılabilmesi için DHA ve EPA’ya dönüştürülmesi gerekmektedir. Her balık yağının içeriğinde bulunan yağ asitleri miktarı farklılık göstermektedir. DHA miktarının yüksek olduğu balık yağları kullanımının beyin gelişimini hızlandırdığı, kalp damar hastalıkları ve depresyonu önlediğine dair bilimsel çalışmalar mevcut. Balık yağlarının kapsül ve sıvı formları satılmaktadır. Faydalarından yararlanmak için satın almadan önce içeriğinde DHA ve EPA miktarının yüksek olduğu balık yağlarını tercih edilmesi önerilir.

Balık Yağının Faydaları

1. Kalp sağlığını korur: Balık yağının içeriğinde bulunan yağ asitleri, kanda biriken lipid oranın düşürülmesine yardımcı olur. Dolayısıyla damar çapının daralmasını engelleyerek kolesterolün dengede tutulması sağlar ve kalp hastalıkları oluşumunu en aza indirir.

2. Hafızayı güçlendirir: Balık yağı üzerinde yapılan birçok bilimsel çalışmada zihin üzerindeki olumlu etkisi kanıtlanmıştır. Omega 3 yağ asidi değerleri düşük olan bireylerde beyin yaşlanması daha hızlı olduğu görülmüştür. Beynin hafıza bölümünü güçlendiren bu yağ asitleri aynı zamanda yaşlılıkla birlikte artan unutkanlık ve alzhemier düzeylerini düşürmektedir. Özellikle çocuklarda bilinçli kullanılan balık yağı sonucunda öğrenmenin hızlandığı ve  hiperaktivite düzeylerinin azaldığı tespit edilmiştir. Bebeklerde ise görme yeteneğinin geliştiği ve kemik yapısının güçlendiği bilinmektedir.

3. Anksiyete ve depresyonu kontrol altına alır: Gün içinde stres altında olan bireylerde zaman içinde kişiler arası iletişimde de problemler oluşmaktadır. Balık yağları kişide oluşan stres belirtilerini en aza indirerek depresyon veya çeşitli psikotik rahatsızlıkların önüne geçebilmektedir. Psikotik rahatsızlığı bulunan bireylere düzenli olarak balık yağı verilmiş ve üç ayın sonunda rahatsızlıkların ciddi derece azaldığı görülmüştür. Uykusuzluk, stres, yorgunluk gibi problemleri önleyen balık yağının düzenli olarak kullanılması gerekir.

4. Kemik sağlığını korur: Kemik sağlığını korumak için sıkça duyduğumuz kalsiyum ve D vitamininin yanında olmazsa olmazlardan biridir balık yağı. Omega 3 yağ asitleri kemik yoğunluğunu arttırarak kemik hastalıkları ve kemik erimesinin önüne geçmektedir. Kadınlarda menapoz sonrasında çok sık karşılaşılan bir rahatsızlık olan osteoporoz riskini de en aza indirmektedir. Ayrıca çocuklarda büyüme ve gelişme döneminde kemik sağlığını destekler.

5. Kilo vermeye yardımcı olur: Balık yağında bulunan DHA ve EPA yağ asitlerinin anti enflamatuar özelliği sayesinde yağ yakımı hızlandırılır. Aşırı kilolu kişilerde artmış olan yağ kütlesinin yakılmasında büyük etkisi vardır. Yapılan bir araştırmada spor yapan ve balık yağı kullanan kişilerde ya yakımının çok daha hızlı olduğu görülmüştür. Yağ yakımını hızlandıran ve kas kütlesini artıran balık yağı asitleri sayesinde kilo vermenin  daha kolay olduğunu görüyoruz.

6. Cildi güzelleştirir: Anti enflamatuar özelliği sayesinde ciltte oluşan sivilce ve güneş lekeleri tedavisinde kullanılmaktadır. Hava kirliliğinden ve kullanılan kozmetik ürünlerinden etkilenen cildin daha sağlıklı olmasını sağlar.

7. Felç riskini azaltır: Damar çeperlerinin daha sağlam olmasını destekleyen balık yağları aynı zamanda damar içinde biriken yağlarında uzaklaştırılmasına yardımcı olur. Ayrıca beyin aktivitesini arttığından dolayı kan damarları tıkanıklığının da önüne geçmektedir. Dolayısıyla damar tıkanıklığını önler ve kan dolaşımını hızlandırarak felç riskini en aza indirir.

8. Hamilelerde balık yağı: Hamilelik ve emzirme döneminde balık yağı takviyesi alan annelerde doğum sonrası uyku bozuklukları ve depresyon gibi şikayetler azalmaktadır. Ayrıca bebeğin göz ve beyin gelişimine büyük katkıda bulunur. Ancak anne ve anne adaylarının doktorlarına danışmadan kullanmaları önerilmemektedir.

9. Alerjilerin önüne geçer: Özellikle mevsimsel oluşan alerjilerde burun akıntısı, gözlerde sulanma, ciltte kızarıklık ve kaşıntı şikayetlerinde balık yağı önem taşımaktadır. Anti enflamatuar özelliği ile alerjik dönemlerde vücudun bağışıklık sistemini güçlendirerek şikayetleri azaltır.

10. Kireçlenmeyi engeller: Kireçlenme problemi yaşayan fareler üzerinde yapılan bir deneyde farelere omega 3 takviyesi verilmiştir. Deney sonunda farelerin %50’sinde kireçlenmenin azaldığı tespit edilmiştir. Eklem rahatsızlığı olan bireylerde balık yağı takviyesi ile şikayetler azaltılabilmektedir. Vücut sağlına birçok olumlu etkisi olan balık yağlarının bilinçli kullanımı oldukça önemlidir. Bebeklerde, çocuklarda ve erişkinler kullanılmasından sık sık bahsediliyor olsa da bir uzmana başvurmadan kullanılması sakıncalı olabilir.

 

REKLAM