REKLAM

Orijinal adı Zingiber Officinale olan zencefil, ninelerimizin eskilerden beri şifa niyetine kullandığı bir bitkidir. Günümüzde de bağışıklık sistemimizin düştüğünü anladığımız an bal-zencefil ikilisi koşar imdadımıza. Tropik bölgelerin iklimini sevdiğinden dolayı Güney Asya ve Hindistan’ da ekimi ve yetiştiriciliği yapılmaktadır. Bu nedenle Türkiye’de yetiştirilmesi uygun değildir. Her türlü derde deva olan zencefil, antioksidan özelliği sayesinde vücut direncini artırarak hastalıklara karşı adeta bir bariyer oluşturur.

Zencefil içeriğinde bulunan bazı maddelerin, vücutta ki çalışma şekillerinden kısaca bahsedelim;

C vitamini; bilindiği gibi C vitamini bağışıklık sistemini güçlendirmede  bir numaradır. Vücut direncini artırarak hastalık oluşumunu engeller ve oluşan hastalığın tedavisine destek olur.

E vitamini; yaraların iyileşmesini sağlar ve antioksidan özelliği ile enfeksiyon oluşumunu engeller.

B3 vitamini (niasin); Kolesterolün normal değerini düzenler ve sindirim sisteminin çalışmasına katkıda bulunur.

B6 vitamini; vücutta antikor üretiminde rol almaktadır ve anemi oluşumunu engelleyebilir. Yine anemik kişilerde yorgunluk, halsizlik gibi şikayetlerin giderilmesini sağlar.

Kalsiyum; kalp, sinir ve kas hücrelerinin doğru çalışması için oldukça gereklidir. Özellikle diş ve kemik gelişimine katkısı büyüktür.

Demir; vücut yorgunluğunu giderir ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

Magnezyum;  kas ve sinir sistemini fonksiyonlarının doğru çalışmasında görevlidir. Vücut için gerekli olan enerji, protein ve yağ üretiminde rol alır.

Potasyum; özellikle kalp için gerekli olan potasyum, vücudun sıvı dengesini ayarlamakta da görev alır. Beyine oksijenin iletilmesine de yardımcı olmaktadır.

Çinko; yaşamsal fonksiyonların devam ettirilmesinde büyük rolü vardır. Bağışık sistemini güçlendirir.

Selenyum; hücre yenilenmesine yardımcı olur ve kalp hastalıklarından korumaktadır.

Protein; tüm doku ve hücrelerin görevlerini yerine getirebilmeleri için en mühim besin grubudur.

Görüldüğü gibi besin değeri oldukça yüksek olan zencefil, hastalıkların arttığı bu soğuk havalarda farklı kullanım şekilleriyle bize yardımcı olmaktadır.

  • Yapılan araştırmalar zencefilin bazı viral enfeksiyonların oluşumunu önlediği söyleniyor
  • Anti-inflamatuar özelliği sayesinde vücutta oluşan enfeksiyonun atılmasına yardımcı oluyor
  • Kas ve eklem ağrılarını gideriyor
  • Mide bulantısını azaltıyor
  • Sindirim sistemini düzenliyor
  • Balgam sökülmesine yardımcı olarak daha rahat nefes alınmasını sağlıyor
  • Kalp-damar hastalıklarının önlenmesinde yardımcı olduğu söyleniyor

Zencefili toz halinde de tüketebildiğimiz gibi taze olarak da tüketmemiz mümkün.

1. Zencefil – Bal Çayı: 1 su bardağı kaynamış suyun içerisine 1 diş zencefil (rendeleyebilirsiniz) eklenip 10 dakika kaynattıktan sonra 1 tatlı kaşığı bal ekleyip tüketebilirsiniz. dilerseniz balın yerine elma da kullanabilirsiniz.

2. Toz zencefil kullanmak isterseniz 1 su bardağı kaynamış suya yarım çay kaşığı toz zencefil ekleyip 10 dakika kaynatabilirsiniz. Acı olmaması için içine bir dilim limon atabilirsiniz.

3.Yemeklerinizde de yarım çay kaşığı toz zencefil kullanabilirsiniz.

Zencefil, hastalıklarda savaşmada 1 numaradır fakat fazla tüketiminin diyabet sorunlarına ve mide rahatsızlıklarına neden olduğu bildirilmiştir. Uzman doktorunuza başvurmadan kullanmamanız önerilir.

REKLAM