REKLAM

1. Dirty Money – Kirli Para

Gün geçtikçe önemi artan paranın neler yaptırabileceği açıkça gözler önüne seren belgesel Alex Gibney tarafından hazırlanmış. Lüks yaşamın nasıl elde edildiğini bütün açıklığıyla ele alan Dirty Money, 6 bölümden oluşuyor ve bölümlerin her biri ortalama 60 dakika uzunluğunda. Her bölümde insanı hayrete düşüren bu belgesel lüks yaşamın perde arkasını inceliyor.

 

2. Drug Lords – Uyuşturucu Baronları

Bilinen uyuşturucu baronlarının nasıl büyüdüğü anlatan Drug Lords 2 sezon ve her sezon 4’er bölümden oluşuyor. Uyuşturucunun yasal olmamasına rağmen büyüyen baronların aile yaşantılarını da ele alıyor. Ayrıca bu tehlike saçan çeteleri yakalamak için var güçleriyle çalışan ekipolerin yaşadıkları anlatılıyor. Pablo Escobar, Christopher Coke ve Cali Karteli gibi isimler yer alıyor.

3. Our Planet – Gezegenimiz
Yaşadığımız gezeni tüm güzellikleriyle anlatan belgesel oldukça etkileyici. 8 bölümden oluşan belgesel doğanın tüm şartlarını gözler önüne seriyor. Tüm iklim değişikliklerinin, canlılara ve doğaya verdiği etkiyi inanılmaz görüntülerle bizlerle buluşturuyor.
4. Minimalism – Önemli Şeylere Dair Bir Belgesel
Hayatlarında az eşya kullanmayı savunanan ve asıl mutluluğun bu oldupunu savunan kişilerin yaşamlarını ele alan belgesel son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz Minimalizm ile karşımıza çıkıyor. 1 saat 18 dakika süren belgesel sürekli alışveriş yapma isteğini sorgulatır cinsten. İzlenmeye değer bu belgesel yaşamlara farkındalık getirecek türden.
5. I Am A Killer – Ben Bir Katilim
Her bölümde farklı katillerin yaşamını anlatan belgesel 10 bölümden oluşuyor ve her biri 50 dakika sürüyor. Büyük ses getiren belgeselde katillerin röportajlarına da yer verilmiş olması ilgiyi en üst düzeye çıkarmış bulunmakta. Şiddetin ve cinayetin arttığı bu dönemlerde etkileyici bir belgesel oalrak karşımıza çıkan I Am A Killer merak uyandırıyor.
6. Rotten – Gıda Suçları
Gıda sektörünün perde arkasında neler olduğunu gözler önüne seren belgesel sağlığımıza nasıl kötülükler yaptığımızı anlatıyor. 6 bölüm ve her bir bölümü 50 dakika süren belgeselin her bölümünde farklı konulardan bahsediliyor. Son yıllardan artan hastalıkların, tüketilen gıdalarla alakalı olduğuna dair düşünceleri doğrular niteklikte olan bu belgeseli mutlaka izlemelisiniz.
7. One Strange Rock – Sıra Dışı Bir Kaya
Sunuculuğunu Will Smith’in üstlendiği belgeselde tam sekiz astronot Dünya’ya karşı eşsiz bakış açılarını ve deneyimleri bizlerle paylaşıyor. 10 bölümden oluşan belgeselin her bir bölümü 47 dakika uzunluğunda. İzlerken hayrete düşüren belgese gezegenimizin ne kadar gizemli ve muhteşem bir güzellikte olduğunu gözler önüne seriyor.
8. Abstract – Soyut Düşünce: Tasarım Sanatı
Her bölümünde farklı bir tasarımcıyı ele alan belgesel farklı ve etkileyici. Tasarımcıların hayal güçlerini, günlük yaşamlarını ve bakış açılarını yakından incelendiği Abstract 2 sezondan oluşuyor. Hayal gücünün nasılk bir sanata dönüştüğünü etkileyici bir anlatımla bizlerle buluşturuyor. Eğer farklı ve ilham verici bir belgesel arıyorsanız Soyut Düşünce tam size göre!
9. Vietnam Savaşı
Etkileyici bir şekilde Vietnam Savaşı’nı anlatan belgeselde 79 görgü tanığının röportajına yer verilmiş. Tam 20 yıl süren bu savaş Geoffrey C. Ward tarafından yazılmış ve Amerikan Film Enstitüsü tarafından 2017 Özel Ödülü’nü almıştır. Objektif bir biçimde ele alınan belgeseli izlediğinizde etkisinden çıkamayacaksınız.
10. Chef’s Table
Her bölümünde farklı aşçıları konuk eden belgesel oldukça keyifli ve dinlendirici nitelikte. Hem mutfak hem yaşam biçimlerini inceliyor. 6 sezondan oluşan belgesel aşçılığın nasıl bir özveriyle işlediğini ele alıyor.
REKLAM