REKLAM

1. BİR PSİKİYATRİSİN GİZLİ DEFTERİ – Garry Small/Gigi Vorgan

Dr. Garry Small mesleki hayatı boyunca karşılaştığı vakaları hüzünlü, komik ve etkileyici anlatımıyla  bizlerle paylaşıyor. Kitapta farklı vakaların hikayeleri anlatılırken aynı zamanda onların tedavi süreçlerinden de bahsediliyor. Gerçek hikayeler kurgudan çok daha tuhaftır, Dr. Gary Small da bunu gayet iyi biliyor. Psikiyatriyle ve insan beyni üstüne çığır açıcı araştırmalarla geçen otuz yıl içinde Dr. Small pek çok şey görmüş. Şimdi ofisinin kapılarını açmaya ve kariyerinin en gizemli, ilginç ve tuhaf hastalarını anlatmaya hazır. Mutlaka okunması gereken kitaplar arasında yer alıyor.

2. AKIL HASTALARININ İÇ DÜNYASI – Bert Kaplan

Bert Kaplan’ın kaleme almış olduğu Akıl Hastalarının İç Dünyası kitabında, hastaların hissettikleri ve yakınlarıyla olan iletişimleri anlatılıyor. Akıl hastanelerinde yatan yüzlerce kişinin anıları, kriz anında hissettikleri, aileleri ve doktorları için düşündükleri hepimize çok ilginç gelmiştir. Bu kitapta anlatılan, normal ile akıl hastası arasındaki geçişliliğin belirsiz sınırlarında yaşanan öykülerde yer yer kendinizi bulacaksınız. Dostoyevski, Sartre, Tolstoy, Nijinksy gibi birçok ünlünün de anlatıldığı kitap oldukça etkileyici.

3. İNSAN OLMANIN PSİKOLOJİSİ – Abraham Maslow

Üçüncü Güç adıyla tanınan Hümanistik Psikolojinin babası Abraham Maslow, “İnsan doğası ancak objektif ile sübjektif bir arada ele alındığında anlaşılabilir. Bireyin ne olduğunu değil, ne olabileceğini, ne gibi potansiyeller barındırdığını incelemek insan türünün mutluluğu ve geleceği açısından çok önemlidir” diyor. Maslow’un başını çektiği hümanist psikologlara dek bilimsel bakış, insanın eksikliklerine yoğunlaşıyordu, gücüne ve potansiyeline değil. Oysa Maslow’un inancına göre ruh sağlığı anlaşılmadan ruh hastalıkları anlaşılamaz. Maslow’un yaklaşımında söz konusu olan, diğer teorilerin kökten reddi değil, farklı bakış açılarını bütünsel bir kavrayış haline getirmektir. Kitap ağır bir dille yazılmış olsa da okurken keyif veriyor.

4. İNSAN VE DAVRANIŞI – Doğan Cüceloğlu

Doğan Cüceloğlu’nun sevilen kitaplarından biri olan İnsan ve Davranış kitabı modern psikolojinin temel kavramlarından bahsediliyor. Dilinin biraz ağır ve bilimsel terimlerin kullanılıyor olması okuyucuları rahatsız edebiliyor fakat konuların işlenişi oldukça etkileyici. Özellikle psikoloji öğrencilerine yol gösterici olan kitap vazgeçilmez bir temel kaynak.

5. KEŞFEDİLMEMİŞ BENLİK – Carl Gustav Jung

Onu okurken, kendinizi dünyanın en büyük psikiyatristlerinden birinin yanında oturuyor ve insanın en önemli sorunlarından birisi üzerine söyleşisini dinliyor gibi oluyorsunuz. Sürekli sorgulayan bir kitap olan Keşfedilmemiş Benlik, kişinin kendini sorgulamasını sağlıyor.

REKLAM